.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Track and field: Results from the Class 4A state championship meet

-A A +A

Here are the results from the Class 4A track and field meet. Athletes are from Los Alamos unless otherwise indicated.

Previous
Play
Next

Girls

Team scores
1. Los Alamos, 74; 2. Aztec, 53; 3. Albuquerque Academy, 47; 4. Kirtland Central, 45; 5. St. Pius X, 39; 6. Valencia, 37; 7. Los Lunas, 21; (tie) Del Norte, 21; 9. Goddard, 17; (tie) Miyamura, 17; 11. Piedra Vista, 15; 12. Roswell, 14; 13. Artesia, 13; 14. Belen, 12; 15. Atrisco Heritage, 4; 16. Moriarty, 2; 17. Deming, 1.

Shot put
1. Chase Ealey, 42-3 3/4; 2. Madeline Muraida, Academy, 34-7; 3. Sara Weber, St. Pius, 34-4 1/2.

Long jump
1. Michelle Traynham, Valencia, 17-5 1/4; 2. Kourtni Ashcroft, Kirtland Central, 16-9 1/4; 3. Lindsay Benage, 16-9; 5. Laura Wendelberger, 16-6 3/4; 18. Chelsea Chalacombe, 14-4 3/4.

Discus
1. Alexis Aguirre, Artesia, 108-11; 2. Thalia Quinn, Aztec, 106-7; 3. Angela Evans, Aztec, 105-5; 13. Shelby Keffeler, 90-2.

High jump
1. Nicole Jenrette, Los Lunas, 5-4; 2. Shanice Steenholdt, Roswell, 5-4; 3. Shania Hernandez, Roswell, 5-2; 4. Lindsay Benage, 5-0; 5. Laura Wendelberger, 5-0; 6. Chelsea Chalacombe, 5-0.

Triple jump
1. Meghan Gerry, Aztec, 35-6 1/2; 2. Anna Algermissen, Academy, 35-1; 3. Hannah Grazda, St. Pius, 34-4; 17. Allison Rooney, 28-10 1/4.

Javelin
1. Chase Ealey, 124-1; 2. JD Madrid, Artesia, 121-2; 3. Michelle Traynham, Valencia, 115-5.

Pole vault
1. Brittany Faverino-Johnson, Piedra Vista, 10-6; 2. Morgan Smith, Aztec, 9-6; (tie) Tonee Scheuble, Farmington, 9-6; 6. Amy Neal, 9-6; 15. Mariah Zerr, 7-6.

400 relay
1. Los Alamos (Amy Neal, Lindsay Benage, Madison Ahlers, Chase Ealey), 49.05; 2. Kirtland Central, 49.42; 3. Academy, 50.45.

100 hurdles
1. Shantel Foutz, Kirtland Central, 15.15; 2. Maddie Tanner, Kirtland Central, 15.78; 3. Nicole Jenrette, Los Lunas, 15.81; 5. Laura Wendelberger, 16.32.

100 meters
1. Chase Ealey, 12.52; 2. Faith Cobb, Miyamura, 12.75; 3. Jessica Scherrer, Del Norte, 12.99.

800 meters
1. Nisa Rascon, Valencia, 2:15.97; 2. Marissa Nathe, St. Pius, 2:21.65; 3. Jessica Kresl, Aztec, 2:22.58; 7. Victoria Honnell, 2:23.07.

800 relay
1. Aztec, 1:45.02; 2. Kirtland Central, 1:45.37; 3. Los Alamos (Chase Ealey, Laura Wendelberger, Lindsay Benage, Amy Neal), 1:47.02.

400 meters
1. Aracely Macias, Goddard, 58.82; 2. Faith Cobb, Miyamura, 59.22; 3. Jessica Kresl, Aztec, 1:00.31.

300 hurdles
1. Jessica Scherrer, Del Norte, 45.11; 2. Alysha Bolduc, Goddard, 47.05; 3. Zhianna Flores, Piedra Vista, 47.33; Laura Wendelberger, 48.12.

1600 meters
1. Julia Foster, Academy, 5:06.90; 2. Anna Olesinski, Roswell, 5:17.57; 3. Teresa Sandoval, 5:24.38.

1600 medley relay
1. Valencia, 4:18.70; 2. Academy, 4:19.84; 3. Piedra Vista, 4:21.73; 4. Los Alamos (Madison Ahlers, Mariah Zerr, Kayla Martinez, Jennifer Mooday), 4:23.82.

200 meters
1. Faith Cobb, Miymura, 26.32; 2. Juanita Sanchez, Belen, 26.49; 3. Meghan Gerry, Aztec, 26.50; 6. Amy Neal, 27.30.

1600 relay
1. Los Alamos (Victoria Trujillo, Victoria Honnell, Amy Neal, Madison Ahlers), 4:03.05; 2. Aztec, 4:04.31; 3. Belen, 4:04.67.

Boys

Team scores
1. Artesia, 67; 2. Albuquerque Academy, 57; 3. Los Alamos, 52; 4. Santa Teresa, 42; 5. Kirtland Central, 27; 6. Piedra Vista, 26; 7. Aztec, 24; 8. Santa Fe, 23; 9. Valencia, 21; 10. Del Norte, 19; (tie) Farmington, 19; 12. Roswell, 16; 13. Bloomfield, 13; 14. Gallup, 12; 15. Bernalillo, 9; 16. Moriarty, 7; 17. Goddard, 5; (tie) Capital, 5; 19. Belen, 4; 20. Grants, 2; (tie) Los Lunas, 2; 22. Española Valley, 1; (tie) Atrisco Heritage, 1.

High jump
1. Carlos Hernandez, Santa Teresa, 7-0; 2. Joe Kloeppel, Bernalillo, 6-10; 3. Jacob Martin, Bernalillo, 6-2; 8. (tie) Kyle Stephens, 5-8.

Discus
1. Jacob Newell, Academy, 141-5; 2. Josh Rodriguez, Artesia, 140-4; 3. Alex Donaghe, Artesia, 138-11.

Long jump
1. Brandon Branch, Academy, 22-6; 2. Victor Dana, Artesia, 21-8 3/4; 3. Carlos Hernandez, Santa Teresa, 20-11.

Pole vault
1. Kamron Cain, Artesia, 14-0; 2. Easton Sherwood, Kirtland Central, 13-6; 3. Mark Ritter, Aztec, 13-6; 9. Carson Wiens, 11-6.

Shot put
1. Chris Morales, Artesia, 51-3 1/2; 2. Ben Peña, Academy, 50-2 3/4; 3. Drew Placencio, Kirtland Central, 46-5 3/4.

Triple jump
1. Brandon Branch, Academy, 46-1; 2. Kale Brown, Academy, 44-3 1/4; 3. Easton Sherwood, Kirtland Central, 43-4 1/2; 8. Jacob Brown, 40-11 3/4.

Javelin
1. Orey Feerer, Valencia, 181-11; 2. Josh Houghtaling, Aretsia, 179-1; 3. Kory Balog, 175-8.

400 relay
1. Los Alamos (Kyle Stephens, Graham Delano, Dan Christensen, Andy Thoma), 42.75; 2. Artesia, 43.09; 3. Valencia, 43.24.

110 hurdles
1. Hector Chavez, Santa Fe, 14.95; 2. Daniel Lacey, Farmington, 14.97; 3. Austin Johnson, Bloomfield, 15.12; Isaac Jennings, 17.16.

100 meters
1. Nick Waterhouse, Piedra Vista, 11.37; 2. Koby Caton, Artesia, 11.50; 3. Kyle Stephens, 11.50.

1600 meters
1. Tyler Saiz, Del Norte, 4:18.13; 2. Jefferson Rieder, Academy, 4:21.71; 3. Austin Anaya, Moriarty, 4:25.31; 11. Tim Wermer, 4:32.15; 16. Daniel Roybal, 4:35.79; 17. Ian Pulliam, 4:36.35.

800 meters
1. Eduardo Lash, Gallup, 1:56.90; 2. Tyler Saiz, Del Norte, 1:57.26; 3. Kory Mauritsen, Artesia, 1:58.12; 8. Zach Breshears, 1:59.93.

800 relay
1. Los Alamos (Kyle Stephens, Graham Delano, Paul Hemez, Andy Thoma), 1:29.91; 2. Piedra Vista, 1:31.05; 3. Academy, 1:31.11.

400 meters
1. Andy Thoma, 49.04; 2. Sergio Castillo, Capital, 50.20; 3. Luis Rodriguez, Santa Teresa, 50.24; Nico Mendez, 52.26.

300 hurdles
1. Aaron Gomez, Farmington, 38.97; 2. Ryder Hathaway, Kirtland Central, 39.28; 3. Austin Johnson, Bloomfield, 40.06.

1600 medley relay
1. Santa Teresa, 3:36.08; 2. Santa Fe, 3:37.23; 3. Academy, 3:37.49; Los Alamos (Mike Sanchez, Graham Delano, Paul Hemez, Zach Breshears), 3:45.57.

200 meters
1. Nick Waterhouse, Piedra Vista, 22.80; 2. Richard Medrano, Roswell, 23.09; 3. Koby Caton, Artesia, 23.13; 7. Kyle Stephens, 23.28; Alper Unal, 24.54.

3200 meters
1. Tim Wermer, 9:45.85; 2. Tyler Saiz, Del Norte, 9:47.74; 3. Stephen Carbajal, Belen, 9:57.97; 10. Daniel Roybal, 10:03.99; 16. Zak Kennison, 10:35.64.

1600 relay
1. Los Alamos (Nico Mendez, Paul Hemez, Graham Delano, Andy Thoma), 3:26.78; 2. Santa Teresa, 3:27.07; 3. Roswell, 3:28.73.