.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: Topper boys, girls are third at Academy

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Hilltopper boys and girls swimming teams opened their 2011-12 seasons Saturday with third-place finishes at the Barney Relays.
The Barney Relays, hosted by Albuquerque Academy, include the top-finishing teams in the state from the previous season’s state championship meet. Teams compete in relay events, many of which aren’t seen in any other competitions for the rest of the year.
The Hilltopper girls finished with 88 points for their third-place finish, while the Hilltopper boys had 96 points overall.
Academy, which won both the boys and girls state titles in 2010-11, were the big winners on both the boys and girls sides Saturday.
Individually, Hilltopper Maria Venneri earned Los Alamos’ first state qualification time of the season with her 100 backstroke time in the 400-yard medley relay, leading off the team of Molly Finn, Ashlynn Bennett and Justine Yang, which swam to a second-place finish in that event.
Also, the Hilltopper 400 freestyle relay team of Bennett, Venneri, Yang and Jessie Zhao earned a state qualification time, finishing in 4:01.42.
The boys 400 freestyle relay team of Nick Greenfield, Max Reidys, Trey Pereya and Connor Schultz had the team’s best finish of the day, finishing second.
Los Alamos will next be at home Dec. 2-3.
Here are Los Alamos’ results from the Barney Relays:

Girls

Team scores

1. Albuquerque Academy, 162; 2. St. Pius X, 96; 3. Los Alamos, 88; 4. Cleveland, 80; 5. Rio Rancho, 66; 6. Piedra Vista, 38; (tie) Farmington, 38; 8. Bosque School, 30.

400 medley relay

2. Maria Venneri, Molly Finn, Ashlynn Bennett, Justine Yang, 4:28.81.

200 freestyle relay

3. Jessie Zhao, Sydney Schoonover, Kayla Tousley, Farida Ismail, 1:58.67

200 breaststroke relay

5. Jessie Zhao, Sydney Schoonover, Ali Berl, Farida Ismail, 2:42.71.

200 backstroke relay

3. Celeste Levy, Sara Thurgood, Helen Lu, Alice Shao, 2:18.34.

400 individual medley relay

2. Ashlynn Bennett, Justine Yang, Maria Venneri, Molly Finn, 4:41.61.

200 butterfly relay

4. Sydney Schoonover, Alice Shao, Celeste Levy, Helen Lu, 2:18.41.

200 medley relay

7. Sara Thurgood, Ali Berl, Molly Finn, Kayla Tousley, 2:25.74.

400 freestyle relay

2. Ashlynn Bennett, Maria Venneri, Justine Yang, Jessie Zhao, 4:01.42.

Boys

Team scores
1. Albuquerque Academy, 154; 2. Rio Rancho, 118; 3. Los Alamos, 96; 4. St. Pius X, 70; 5. Cleveland, 60; 6. Piedra Vista, 34; 7. Bosque School, 26; 8. Farmington, 10.

400 medley relay

4. Connor Schultz, Richard Jia, Sam Harris, Trey Pereya, 4:17.60.

200 freestyle relay
5. Dalton Smith, Ben Liu, Ben Reidys, Karim Ismail, 1:56.59.

200 breaststroke relay
4. Richard Jia, Min Chung, Karim Ismail, Michael Englert-Erickson, 2:22.04.

200 backstroke relay

3. Connor Schultz, Max Reidys, Nick Greenfield, Sam Harris, 1:56.78.

800 freestyle relay

3. Nick Greenfield, Ben Reidys, Michael Englert-Erickson, Ben Liu, 9:54.84.

400 individual medley relay

3. Max Reidys, Sam Harris, Trey Pereya, Min Chung, 4:29.38.

200 medley relay

5. Ben Reidys, Karim Ismail, Dalton Smith, Michael Englert-Erickson, 2:12.86.

400 freestyle relay
2. Nick Greenfield, Max Reidys, Trey Pereya, Connor Schultz, 3:43.95.