.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: Nick Nogar Results

-A A +A
By Mike Cote

Here are the results from the Nick Nogar Invitational, held at the Larry R. Walkup Aquatic Center, June XX-XX. Results are listed as follows:

-Name, club, age group

-Event, place, time

Hanna Andrejczuk, Aquatomics, girls 8 and under

100 freestyle, 9, 3:12.94; 50 freestyle, 12, 1:21.22; 50 backstroke, 10, 1:16.15.

Maggie Andrejczuk, Aquatomics, girls 9-10

50 breaststroke, 16, 1:16.43; 100 freestyle, 17, 2:11.33; 100 backstroke, 13, 2:25.55; 50 freestyle, 16, 54.41; 100 breaststroke, 14, 2:45.00; 50 backstroke, 17, 1:07.24.

Nasim Andrews, Aquatomics, girls 13-14

50 freestyle, 11, 43.49; 50 breaststroke, 17, 1:00.35; 50 butterfly, 14, 53.01; 100 backstroke, 16, 1:55.66; 200 individual medley, 11, 4:20.23; 100 freestyle, 17, 1:43.54; 100 breaststroke, 15, 2:18.97; 50 backstroke, 14, 53.77; 400 freestyle, 12, 8:08.86; 200 freestyle, 3:52.30.

Alex Baker, Aquatomics, boys 15-16

50 freestyle, 3, 28.50; 50 breaststroke, 5, 37.73; 200 freestyle, 3, 2:22.72; 50 butterfly, 2, 30.58; 100 butterfly, 2, 1:08.00; 800 freestyle, 2, 10:27.86; 100 freestyle, 6, 1:05.91; 100 breaststroke, 5, 1:29.42; 50 backstroke, 4, 33.12; 400 freestyle, 3, 5:00.38.

Brandon Bao, Pajarito Aquatic Club, boys 9-10

100 freestyle, 8, 1:58.24; 100 backstroke, 9, 2:18.42; 50 freestyle, 10, 51.57; 50 backstroke, 12, 1:00.53.

Jennifer Barich-Mooday, Aquatomics, girls 13-14

50 breaststroke, 8, 46.23; 50 butterfly, 5, 37.46; 100 backstroke, 8, 1:27.89; 200 individual medley, 5, 3:02.29; 100 freestyle, 5, 1:12.17; 200 backstroke, 4, 3:03.48; 100 breaststroke, 9, 1:44.61; 50 backstroke, 7, 40.59.

Chris Calhoun, Aquatomics, boys 13-14

400 individual medley, 2, 6:23.05; 50 freestyle, 7, 31.75; 50 breaststroke, 4, 47.14; 200 freestyle, 4, 2:35.18; 200 breaststroke, 5, 3:36.96; 100 butterfly, 5, 1:27.73; 800 freestyle, 1, 11:40.28.

Eddy Dai, Mountain Club, boys 11-12

200 individual medley, 1, 2:51.02; 400 individual medley, 1, 5:59.44; 50 breaststroke, 2, 41.47; 100 freestyle, 2, 1:12.42; 200 breaststroke, 2, 3:13.47; 100 backstroke, 1, 1:19.79; 200 backstroke, 2, 2:45.88; 100 breaststroke, 2, 1:30.32; 200 freestyle, 1, 2:34.18; 50 backstroke, 2, 37.89; 400 freestyle, 1, 5:25.85.

Eric Dai, Mountain Club, boys 15 and over

400 individual medley, 1, 5:16.32; 50 breaststroke, 1, 34.21; 200 freestyle, 3, 2:13.77; 2:49.56; 200 individual medley, 1, 2:24.69; 800 freestyle, 1, 10:04.83; 200 butterfly, 2, 2:32.42; 100 freestyle, 2, 59.77; 100 breaststroke, 1, 1:16.45; 50 backstroke, 3, 31.63; 400 freestyle, 1, 4:45.75.

Annika Davenport, Pajarito Aquatic Club, girls 8 and under

200 individual medley, 1, 4:13.71; 3. 50 breaststroke, 1:08.20; 100 freestyle, 1, 1:34.32; 50 butterfly, 1, 56.13; 100 backstroke, 1, 1:49.40; 100 butterfly, 1, 2:14.84; 50 freestyle, 1, 43.80; 100 breaststroke, 5, 2:35.84; 200 freestyle, 1, 3:30.67; 50 backstroke, 1, 53.01.

Matthew Davenport, Pajarito Aquatic Club, boys 11-12

50 freestyle, 4, 34.89; 200 backstroke, 5, 3:28.60; 100 breaststroke, 4, 1:51.12; 200 freestyle, 3, 2:57.33; 400 freestyle, 3, 6:21.74.

Christina Dey, Aquatomics, women 17-18

400 individual medley, 3, 7:10.36; 50 freestyle, 4, 34.50; 50 breaststroke, 2, 47.84; 200 freestyle, 4, 2:56.43; 200 breaststroke, 3, 3:40.67; 200 individual medley, 4, 3:18.21; 100 freestyle, 4, 1:17.21; 200 backstroke, 2, 3:19.14; 100 breaststroke, 4, 1:43.05; 400 freestyle, 4, 6:21.57.

Angela Feng, Mountain Club, girls 9-10

200 individual medley, 8, 4:48.53; 50 breaststroke, 10, 1:03.49; 100 freestyle, 15, 2:07.47; 50 butterfly, 15, 1:24.10; 100 backstroke, 12, 2:16.66; 50 freestyle, 17, 55.46; 100 breaststroke, 13, 2:30.40; 200 freestyle, 12, 4:31.35; 50 backstroke, 16, 1:05.73.

Molly Finn, Aquatomics, girls 13-14

50 breaststroke, 12, 48.92; 200 freestyle, 13, 3:09.89; 200 breaststroke, 9, 3:46.66; 100 backstroke, 11, 1:38.20; 800 freestyle, 8, 13:55.34; 100 freestyle, 15, 1:20.12; 100 breaststroke, 10; 1:46.44; 50 backstroke, 8, 42.20; 400 freestyle, 11, 6:28.69; 200 freestyle, 3:09.16.

Nicole Garcia, Aquatomics, 9-10

100 freestyle, 16, 2:07.72; 100 backstroke, 18, 2:46.74; 50 freestyle, 15, 53.20; 50 backstroke, 20, 1:12.46.

Alexandra Hamada, Aquatomics, girls 15-16

50 freestyle, 2, 31.09; 200 freestyle, 6, 2:37.48; 100 backstroke, 5, 1:24.66; 100 freestyle, 4, 1:09.94; 100 breaststroke, 5, 1:40.12; 400 freestyle, 3, 5:49.05.

Bill Inkret, Pajarito Aquatic Club, men 19 and over

400 individual medley, 1, 6:52.31.

Rohun Iyer, Aquatomics, boys 13-14

50 freestyle, 12, 39.64; 50 breaststroke, 5, 47.42; 200 freestyle, 14, 3:45.23; 200 breaststroke, 8, 3:52.94; 100 backstroke, 10, 2:00.31; 100 freestyle, 13, 1:35.07; 100 breaststroke, 7, 1:48.98; 50 backstroke, 10, 55.16.

Alex Jaegers, Aquatomics, boys 9-10

50 breaststroke, 7, 1:02.12; 100 freestyle, 7, 1:52.06; 50 butterfly, 6, 1:17.70; 100 backstroke, 7, 2:00.88; 50 freestyle, 9, 49.65; 200 backstroke, 1, 4:13.97; 100 breaststroke, 6, 2:13.45; 200 freestyle, 7, 4:05.63; 50 backstroke, 9, 55.10.

Richard Jia, Aquatomics, boys 11-12

200 individual medley, 2, 3:51.96; 50 breaststroke, 6, 52.04; 100 freestyle, 8, 1:27.83; 50 butterfly, 5, 51.42; 200 breaststroke, 6, 4:22.24; 100 backstroke, 9, 1:55.84; 100 butterfly, 5, 1:58.41; 50 freestyle, 9, 39.35; 100 breaststroke, 7, 2:02.50; 50 backstroke, 12, 51.44; 400 freestyle, 4, 7.17.73.

Sammi Kao, Aquatomics, girls 15-16

400 individual medley, 1, 5:56.60; 200 freestyle, 1, 2:23.65; 50 butterfly, 1, 32.28; 800 freestyle, 1, 10:49.22; 100 freestyle, 2, 1:07.84; 100 breaststroke, 3, 1:32.76; 400 freestyle, 1, 5:11.30.

Dylan Lake, Pajarito Aquatic Club, boys 15-16

1500 freestyle, 1, 20:30.91; 50 breaststroke, 2, 37.34; 200 freestyle, 4, 2:24.29; 200 breaststroke, 2, 2:55.73; 100 butterfly, 3, 1:12.61; 200 individual medley, 3, 2:42.00; 100 freestyle, 5, 1:05.17; 200 backstroke, 1, 2:41.02; 100 breaststroke, 2, 1:21.19; 50 backstroke, 6, 33.66.

Kara Leasure, Pajarito Aquatic Club, women 17-18

400 individual medley, 1, 5:44.35; 50 freestyle, 2, 30.32; 200 freestyle, 1, 2:19.98; 200 breaststroke, 2, 3:03.84; 200 individual medley, 2, 2:38.50; 800 freestyle, 1, 10:32.67; 100 freestyle, 2, 1:05.73; 100 breaststroke, 2, 1:25.97; 400 freestyle, 1, 4:54.11.

Jesse Liechty, Pajarito Aquatic Club, girls 9-10

200 individual medley, 5, 4:02.47; 50 breaststroke, 8, 58.43; 100 freestyle, 9, 1:42.21; 50 butterfly, 9, 1:03.10; 100 backstroke, 8, 1:55.33; 50 freestyle, 13, 51.23; 100 breaststroke, 7, 2:08.29; 200 freestyle, 8, 4:03.24; 50 backstroke, 13, 58.26.

Ben Liu, Pajarito Aquatic Club, boys 11-12

50 breaststroke, 9, 56.45; 100 freestyle, 9, 1:28.28; 50 butterfly, 7, 1:01.47; 200 breaststroke, 7, 4:50.56; 100 backstroke, 7, 1:52.45; 50 freestyle, 11, 39.94; 200 backstroke, 7, 4:00.58; 100 breaststroke, 10, 2:13.00; 200 freestyle, 9, 3:27.36; 50 backstroke, 13, 52.02.

Victoria Maqueda, Aquatomics, girls 15-16

1500 freestyle, 2, 21:55.05; 200 freestyle, 5, 2:34.03; 100 backstroke, 4, 1:24.53; 800 freestyle, 2, 11:19.56; 100 freestyle, 3, 1:09.83; 100 breaststroke, 1, 1:26:05; 400 freestyle, 2, 5:24.66.

Cael Max, Aquatomics, boys 9-10

50 breaststroke, 10, 1:20.58; 100 freestyle, 11, 2:16.08; 100 backstroke, 10, 2:46.30; 50 freestyle, 13, 57.17; 100 breaststroke, 9, 2:44.30; 200 freestyle, 11, 5:09.82; 50 backstroke, 14, 1:12.93.

Maria Musgrave, Pajarito Aquatic Club, girls 15-16

50 freestyle, 4, 32:30; 50 breaststroke, 3, 42.04; 200 freestyle, 7, 2:42.65; 50 butterfly, 10, 38.91; 100 backstroke, 6, 1:27.59; 200 individual medley, 4, 3:02.28; 100 freestyle, 5, 1:11.28; 100 breaststroke, 4, 1:33.45; 50 backstroke, 2, 41.32.

Kevin O’Rourke, Aquatomics, men 19 and over

50 breaststroke, 1, 36.20; 200 freestyle, 1, 2:07.29; 50 butterfly, 1, 28.19; 100 backstroke, 2, 1:10.81; 100 butterfly, 1, 1:04.21; 100 freestyle, 1:02.41.

Micah Putnam, Aquatomics, boys 15-16

50 freestyle, 2, 27.30; 50 breaststroke, 4, 37.51; 200 breaststroke, 4, 3:04.04; 200 individual medley, 2, 2:32.04; 100 freestyle, 3, 1:01.81; 100 breaststroke, 4, 1:23.23; 50 backstroke, 2, 32.21.

Misha Putnam, Aquatomics, girls 9-10

200 individual medley, 1, 3:21.84; 100 freestyle, 1, 1:20.51; 200 breaststroke, 4, 4:07.35; 200 freestyle, 1, 2:59.08; 400 freestyle, 1, 6:04.40.

Alisa Romero, Pajarito Aquatic Club, girls 15-16

50 freestyle, 3, 31.71; 50 breaststroke, 6, 45.79; 50 butterfly, 5, 35.97; 200 butterfly, 1, 3:24.39; 50 backstroke, 1, 37.05.

Jacob Romero, Pajarito Aquatic Club, boys 13-14

50 freestyle, 9, 32.60; 1500 freestyle, 1, 21:11.70; 200 freestyle, 3, 2:32.97; 100 backstroke, 3, 1:23.83; 100 freestyle, 4, 1:09.72; 50 backstroke, 3, 39.51; 400 freestyle, 3, 5:20.53.

Connor Schluntz, Aquatomics, boys 11-12

50 breaststroke, 10, 57.17; 100 freestyle, 11, 1:33.63; 100 backstroke, 8, 1:53.09; 50 freestyle, 14, 41.93; 100 breaststroke, 9, 2:04.00; 50 backstroke, 14, 53.86.

Sara Shiina, Aquatomics, girls 8 and under

50 breaststroke, 2, 1:03.48; 100 freestyle, 3, 1:51.31; 50 butterfly, 2, 58.90; 100 backstroke, 5, 2:11.71; 50 freestyle, 3, 49.36; 100 breaststroke, 2, 2:16.90; 200 freestyle, 2, 3:58.01; 50 backstroke, 5, 58.72.

Niamh Short, Pajarito Aquatic Club, girls 8 and under

50 breaststroke, 4, 1:09.50; 100 freestyle, 2, 1:48.07; 100 backstroke, 3, 2:03.79; 50 freestyle, 2, 48.25; 100 breaststroke, 4, 2:34.47; 200 freestyle, 4, 4:11.76; 50 backstroke, 4, 58.46.

Annie Smith, Pajarito Aquatic Club, girls 9-10

50 breaststroke, 14, 1:08.89; 100 freestyle, 12, 1:52.10; 50 butterfly, 13, 1:13.89; 100 backstroke, 14, 2:31.27.

Dalton Smith, Pajarito Aquatic Club, boys 13-14

400 individual medley, 3, 8:39.70; 50 freestyle, 11, 36.50; 200 freestyle, 12, 3:09.94; 50 butterfly, 7, 50.30; 100 backstroke, 8, 1:37.16; 100 butterfly, 6, 2:01.72; 200 individual medley, 7, 4:16.75.

Dustin Spieker, Aquatomics, men 19 and over

50 butterfly, 2, 28.67; 100 backstroke, 1, 1:05.93; 100 butterfly, 2, 1:04.22; 200 butterfly, 1, 2:29.23; 200 backstroke, 1, 2:29.51; 50 backstroke, 1, 30.48.

Kerry Song, Mountain Club, girls 11-12

200 individual medley, 1, 2:55.40; 1500 freestyle, 2, 23:40.09; 400 individual medley, 4, 6:34.67; 50 breaststroke, 1, 41.00; 100 freestyle, 2, 1:14.50; 200 breaststroke, 1, 3:15.25; 200 butterfly, 2, 3:33.28; 50 freestyle, 4, 33.12; 200 backstroke, 4, 3:00.11; 100 breaststroke, 1, 1:30.09; 200 freestyle, 5, 2:46.14; 400 freestyle, 4, 5:46.01.

Martha Swenson, Aquatomics, girls 15-16

50 freestyle, 6, 51.82; 50 breaststroke, 9, 1:02.91; 100 backstroke, 8, 2:27.44; 100 freestyle, 9, 2:06.32; 50 backstroke, 5, 1:07.82.

Emily TenCate, Pajarito Aquatic Club, girls 13-14

400 individual medley, 8, 6:46.17; 50 freestyle, 8, 33.85; 50 breaststroke, 6, 45.66; 200 freestyle, 11, 2:51.69; 50 butterfly, 11, 41.43; 200 breaststroke, 6, 3:40.91; 200 individual medley, 7, 3:13.54; 100 freestyle, 10, 1:15.25; 200 backstroke, 8, 3:30.12; 100 breaststroke, 8, 1:42.21; 50 backstroke, 12, 46.47; 400 freestyle, 7, 6:04.44.

Lauren TenCate, Pajarito Aquatic Club, girls 11-12

200 individual medley, 4, 3:00.20; 1500 freestyle, 1, 21:30.29; 400 individual medley, 6:34.63; 100 freestyle, 1, 1:12.94; 50 butterfly, 9, 44:15; 100 backstroke, 2, 1:28.47; 800 freestyle, 1, 11:00.60; 50 freestyle, 2, 32.83; 200 backstroke, 2:34.37; 200 freestyle, 1, 2:34.61; 50 backstroke, 3, 40.47; 400 freestyle, 1, 5:25.51.

Anna Tompkins, Aquatomics, girls 9-10

100 freestyle, 14, 2:07.16; 100 backstroke, 15, 2:33.53; 50 freestyle, 18, 56.39; 50 backstroke, 18, 1:10.55.

Justin Tripp, Pajarito Aquatic Club, men 19 and over

1500 freestyle, 1, 19:52.98.

Ace Ventura, Aquatomics, boys 15-16

400 individual medley, 3, 6:19.40; 1500 freestyle, 2, 21:26.66; 200 freestyle, 6, 2:26.82; 50 butterfly, 6, 34.15; 100 butterfly, 6, 1:16.00; 200 individual medley, 5, 2:57.59; 800 freestyle, 4, 10:50.63.

Katherine Wang, Mountain Club, 9-10

200 individual medley, 7, 4:25.88; 50 breaststroke, 11, 1:03.51; 100 freestyle, 13, 1:53.86; 50 butterfly, 12, 1:11.24; 100 backstroke, 10, 2:06.67; 50 freestyle, 10, 49.12; 100 breaststroke, 11, 2:22.96; 200 freestyle, 8, 4:03.24; 50 backstroke, 14, 59.05.

Wilbur Wang, Mountain Club, boys 8 and under

200 individual medley, 1, 3:58.81; 50 breaststroke, 2, 1:02.16; 100 freestyle, 2, 1:42.20; 100 freestyle, 2, 1:42.20; 50 butterfly, 2, 1:03.03; 100 backstroke, 1, 1:44.20; 50 freestyle, 2, 42.56; 100 breaststroke, 3, 2:16.08; 200 freestyle, 1, 3:31.71; 50 backstroke, 2, 49.99.

Anna Wermer, Pajarito Aquatic Club, girls 11-12

200 individual medley, 2, 2:59.46; 400 individual medley, 2, 6:16.44; 100 freestyle, 5, 1:16.72; 50 butterfly, 2, 38.96; 100 backstroke, 3, 1:29.15; 200 butterfly, 1, 3:19.74; 100 butterfly, 2, 1:24.62; 50 freestyle, 6, 33.78; 200 backstroke, 5, 3:01.07; 200 freestyle, 3, 2:37.82; 50 backstroke, 4, 40.48.

Esther Wermer, Pajarito Aquatic Club, 8 and under

50 freestyle, 13, 1:34.71.

Lydia Wermer, Pajarito Aquatic Club, women 17-18

400 individual medley, 2, 5:53.02; 50 freestyle, 3, 32.12; 200 freestyle, 4, 2:25.50; 50 butterfly, 1, 35.25; 100 backstroke, 1, 1:17.07; 200 individual medley, 3, 2:48.29; 800 freestyle, 2, 10:40.85; 100 freestyle, 3, 1:12.03; 200 backstroke, 1, 2:46.33; 100 breaststroke, 3, 1:33.87; 50 backstroke, 1, 36.48; 400 freestyle, 2, 5:09.57.

Justine Yang, Pajarito Aquatic Club, girls 11-12

200 individual medley, 3, 2:59.66; 400 individual medley, 2, 6:23.35; 50 breaststroke, 4, 48.56; 100 freestyle, 4, 1:16.54; 50 butterfly, 7, 41.68; 100 backstroke, 4, 1:31.37; 100 butterfly, 3, 1:32.97; 50 freestyle, 8, 36.22; 100 breaststroke, 3, 1:39.39; 200 freestyle, 4, 2:38.59; 400 freestyle, 2, 5:27.40.

Michelle Yang, Pajarito Aquatic Club, girls 8 and under

200 individual medley, 4:14.66; 50 breaststroke, 1, 55:23; 100 freestyle, 4, 1:55.84; 50 butterfly, 3, 1:06.81; 200 breaststroke, 1, 4:06.90; 100 backstroke, 2, 2:01.28; 50 freestyle, 4, 49.98; 200 backstroke, 1, 4:17.60; 100 breaststroke, 1, 1:59.82; 200 freestyle, 3, 4:05.36; 50 backstroke, 2, 56.68.

Horace Zhang, Aquatomics, boys 13-14

50 freestyle, 8, 31.90; 200 freestyle, 11, 3:09.89; 200 breaststroke, 7, 3:42.52; 100 backstroke, 7, 1:34.42; 200 individual medley, 6, 3:28.93; 100 freestyle, 7, 1:15.41; 100 breaststroke, 5, 1:41.28; 50 backstroke, 7, 42.68; 400 freestyle, 9, 6:48.43.

Andy Zhao, Aquatomics, boys 13-14

50 freestyle, 6, 30.79; 1500 freestyle, 4, 23:39.52; 200 freestyle, 6, 2:37.22; 50 butterfly, 4, 36.89; 100 backstroke, 5, 1:28.32; 200 individual medley, 3, 3:06.15; 200 butterfly, 3, 3:32.94; 200 backstroke, 2, 3:08.68; 50 backstroke, 4, 39.57; 800 freestyle, 12:27.55.