.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: LA's results from Academy Invite meet

-A A +A
By The Staff

Here are the results from Saturday’s Albuquerque Academy Invitational (athletes are from Los Alamos unless otherwise noted):

Girls

Team scores

1. Albuquerque Academy, 881.5; 2. Los Alamos, 600; 3. Las Cruces, 500; 4. Clovis, 457; 5. Durango, Colo., 434; 6. Rio Rancho, 377.5; 7. Cleveland, 347; 8. St. Pius X, 216; (tie) Sandia Prep, 216; 10. Santa Fe, 168; 11. El Paso, Texas, Burgess, 166; 12. Farmington, 157; 13. Los Lunas, 119; 14. Desert Academy, 99; 15. Piedra Vista, 64; 16. El Paso, Texas, Austin, 55; 17. Miyamura, 28; 18. El Paso, Texas, Irvin, 16.

Individual results

200 medley relay
1. Academy, 1:52.30; 2. Las Cruces, 1:56.41; 3. Clovis, 1:58.60; 4. Los Alamos A (Yuliya Matlashova, Kerry Song, Natalia Moore, Maggie Schappell), 2:00.46; 8. Los Alamos B (Maria Venneri, Molly Finn, Monica Clodius, Helen Lu), 2:08.08.

200 freestyle
1. Jill Southard, Clovis, 2:03.15; 2. Lexi Davis, Academy, 2:04.03; 3. Katie Ambrecht, Durango, 2:05.03; 7. Ashlynn Bennett, 2:06.13; 9. Justine Yang, 2:10.54; 17. Monica Clodius, 2:13.10; 40. Farida Ismail, 2:53.46.

200 individual medley
1. Lauren Atkins, St. Pius, 2:13.92; 2. Michelle Howell, Academy, 2:16.07; 3. Morgan Fenton, Academy, 2:22.68; 7. Maria Venneri, 2:25.74; 10. Yuliya Matlashova, 2:27.14; 12. Kerry Song, 2:27.71.

50 freestyle
1. Anika Apostalon, Academy, 24.04; 2. April Chee, Farmington, 24.77; 3. Gillian St. John, Academy, 24.80; 10. Maria Musgrave, 26.76; 16. Molly Finn, 27.76; 32. Helen Lu, 30.05; 38. Alice Shao, 31.97.

100 butterfly
1. Michelle Howell, Academy, 1:00.57; 2. Mo Madero, Las Cruces, 1:00.68; 3. Lexi Davis, Academy, 1:02.69; 4. Natalia Moore, 1:03.62; 6. Monica Clodius, 1:05.67; 33. Sierra Veenis, 1:42.57.

100 freestyle
1. Anika Apostalon, Academy, 52.58; 2. Gillian St. John, Academy, 54.70; 3. April Chee, Farmington, 56.10; 5. Maggie Schappell, 57.90; 10. Maria Musgrave, 59.00; 35. Helen Lu, 1:10.94; 45. Farida Ismail, 1:14.23.

500 freestyle
1. Sam Harding, Las Cruces, 5:05.33; 2. Selena Mufti, Academy, 5:41.09; 3. Rui Nozaki, Rio Rancho, 5:41.09; 4. Ashlynn Bennett, 5:41.21; 5. Justine Yang, 5:43.46.

200 freestyle relay
1. Academy A, 1:41.24; 2. Academy B, 1:47.26; 3. Los Alamos A (Ashlynn Bennett, Kerry Song, Maria Musgrave, Natalia Moore), 1:48.67.

100 backstroke
1. Sam Harding, Las Cruces, 1:01.69; 2. Morgan Fenton, Academy, 1:03.72; 3. Jordan Sousa, Cleveland, 1:04.98; 5. Maggie Schappell, 1:05.70; 7. Yuliya Matlashova, 1:07.56; 9. Maria Venneri, 1:08.17; 24. Alice Shao, 1:19.16.

100 breaststroke
1. Natasha Moffitt, Piedra Vista, 1:08.63; 2. Lauren Atkins, St. Pius, 1:12.55; 3. Eileen Kawamoto, Academy, 1:14.22; 5. Kerry Song, 1:15.28; 11. Molly Finn, 1:16.92; 41. Sierra Veenis, 1:36.53.

400 freestyle relay
1. Las Cruces, 3:46.36; 2. Clovis, 3:47.70; 3. Academy, 3:53.80; 4. Los Alamos A (Ashlynn Bennett, Maria Musgrave, Yuliya Matlashova, Maggie Schappell), 3:59.57; 12. Los Alamos B (Justine Yang, Monica Clodius, Maria Venneri, Alice Shao), 4:20.53.

Boys

Team scores

1. Albuquerque Academy, 802; 2. St. Pius X, 544; 3. Clovis, 490; 4. Los Alamos, 465.5; 5. Las Cruces, 377; 6. Rio Rancho, 356.5; 7. El Paso, Texas, Burgess, 302; 8. Farmington, 275; 9. Cleveland, 229; 10. Piedra Vista, 171; 11. El Paso, Austin, Texas, 159; 12. El Paso, Texas, Irvin, 141; 13. Sandia Prep, 120; 14. Los Lunas, 109; 15. Capital, 70; 16. Valencia, 69; 17. Miyamura, 65; 18. Santa Fe, 54; 19. Desert Academy, 52; 20. Gallup, 5.

Individual results
200 medley relay
1. Academy, 1:42.37; 2. St. Pius, 1:43.56; 3. Clovis, 1:49.92; 10. Los Alamos A (Nick Greenfield, Richard Jia, Sam Harris, Dalton Smith), 2:00.30; 16. Los Alamos B (Max Reidys, Eamonn Wilson, Min Chung, Miguel Arias), 2:07.20.

200 freestyle
1. Stephen Klein, Academy, 1:48.87; 2. Colin Martin, Academy, 1:51.15; 3. Billy Simmons, St. Pius, 1:52.29; 5. Chris Calhoun, 1:55.62; 21. Trey Pereyra, 2:11.92; 26. Nick Greenfield, 2:17.53; 36. Graeme Thistlewaite, 2:43.78.

200 individual medley
1. Paul Chiha, Farmington, 2:04.95; 2. Jack Feely, St. Pius, 2:06.81; 3. Chase Burgett, Academy, 2:08.44; 6. Bear Schacht, 2:14.07; 8. Michael Moore, 2:15.90; 14. Philipp Pessin, 2:25.08; 22. Min Chung, 2:39.38.

50 freestyle
1. Landon Rogers, Farmington, 22.25; 2. Adam Berling, Academy, 23.02; 3. John Stoer, Piedra Vista, 23.40; 19. Dalton Smith, 26.05; 24. Eamonn Wilson, 26.54; 37. Miguel Arias, 28.66; 41. Max Reidys, 29.76.

100 butterfly
1. Chris Coriz, Academy, 57.70; 2. Wesley Cheng, Las Cruces, 59.56; 3. Brock Smith, Clovis, 1:00.42; 6. Bear Schacht, 1:02.32; 7. Michael Moore, 1:02.55; 13. Sam Harris, 1:06.10; 16. Min Chung, 1:06.46.

100 freestyle
1. Landon Rogers, Farmington, 49.26; 2. Adam Berling, Academy, 50.18; 3. Colin Martin, Academy, 50.26; 18. Philipp Pessin, 57.33; 24. Dalton Smith, 58.75; 26. Richard Jia, 59.58; 40. Jenz Hampel, 1:08.12.

500 freestyle
1. Tanner Rhoades, Farmington, 5:06.13; 2. Gabriel Pleil-Pino, 5:07.77; 3. Chris Calhoun, 5:16.42; 9. Trey Pereyra, 5:40.89.

200 freestyle relay
1. St. Pius, 1:31.70; 2. Academy, 1:31.79; 3. Farmington, 1:33.93; 6. Los Alamos A (Chris Calhoun, Michael Moore, Bear Schacht, Philipp Pessin), 1:42.41; 15. Los Alamos B (Trey Pereyra, Richard Jia, Min Chung, Miguel Arias), 1:49.12.

100 backstroke

1. Stephen Klein, Academy, 55.17; 2. Paul Chiha, Farmington, 56.60; 3. Christian Cho, Academy, 1:00.30; 11. Sam Harris, 1:06.48; 18. Nick Greenfield, 1:12.90; 22. Max Reidys, 1:14.02.

100 breaststroke

1. Colton Grossheim, Farmington, 1:03.72; 2. Chase Burgett, Academy, 1:05.06; 3. Nick Balmer, Rio Rancho, 1:05.71; 16. Eamonn Wilson, 1:13.46; 20. Richard Jia, 1:17.88; 33. Miguel Arias, 1:23.68; 38. Graeme Thistlewaite, 1:30.35.

400 freestyle relay

1. St. Pius, 3:21.55; 2. Academy, 3:36.76; 3. Los Alamos A (Chris Calhoun, Michael Moore, Philipp Pessin, Bear Schacht), 3:39.83; 13. Los Alamos B (Trey Pereyra, Dalton Smith, Nick Greenfield, Sam Harris), 4:06.44.