.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: LAA’s Pentathlon meet results

-A A +A
By The Staff

Here are the Los Alamos Aquatomics’ results from the Los Alamos Pentathlon Sept. 18 (name, age division, event, place, time).

Korin Aldam-Tajima, boys 8 and under
50 freestyle, 5, 58.14; 50 backstroke, 5, 1:02.26.

Ashlynn Bennett,
girls 13-14
100 freestyle, 2, 58.90; 100 backstroke, 3, 1:13.54; 100 breaststroke, 1, 1:19.06; 100 butterfly, 2, 1:08.33; 200 individual medley, 3, 2:30.07.

Jillian Bennett,
girls 9-10
50 freestyle, 8, 38.49; 50 backstroke, 5, 46.76; 50 breaststroke, 3, 48.44; 50 butterfly, 11, 1:00.04; 100 individual medley, 7, 1:47.20.

Kaitlin Bennett,
girls 11-12
50 freestyle, 4, 32.50; 50 backstroke, 4, 42.23; 50 breaststroke, 3, 43.22; 50 butterfly, 4, 40.07; 100 individual medley, 4, 1:29.09.

Nicholas Berndt,
boys 9-10
50 freestyle, 5, 43.76; 50 backstroke, 6, 52.42; 50 breaststroke, 4, 58.53; 25 butterfly, 2, 31.34; 100 individual medley, 5, 2:00.26.

Min Chung,
boys 15 and over
100 freestyle, 4, 1:03.93; 100 backstroke, 2, 1:22.11; 100 breaststroke, 3, 1:24.95; 100 butterfly, 2, 1:10.85; 200 individual medley, 3, 2:47.12.

Onnolee Englert-Erickson, girls 9-10
50 freestyle, 9, 39.56; 50 backstroke, 6, 47.07; 50 breaststroke, 9, 55.30; 50 butterfly, 8, 51.69; 100 individual medley, 5, 1:46.99.

Alisa Facer, girls 13-14
50 freestyle, 3, 33.46; 50 backstroke, 1, 42.62; 50 breaststroke, 3, 43.56; 50 butterfly, 1, 42.61.

Alana Goodwin,
girls 9-10
50 freestyle, 6, 38.18; 50 backstroke, 4, 43.71; 50 breaststroke, 7, 54.88; 50 butterfly, 7, 51.18; 100 individual medley, 4, 1:40.41.

Nicholas Greenfield, boys 13-14
100 freestyle, 3, 1:03.38; 100 backstroke, 3, 1:16.69; 100 breaststroke, 4, 1:31.49; 100 butterfly, 3, 1:23.11; 200 individual medley, 3, 2:49.13.

Jacob Hollis, boys 11-12
50 freestyle, 3, 38.78; 50 backstroke, 4, 46.53; 50 breaststroke, 3, 56.34; 50 butterfly, 3, 49.98; 100 individual medley, 4, 1:45.20.

Phillip Ionkov,
boys 8 and under
25 freestyle, 6, 31.64; 25 backstroke, 5, 35.25.

Radhika Iyer, girls 9-10
50 freestyle, 5, 37.80; 50 backstroke, 7, 48.87; 50 breaststroke, 5, 48.79; 50 butterfly, 5, 48.62; 100 individual medley, 3, 1:36.65.

Alexander Jaegers, boys 11-12
100 freestyle, 3, 1:10.27; 100 backstroke, 1, 1:19.76; 100 breaststroke, 1, 1:39.00; 100 butterfly, 2, 1:40.86; 200 individual medley, 1, 3:02.29.

Ian Jaegers,
boys 8 and under
25 freestyle, 1, 19.21; 25 backstroke, 1, 21.38; 25 breaststroke, 1, 25.56; 25 butterfly, 3, 23.76; 100 individual medley, 3, 1:47.04.

Richard Jia,
boys 13-14
100 freestyle, 2, 1:00.73; 100 backstroke, 4, 1:21.37; 100 breaststroke, 2, 1:22.23; 50 butterfly, 2, 32.78; 200 individual medley, 2, 2:47.14.

Justin Lemke,
boys 11-12
50 freestyle, 2, 42.55; 50 backstroke, 4, 47.32; 25 butterfly, 1, 23.04.

Aidan McPherson,
boys 8 and under
25 freestyle, 7, 39.91.

Kalen Melton,
 girls 8 and under
25 freestyle, 2, 23.85; 25 backstroke, 2, 25.58; 25 breaststroke, 3, 32.51; 25 butterfly, 4, 34.30; 100 individual medley, 5, 2:16.09.

Philipp Pessin,
boys 15 and over
100 freestyle, 3, 59.72; 100 breaststroke, 2, 1:23.22; 100 butterfly, 3, 1:16.51.

Donald Poston,
boys 11-12
50 freestyle, 4, 50.42; 50 backstroke, 6, 1:02.19; 25 breaststroke, 2, 36.31; 25 butterfly, 30.44.

Misha Putnam,
girls 11-12
100 freestyle, 1, 1:04.52; 100 backstroke, 1, 1:14.94; 100 breaststroke, 2, 1:33.05; 100 butterfly, 1, 1:19.42; 200 individual medley, 1, 2:46.37.

Catherine Runnels,
girls 11-12
50 freestyle, 6, 35.99; 50 backstroke, 6, 47.02; 50 breaststroke, 8, 55.06; 50 butterfly, 8, 48.16; 100 individual medley, 9, 1:39.53.

Margaret Schappell, girls 13-14
100 freestyle, 1, 58.61; 100 backstroke, 1, 1:07.66; 100 breaststroke, 2, 1:19.07; 100 butterfly, 3, 1:13.18; 200 individual medley, 2, 2:28.93.

Sydney Schoonover, girls 11-12
50 freestyle, 1, 30.72; 50 backstroke, 2, 37.72; 50 breaststroke, 1, 40.37; 50 butterfly, 1, 38.01; 100 individual medley, 1, 1:19.82.

Connor Schultz,
boys 13-14
100 freestyle, 4, 1:04.73; 100 backstroke, 2, 1:13.35; 100 breaststroke, 3, 1:28.13; 100 butterfly, 2, 1:22.00; 200 individual medley, 1, 2:44.45.

Sara Shiina, girls 9-10
50 freestyle, 2, 33.05; 50 backstroke, 2, 40.65; 50 breaststroke, 2, 44.12; 50 butterfly, 2, 38.90; 100 individual medley, 1, 1:25.19.

Takuma Shiina,
boys 8 and under
25 freestyle, 2, 22.50; 25 backstroke, 2, 26.78; 25 breaststroke, 2, 29.49; 25 butterfly, 4, 25.58; 100 individual medley, 5, 2:12.98.

Gabriella Tepley,
girls 9-10
50 freestyle, 12, 45.50; 50 backstroke, 8, 50.56; 50 breaststroke, 12, 1:04.80; 100 individual medley, 10, 2:00.53.

Olivia Tepley,
girls 8 and under
25 freestyle, 1, 19.21; 25 backstroke, 1, 25.24; 25 breaststroke, 2, 28.39; 25 butterfly, 3, 24.96; 100 individual medley, 3, 2:00.69.

Caemlyn Tripp,
girls 11-12
50 freestyle, 9, 44.27; 50 backstroke, 8, 56.69; 50 breaststroke, 10, 58.36; 50 butterfly, 9, 1:02.05; 100 individual medley, 11, 2:00.48.

Kezia Tripp,
girls 8 and under
25 freestyle, 4, 34.99; 25 backstroke, 6, 37.42.

Neil Wilkerson,
boys 9-10
50 freestyle, 6, 45.42; 50 backstroke, 7, 54.11; 25 butterfly, 1, 28.27; 100 individual medley, 6, 2:06.54.

Andrew Zhao,
boys 15 and over
100 freestyle, 1, 55.84; 100 backstroke, 1, 1:11.32; 100 breaststroke, 1, 1:11.58; 100 butterfly, 1, 1:10.66; 200 individual medley, 1, 2:26.40.