.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: Aquatomics’ results from state, Grand Prix

-A A +A
By The Staff

Here are the results from the Los Alamos Aquatomics swim team from the Short Course Age Group Championships and the Austin Grand Prix.

(name, age group, event, finals place, time)

State 8 and Under Finals

Feb. 21

Christopher Cooper, boys 7

100 IM, 10, 59.69; 25 backstroke, 5, 22.95; 25 breaststroke, 9, 30.91; 50 freestyle, 4, 47.15.

Olivia DeCroix, girls 7

25 freestyle, 21, 40.73; 25 backstroke, 18, 33.37.

Ian Jaegers, boys 7

100 IM, 7, 1:55.73; 25 backstroke, 6, 23.71; 25 breaststroke, 7, 27.61; 100 freestyle, 8, 1:43.99.

Lydia Kenamond, girls 7

25 freestyle, 17, 29.00; 25 backstroke, 13, 29.09.

Kalen Melton,

girls 6 and under

25 freestyle, 8, 35.14; 25 backstroke, 5, 29.81; 25 breaststroke, 6, 48.28.

Injie Mourad, girls 7

25 freestyle, 4, 22.17; 25 backstroke, 14, 29.18; 25 butterfly, 9, 34.20; 50 freestyle, 7, 55.84.

Takuma Shiina,

girls 6 and under

25 freestyle, 5, 27.28; 25 backstroke, 2, 27.87; 25 breaststroke, 2, 32.48; 50 freestyle, 8, 1:02.52.

Tazler Smith, boys 8

50 freestyle, 16, 1:27.54; 50 backstroke, 12, 1:17.87.

2010 Short Course Championship

Feb. 26-28

Ashlynn Bennett, girls 13-14

200 individual medley, 4, 2:22.09; 1000 freestyle, 3, 11:40.61; 50 freestyle, 6, 26.85; 200 breaststroke, 7, 2:42.22; 400 IM, 3, 5:01.60; 100 freestyle, 2, 56.89; 100 freestyle, 5, 57.64; 3. 200 butterfly, 3, 2:32.66.

Kaitlin Bennett,

girls 10 and under

50 breaststroke, 5, 40.98; 50 butterfly, 6, 37.00; 100 freestyle, 3, 1:10.06; 100 IM, 4, 32.50; 100 breaststroke, 8, 1:32.20.

Karim Ismail, boys 11-12

100 breaststroke, 6, 1:26.64; 200 breaststroke, 3:17.63; 50 breaststroke, 6, 38.26.

Radhika Iyer,

girls 10 and under

50 breaststroke, 46.94; 100 breaststroke, 1:43.49.

Alexander Jaegers,

boys 11-12

200 freestyle, 2:32.48; 50 backstroke, 36.86; 50 freestyle, 30.55; 200 backstroke, 7, 2:51.86; 100 freestyle, 1:08.84.

Celeste Levy, girls 11-12

50 freestyle, 31.66.

Misha Putnam, girls 11-12

200 IM, 2:39.61; 50 backstroke, 34.04; 100 backstroke, 1:12.23; 500 freestyle, 9, 6:10.86; 400 IM, 6, 5:34.99; 200 backstroke, 2:35.10; 100 freestyle, 1:04.56.

Benjamin Reidys,

boys 10 and under

50 freestyle, 35.25.

Margaret Schappell,

girls 13-14

200 IM, 6, 2:25.39; 50 backstroke, 4, 31.05; 50 freestyle, 6, 26.45; 100 backstroke, 4, 1:06.36; 200 backstroke, 5, 2:23.41; 100 IM, 5, 1:07.49.

Sydney Schoonover,

girls 11-12

50 freestyle, 31.18; 50 breaststroke, 39.37.

Sara Shiina,

girls 10 and under

50 butterfly, 38.79; 100 IM, 1:24.79.

Kaan Unal,

boys 10 and under

50 breaststroke, 47.30; 50 freestyle, 35.32.

Austin Grand Prix

March 4-6

Alex Baker, boys 17

100 butterfly, 53.72; 100 backstroke, 54.87; 200 backstroke, 1:57.81; 200 butterfly, 2:00.74.

Jennifer Barich-Mooday, girls 14

100 butterfly, 1:00.65; 50 freestyle, 24.80; 200 freestyle, 1:58.60; 100 freestyle, 53.95.

Victoria Maqueda, girls 17

200 IM, 2:17.29; 50 freestyle, 25.98; 100 breaststroke, 32, 1:17.12; 100 freestyle, 55.49; 200 breaststroke, 2:27.92.