.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: Aquatomics results from Lobo Invite

-A A +A
By The Staff

Here are the Los Alamos Aquatomics' results from the Lobo Invitational long course meet held June 4-6 at West Mesa Aquatic Center in Albuquerque (name, division, event, place time).

 

Jillian Bennett, girls 9-10

200 freestyle, 21, 3:54.70; 50 butterfly, 35, 1:19.37; 50 breaststroke, 23, 59.20; 50 freestyle, 29, 45.80.

 

Steven Chen, boys 11-12

200 freestyle, 21, 3:27.86; 100 backstroke, 17, 1:44.27; 50 freestyle, 23, 41.88.

 

Michael Englert-Erickson, boys 13-14

400 individual medley, 10, 7:21.58; 200 freestyle, 18, 2:59.99; 100 breaststroke, 18, 1:51.89; 100 backstroke, 17, 1:37.13; 50 freestyle, 16, 34.65; 200 individual medley, 18, 3:28.86; 100 freestyle, 16, 1:20.57; 200 breaststroke, 8, 4:01.73; 200 backstroke, 10, 3:25.50.

 

Onnolee Englert-Erickson, girls 9-10

200 freestyle, 17, 3:48.20; 50 butterfly, 24, 59.17; 100 backstroke, 24, 1:53.90; 50 freestyle, 32, 46.34; 200 individual medley, 22, 4:11.26; 100 freestyle, 32, 1:55.34; 50 backstroke, 25, 52.99; 100 breaststroke, 24, 2:14.71.

 

Alana Goodwin, girls 9-10

200 freestyle, 12, 3:30.70; 50 butterfly, 27, 1:00.25; 100 backstroke, 20, 1:49.66; 50 freestyle, 24, 43.67.

 

Radhika Iyer, girls 9-10

200 individual medley, 19, 3:55.45; 100 freestyle, 25, 1:40.14; 50 backstroke, 22, 52.36; 100 breaststroke, 10, 1:54.09.

 

Alexander Jaegers, boys 11-12

400 individual medley, 8, 7:19.42; 400 freestyle, 6, 6:12.26; 200 freestyle, 10, 2:52.05; 50 butterfly, 14, 47.41; 50 breaststroke, 9, 48.89; 50 freestyle, 9, 34.72; 200 individual medley, 8, 3:21.52; 100 freestyle, 10, 1:19.73; 50 backstroke, 8, 41.42; 100 breaststroke, 7, 1:43.59.

 

Ian Jaegers, boys 8 and under

200 freestyle, 2, 3:57.76; 50 breaststroke, 1, 1:00.06; 100 backstroke, 3, 1:57.70; 50 freestyle, 5, 52.18; 200 individual medley, 2, 4:16.44; 100 freestyle, 6, 1:54.40.

 

Justin Lemke, boys 11-12

200 freestyle, 23, 4:33.86; 100 backstroke, 2:07.49; 50 freestyle, 59.73.

 

Victoria Maqueda, girls 15 and over

400 individual medley, 6, 5:51.71; 200 freestyle, 10, 2:26.59; 100 breaststroke, 1, 1:18.44; 100 backstroke, 19, 1:23.52; 50 freestyle, 4, 29.53; 200 individual medley, 5, 2:40.89; 100 freestyle, 4, 1:05.35; 200 breaststroke, 2, 2:57.84; 200 backstroke, 15, 2:58.64.

 

Benjamin Reidys, boys 11-12

200 freestyle, 20, 3:26.91; 50 breaststroke, 15, 1:48.21; 100 backstroke, 19, 1:48.21; 50 freestyle, 22, 41.59; 100 freestyle, 19, 1:35.89; 50 backstroke, 17, 48.46; 100 breaststroke, 13, 2:15.18.

 

Maxwell Reidys, boys 13-14

200 freestyle, 22, 3:21.28; 100 breaststroke, 20, 1:56.81; 100 backstroke, 19, 1:38.76; 50 freestyle, 24, 39.56.

 

Andreas Runde, boys 9-10

100 backstroke, 21, 2:15.77; 50 freestyle, 19, 52.06; 100 freestyle, 19, 1:58.14; 50 backstroke, 22, 1:03.00.

 

Isabelle Runde, girls 11-12

200 freestyle, 33, 3:21.93; 50 breaststroke, 30, 53.50; 100 backstroke, 24, 1:43.48; 50 freestyle, 33, 40.94; 200 individual medley, 29, 3:58.17; 100 freestyle, 31, 1:34.76; 50 backstroke, 23, 47.60; 100 breaststroke, 23, 2:00.09.

 

Nathaniel Stephens, boys 9-10

200 freestyle, 20, 3:54.70; 50 breaststroke, 1:17.70; 100 backstroke, 19, 2:09.49; 50 freestyle, 17, 46.37.

 

Anna Tompkins, girls 11-12

200 freestyle, 20, 3:00.75; 50 butterfly, 30, 55.47; 100 backstroke, 340, 1:50.92; 50 freestyle, 35, 41.80.

 

Caemlyn Tripp, girls 9-10

200 freestyle, 22, 4:03.83; 50 breaststroke, 39, 1:06.59; 100 backstroke, 33, 2:12.32; 50 freestyle, 42, 54.17.

 

Neil Wilkerson, boys 9-10

200 freestyle, 21, 5:05.70; 50 butterfly, 19, 1:37.61; 50 breaststroke, 16, 1:12.57; 50 freestyle, 22, 1:02.24.

 

Sonyia Williams, girls 9-10

50 butterfly, 32, 1:06.97; 50 breaststroke, 38, 1:06.30; 100 backstroke, 31, 2:01.62; 50 freestyle, 38, 52.17.