.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming: Aquatomics' results from High Altitude Invite

-A A +A
By The Staff

Here are the Los Alamos Aquatomics’ results from the High Altitude Invitational held at Larry R. Walkup Aquatic Center (name, age group, event, place, time):

Haley Adams-Brown, girls 9-10
50 freestyle, 36, 1:09.17; 25 freestyle, 6, 29.50; 50 backstroke, 29, 1:17.40.

Jillian Bennett,
girls 9-10
100 backstroke, 12, 1:38.85; 50 freestyle, 12, 39.67; 100 freestyle, 11, 1:24.84; 50 backstroke, 8, 43.53; 100 IM, 5, 1:34.04; 50 butterfly, 10, 53.64; 100 breaststroke, 3, 1:39.26; 50 breaststroke, 1, 46.80.

Kaitlin Bennett,
girls 11-12
100 backstroke, 14, 1:21.07; 50 freestyle, 5, 30.76; 500 freestyle, 8, 7:02.37; 200 breaststroke, 6, 3:22.04; 100 freestyle, 6, 1:09.53; 50 backstroke, 10, 37.06; 100 IM, 5, 1:18.38; 400 IM, 3, 6:22.44.

Maximilian Berndt,
boys 8 and under
25 backstroke, 8, 26.21; 50 freestyle, 8, 48.79; 25 butterfly, 8, 28.30; 25 freestyle, 3, 20.65; 50 backstroke, 4, 56.74.

Nicholas Berndt,
boys 9-10
100 backstroke, 7, 1:46.12; 50 freestyle, 7, 40.23; 25 butterfly, 2, 24.87; 100 freestyle, 8, 46.23; 100 IM, 3, 1:43.80; 100 breaststroke, 4, 1:54.26; 50 breaststroke, 2, 55.72.

Cyra Bishop, girls 9-10
100 backstroke, 26, 1:54.31; 50 freestyle, 26, 45.62; 25 butterfly, 4, 25.56; 200 IM, 8, 4:10.43; 50 breaststroke, 14, 1:00.13.

Steven Chen, boys 11-12
100 backstroke, 9, 1:30.41; 50 freestyle, 12, 34.70; 500 freestyle, 8, 8:03.20; 200 breaststroke, 5, 3:35.62; 100 freestyle, 10, 1:16.97; 50 backstroke, 8, 41.71; 200 backstroke, 6, 3:12.80; 100 IM, 8, 1:40.99; 50 breaststroke, 5, 48.26.

Andrew Corliss,
boys 8 and under
25 freestyle, 8, 22.38; 25 breaststroke, 5, 26.38.

Maximilian Corliss,
boys 8 and under
25 freestyle, 2, 19.24; 25 breaststroke, 3, 25.90; 100 IM, 6, 2:11.66.

Olivia DeCroix,
 girls 8 and under
25 backstroke, 14, 32.60; 50 freestyle, 17, 1:14.84; 25 freestyle, 13, 36.39; 50 backstroke, 12, 1:12.72.

Michael Englert-Erickson, boys 13 and over
50 freestyle, 6, 28.63; 200 freestyle, 5, 2:27.95; 50 breaststroke, 2, 38.82.

Onnolee Englert-
Erickson, girls 11-12
100 backstroke, 32, 1:38.93; 50 freestyle, 31, 35.54; 500 freestyle, 17, 8:08.35; 200 freestyle, 22, 3:02.61; 100 freestyle, 28, 1:22.40; 200 backstroke, 13, 3:19.96; 50 butterfly, 20, 46.53.

Mychael Garcia,
boys 9-10
100 backstroke, 8, 1:51.34; 50 freestyle, 9, 42.28; 200 freestyle, 6, 3:34.39; 50 breaststroke, 5, 59.72.

Ashlynn Glover,
girls 9-10
100 freestyle, 28, 1:54.71; 50 backstroke, 21, 50.95.

Alana Goodwin,
girls 9-10
100 backstroke, 7, 1:30.04; 50 freestyle, 7, 37.29; 200 IM, 3:12.87; 200 freestyle, 3, 2:52.51; 100 freestyle, 4, 1:19.31; 50 backstroke, 4, 41.40; 100 breaststroke, 4, 1:49.59; 50 breaststroke, 3, 49.39.

Nicholas Greenfield,
boys 13 and over
100 backstroke, 1, 1:09.54; 200 IM, 3, 2:38.36; 100 freestyle, 4, 1:00.88; 50 backstroke, 2, 31.77; 100 IM, 3, 1:11.75.

Orion Henderson, boys 8 and under
25 freestyle, 10, 24.53; 50 backstroke, 18, 1:20.25; 25 breaststroke, 9, 35.66.

Gabriel Holesinger,
boys 9-10
100 freestyle, 9, 1:36.01; 50 backstroke, 7, 50.73; 100 IM, 5, 1:55.20; 100 breaststroke, 5, 2:02.36.

Jacob Holesinger,
boys 11-12
100 freestyle, 12, 1:20.88; 50 backstroke, 9, 43.38; 100 breaststroke, 12, 1:52.96.

Alexander Ionkov,
boys 11-12
100 freestyle, 14, 1:27.41; 200 backstroke, 7, 3:19.22; 100 IM, 10, 1:37.72; 50 butterfly, 5, 45.77; 100 breaststroke, 13, 1:55.06.

Phillip Ionkov,
boys 8 and under
100 freestyle, 8, 2:54.41; 50 backstroke, 19, 1:20.99.

Radhika Iyer, girls 11-12
100 backstroke, 34, 1:41.96; 50 freestyle, 32, 36.34; 200 breaststroke, 9, 3:31.40; 100 freestyle, 29, 1:23.74; 50 backstroke, 24, 46.76; 100 IM, 25, 1:31.42; 50 butterfly, 14, 47.30; 100 breaststroke, 16, 1:38.50; 50 breaststroke, 13, 43.33.

Matilde Jacobson,
girls 9-10
100 freestyle, 23, 1:40.53; 50 backstroke, 12, 47.50; 100 IM, 16, 1:49.82; 50 butterfly, 12, 59.25; 100 breaststroke, 11, 1:55.77.

Alexander Jaegers,
boys 11-12
100 backstroke, 2, 1:15.84; 500 freestyle, 4, 6:49.56; 200 IM, 2, 2:57.23; 200 breaststroke, 3, 3:24.50; 100 freestyle, 2, 1:04.58; 200 backstroke, 2, 2:44.11; 100 IM, 3, 1:17.83; 100 breaststroke, 6, 1:33.58.

Ian Jaegers,
boys 8 and under
25 backstroke, 2, 20.06; 100 backstroke, 2, 1:41.68; 50 freestyle, 6, 41.00; 25 butterfly, 5, 22.14; 100 freestyle, 1, 1:25.50; 50 backstroke, 3, 46.09; 25 breaststroke, 2, 23.18; 100 IM, 4, 1:44.32; 100 breaststroke, 2, 1:48.11; 50 breaststroke, 3, 52.51.

Facundo Jaime, boys 11-12
100 backstroke, 6, 1:25.68; 50 freestyle, 16, 36.47; 200 freestyle, 7, 2:57.66; 50 breaststroke, 6, 51.96.

Lydia Kenamond, girls 8 and under
100 backstroke, 29, 1:31.34; 50 freestyle, 36, 37.09; 200 freestyle, 16, 3:22.82; 200 freestyle, 28; 3:11.48; 50 breaststroke, 23, 51.09.

Ming-Yuan Lo, boys 8 and under
25 freestyle, 21, 32.68; 50 backstroke, 15, 1:11.10.

Sarah Lott, girls
13 and over
100 backstroke, 2, 1:11.24; 50 freestyle, 6, 29.99; 500 freestyle, 1, 6:38.34; 200 freestyle, 5, 2:24.61; 100 freestyle, 4, 1:03.70; 50 backstroke, 1, 33.04; 100 IM, 6, 1:18.70; 100 breaststroke, 10, 1:35.25.

Noah McCabe, boys 9-10
25 backstroke, 2, 24.76; 50 freestyle, 13, 47.08; 25 butterfly, 4, 29.88; 100 freestyle, 12, 1:44.11; 50 backstroke, 12, 57.89.

Kalen Melton,
girls 8 and under
25 backstroke, 9, 25.08; 100 backstroke, 2, 1:58.22; 50 freestyle, 7, 50.73; 25 butterfly, 6, 26.64; 100 freestyle, 4, 1:50.25; 50 backstroke, 3, 54.06; 100 breaststroke, 1, 2:13.95; 50 breaststroke, 5, 1:00.05.

Injie Mourad,
girls 8 and under
25 breaststroke, 7, 35.81.

Konstantin Nelson, boys 8 and under
25 backstroke, 9, 26.27; 50 freestyle, 9, 51.54; 25 butterfly, 9, 29.08; 25 freestyle, 5, 21.79; 50 backstroke, 9, 1:03.86; 25 breaststroke, 8, 34.80; 100 IM, 8, 2:31.12; 50 breaststroke, 6, 1:12.15.

Maddie Ovaska,
girls 8 and under
25 backstroke, 4, 22.29; 50 freestyle, 5, 46.78; 25 butterfly, 5, 24.18; 25 freestyle, 4, 20.90; 50 backstroke, 2, 50.82; 25 breaststroke, 3, 26.26; 50 breaststroke, 2, 55.20.

John Rees, boys 13 and over
100 freestyle, 9, 1:26.88; 50 backstroke, 5, 44.89; 100 IM, 7, 1:41.61; 50 butterfly, 5, 58.69; 100 breaststroke, 8, 1:51.39.

Benjamin Reidys, boys 11-12
100 backstroke, 7, 1:27.07; 50 freestyle, 7, 32.92; 200 IM, 4, 3:22.40; 200 freestyle, 6, 2:50.64; 50 breaststroke, 7, 54.58.

Maxwell Reidys, boys 13 and over
50 freestyle, 7, 28.91; 200 IM, 5, 2:38.77; 200 freestyle, 4, 2:27.91.

Kyla Roberts, girls 9-10
25 backstroke, 4, 24.06; 100 backstroke, 30, 2:09.70; 50 freestyle, 32, 52.38; 25 butterfly, 6, 27.90; 100 freestyle, 26, 1:47.41; 50 backstroke, 27, 58.46; 100 IM, 23, 2:26.39; 50 breaststroke, 22, 1:40.10.

Andreas Runde,
boys 9-10
100 backstroke, 11, 1:54.08; 50 freestyle, 10, 43.96; 25 butterfly, 3, 28.83; 200 freestyle, 7, 3:47.08; 100 freestyle, 11, 1:42.44; 50 backstroke, 10, 52.44; 50 butterfly, 7, 1:13.66; 50 breaststroke, 6, 1:06.57.

Isabelle Runde, girls 11-12
100 backstroke, 20, 1:23.15; 50 freestyle, 15, 31.80; 200 freestyle, 17, 2:44.27; 100 freestyle, 19, 1:13.11; 50 backstroke, 13, 37.67; 200 backstroke, 10, 3:02.92; 100 IM, 14, 1:23.73; 100 breaststroke, 10. 1:34.06; 50 breaststroke, 12, 43.06.

Catherine Runnels,
girls 11-12
100 backstroke, 31, 1:34.35; 50 freestyle, 28, 34.51; 200 IM, 15, 3:21.86; 200 freestyle, 23, 3:03.43; 50 breaststroke, 21, 48.83.

Augustin Salas-Vaca, boys 8 and under
25 backstroke, 16, 37.64; 50 freestyle, 16, 1:08.60; 25 freestyle, 19, 30.04; 50 backstroke, 17, 1:19.95.

Sydney Schoonover, girls 11-12
200 freestyle, 10, 2:35.46.

Connor Schultz,
boys 13 and over
200 backstroke, 2, 2:23.46; 400 IM, 2, 5:24.36.

Sara Shiina, girls 9-10
100 backstroke, 2, 1:18.44; 100 butterfly, 2, 1:18.75; 200 IM, 1, 2:47.90; 200 freestyle, 2, 2:32.34; 100 freestyle, 3, 1:11.69; 50 butterfly, 3, 36.69.

Takuma Shiina,
boys 8 and under
25 backstroke, 12, 27.69; 50 freestyle, 7, 48.06; 25 butterfly, 6, 24.88; 25 freestyle, 4, 21.12; 50 backstroke, 5, 59.04; 25 breaststroke, 4, 26.15; 100 IM, 5, 1:54.90; 50 breaststroke, 4, 56.98.

Tazler Smith, boys 9-10
100 freestyle, 14, 2:07.25; 50 backstroke, 13, 1:03.15; 25 breaststroke, 2, 30.80; 100 IM, 8, 2:13.82.

Nathaniel Stephens, boys 11-12
100 backstroke, 13, 1:46.90; 50 freestyle, 15, 35.75; 200 IM, 5, 3:56.26; 200 freestyle, 8, 3:20.92; 100 freestyle, 13, 1:27.12; 50 backstroke, 13, 49.21; 100 IM, 14, 1:51.64; 50 butterfly, 6, 52.89; 50 breaststroke, 8, 57.50.

Sofya Svyatskaya,
girls 8 and under
25 backstroke, 13, 30.54; 50 freestyle, 15, 1:07.35; 25 freestyle, 8, 25.46; 50 backstroke, 11, 1:08.33; 25 breaststroke, 5, 27.89; 50 breaststroke, 8, 1:05.53.

Gabriella Tepley,
girls 9-10
100 backstroke, 22, 1:46.32; 50 freestyle, 28, 45.92; 200 freestyle, 15, 3:39.69; 100 freestyle, 21, 1:38.24; 50 backstroke, 20, 50.40; 100 IM, 13, 1:46.07; 50 butterfly, 11, 56.46; 100 breaststroke, 16, 2:12.62; 50 breaststroke, 15, 1:00.24.

Alexandra Tepley,
girls 11-12
50 breaststroke, 26, 1:07.09.

Olivia Tepley,
girls 8 and under
100 backstroke, 3, 2:05.95; 50 freestyle, 4, 43.81; 25 butterfly, 3, 21.98; 200 freestyle, 2, 3:46.09; 100 freestyle, 3, 1:41.78; 50 backstroke, 8, 1:54.70; 50 breaststroke, 6, 1:00.32.

Anna Tompkins,
girls 13 and over
100 backstroke, 9, 1:27.31; 50 freestyle, 10, 34.25; 500 freestyle, 2, 6:47.68; 200 breaststroke, 6, 3:49.96; 100 freestyle, 12, 1:12.56; 200 backstroke, 6, 3:18.05; 50 butterfly, 7, 46.60; 400 IM, 4, 6:48.44.

Caemlyn Tripp, girls 11-12
100 backstroke, 36, 1:51.68; 50 freestyle, 40, 42.87; 200 IM, 19, 4:00.91; 200 breaststroke, 13, 4:32.55; 50 breaststroke, 25, 58.07.

Kezia Tripp,
girls 8 and under
25 backstroke, 10, 27.66; 50 freestyle, 10, 56.74; 25 butterfly, 8, 34.81; 50 breaststroke, 9, 1:07.16.

Kaan Unal, boys 11-12
100 backstroke, 5, 1:24.97; 50 freestyle, 5, 31.46; 200 IM, 3, 3:08.15; 200 freestyle, 3, 2:39.59; 100 freestyle, 6, 1:08.72; 50 backstroke, 6, 39.85; 200 backstroke, 5, 3:07.70; 100 breaststroke, 8, 1:38.62; 50 breaststroke, 1, 42.27.

Neil Wilkerson, boys 9-10
100 backstroke, 10, 1:52.07; 50 freestyle, 11, 46.33; 200 freestyle, 8, 3:49.77; 100 freestyle, 13, 1:47.69; 50 backstroke, 9, 52.05; 50 breaststroke, 1, 54.36.

Sonyia Williams,
girls 9-10
100 backstroke, 16, 1:43.13; 50 freestyle, 16, 41.64; 200 freestyle, 11, 3:29.32.