.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Swimming and Diving: State meet results

-A A +A
By Mike Cote

Here are the results from the 2008 New Mexico Activities Association championship meet.

The meet was held Friday and Saturday at the Albuquerque Academy Natatorium.

Athletes are from Los Alamos unless otherwise indicated.

 

Girls

Team scores

1. La Cueva, 312; 2. Los Alamos 248.50; 3. Albuquerque Academy, 232; 4. Farmington, 160; 5. Eldorado, 150; 6. Las Cruces, 147; 7. Manzano, 133; 8. Sandia Prep, 128; 9. Cibola, 127; 10. St. Pius X, 122; 11. Rio Rancho, 99; 12. St. Michael’s, 65; 13. Santa Fe, 62; 14. Socorro, 61; 15. Albuquerque, 56.50; 16. Sandia, 44; 17. Santa Fe Prep, 34; 18. Volcano Vista, 31; 19. Clovis, 29; 20. Hobbs, 26; 21. Carlsbad, 19. 22. Valley, 12; (tie) Los Lunas, 12; 24. Artesia, 4; 25. Alamogordo, 3; 26. Rio Grande, 2; (tie) Taos, 2.

 

200 medley relay

1. Academy, 1:54.48; 2. Sandia Prep, 1:55.79; 3. La Cueva, 1:56.04; 4. Los Alamos (Alisa Romero, Kara Leasure, Sammi Kao, Alexandra Hamada), 1:56.84.

 

200 freestyle

1. Brenna St. John, La Cueva, 1:57.95; 2. April Chee, Farmington, 2:00.24; 3. Tori Alldredge, Farmington, 2:01.27; 4. Sammi Kao, 2:02.30.

 

200 individual medley

1. Kara Leasure, 2:15.15; 2. Alex Fenton, Rio Rancho, 2:15.40; 3. Michelle Howell, Academy, 2:16.91; 9. Lydia Wermer, 2:18.96; 12. Lauren Castro, 2:24.66; Vanessa Chavez, 2:29.52.

 

50 freestyle

1. Marissa Campbell, Manzano, 23.74; 2. Kassandra Cleto, Volcano Vista, 24.83; 3. Marissa Hollowwa, Academy, 25.47; 8. Alexandra Hamada, 26.13; Chelsea McLean, 27.85.

 

1 meter diving

1. Kaitlin Walker, Eldorado, 388.30; 2. Jennifer Wylie, Manzano, 358.05; 3. Isabelle Lydick, St. Pius, 316.30; 9. Lisa Anne Hendricks, 270.80; 13. Lauren Bucklin, 222.55.

100 butterfly

 

1. Michelle Howell, Academy, 1:01.23; 2. Sammi Kao, 1:02.88; 3. Moranda Madero, Las Cruces, 1:03.03; 5. Natalia Moore, 1:03.51.

 

100 freestyle

1. Marissa Campbell, Manzano, 52.27; 2. Brenna St. John, La Cueva, 53.65; 3. Alex Fenton, Rio Rancho, 53.81; 13. Alexandra Hamada, 57.70; Vanessa Chavez, 59.79.

 

500 freestyle

1. April Chee, Farmington, 5:19.63; 2. Kara Leasure, 5:21.96; 3. Audrie Tracey, Farmington, 5:21.98; 9. Alisa Romero, 5;35.98; 10. Lydia Wermer, 5:36.62.

 

200 freestyle relay

1. La Cueva, 1:42.84; 2. Academy, 1:43.61; 3. Manzano, 1:44.10; 7. Los Alamos (Alexandra Hamada, Natalia Moore, Maria Musgrave, Vanessa Chavez), 1:48.70.

 

100 backstroke

1. Jessica Palacio, St. Pius, 1:00.78; 2. Abra Clark-VanBrunt, Santa Fe Prep, 1:01.74; 3. Susan You, Las Cruces, 1:02.79; 7. Alisa Romero, 1:05.92; 11. Lauren Castro, 1:07.08.

 

100 breaststroke

1. Kate Nelsen, Sandia Prep, 1:03.66; 2. Tess Lemon, Academy, 1:08.69; 3. Abby Branch, Academy, 1:09.31; 11. Natalia Moore, 1:14.79.

 

400 freestyle relay

1. La Cueva, 3:44.43; 2. Farmington, 3:51.16; 3. Las Cruces, 3:52.89; 4. Los Alamos (Kara Leasure, Sammi Kao, Alisa Romero, Chelsea McLean), 3:53.91.

 

Boys

Team scores

1. Albuquerque Academy, 406; 2. Sandia Prep, 206; 3. Eldorado, 193; (tie) Sandia, 193; 5. Rio Rancho, 186; 6. Albuquerque, 169; 7. Los Alamos, 136; (tie) Farmington, 136; 9. La Cueva, 112; 10. Carlsbad, 97; 11. Cibola, 91; 12. Las Cruces, 62; 13. St. Michael’s 61; 14. St. Pius X, 48; 15. Clovis, 46; 16. Bosque, 38; 17. Valley, 28; 18. NMMI, 26; (tie) Taos, 26; 20. Santa Fe, 24; 21. Hobbs, 11; 22. Santa Fe Prep, 8; 23. Highland, 5; 24. Gallup, 4; 25. Artesia, 1.

 

200 medley relay

1. Academy, 1:36.41; 2. Sandia Prep, 1:36.54; 3. Eldorado, 1:42.28; 7. Los Alamos (Colton Lake, Dylan Lake, Alexander Baker, Paco Venneri), 1:45.89.

 

200 freestyle

1. Nathan Heerman, Eldorado, 1:47.62; 2. Clint Larson, Farmington, 1:48.70; 3. Brandon Huffman, Cibola, 1:48.96.

 

200 individual medley

1. Jacob Mortensen, Albuquerque, 1:59.71; 2. Preston Feinberg, Academy, 2:03.00; 3. Tristan Bennett, Eldorado, 2:03.25; 5. Micah Putnam, 2:04.24.

 

50 freestyle

1. Mack Puhl, Sandia Prep, 21.15; 2. Kalani Kaula, Academy, 21.35; 3. Ethan Fine, La Cueva, 21.82; 15. Colton Lake, 23.02.

 

1 meter diving

1. Blake Ferguson, Eldorado, 436.75; 2. Mark Gray, Rio Rancho, 405.95; 3. Kyle Lang, Academy, 384.45.

 

100 butterfly

1. Marcus Guttmann, Academy, 50.56; 2. Mack Puhl, Sandia Prep, 50.75; 3. Duncan Djang, Sandia, 54.99; 7. Alexander Baker, 56.43.

 

100 freestyle

1. Kalani Kaula, Academy, 47.52; 2. Nathan Heermann, Eldorado, 48.50; 3. Calvin Shaneyfelt, Academy, 48.94.

 

500 freestyle

1. Marcus Guttmann, Academy, 4:33.73; 2. Brandon Huffmann, Cibola, 4:59.69; 3. Colin Martin, Academy, 4:59.80; 9. Dylan Lake, 5:16.43.

 

200 freestyle relay

1. Academy, 1:29.11; 2. Sandia, 1:29.98; 3. Rio Rancho, 1:30.00; 6. Los Alamos, (Colton Lake, Micah Putnam, Paco Venneri, Dylan Lake), 1:35.35.

 

100 backstroke

1. Chris Riley, Farmington, 52.49; 2. Jacob Mortenseon, Albuquerque, 53.78; 3. Max Haberkorn, Sandia prep, 55.64; 4. Colton Lake, 56.49; 9. Micah Putnam, 57.71; 14. Alexander Baker, 59.96.

 

100 breaststroke

1. Elliot Feng, Academy, 59.19; 2. Drew Collier, Sandia Prep, 1:00.31; 3. Ethan Fine, La Cueva, 1:01.35; Dylan Lake, 1:08.39.

 

400 freestyle relay

1. Academy, 3:15.04; 2. Sandia Prep, 3:16.04; 3. Albuquerque, 3:25.04; 8. Los Alamos (Paco Venneri, Micah Putnam, Peter Song, Alexander Baker), 3:32.27.