.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Results from Cleveland Relay meet

-A A +A

Here are the results from Saturday’s Cleveland Relay track and field meet. Athletes are from Los Alamos unless otherwise indicated.

Boys

Team results

1. Cleveland, 136; 2. Rio Rancho, 106; 3. Los Alamos, 56.5; 4. Taos, 55; 5. Cibola, 40; 6. Hope Christian, 27; 7. Manzano, 26; 8. Atrisco Heritage, 26; 9. Highland, 12; 10. Santa Fe, 7; 13. Miyamura, 5; 14. Del Norte, 1.5.

6400 relay
1. Cleveland, 13:57.81; 2. Rio Rancho, 14:06.72; 3. Taos, 14:43.09; 4. Los Alamos, 14:45.91.

100 meters
1. Dante Hernandez-LaCour, Atrisco Heritage, 10.79; 2. Benjamin Maurer, Rio Rancho, 10.86; 3. Nathan Muñoz, Cleveland, 11.10; 5. (tie) Xavier Dennison, 11.40.

3200 meters
1. Chris Harlow, Cibola, 9:46.98; 2. Jared Mayoral, Cleveland, 9:47.19; 3. Zachary Grand, Santa Fe, 10:01.34; Mike Walker, 10:03.11; Colin Hemez, 10:04.59; Connor Bailey, 10:43.53.

300 hurdles
1. Keaton Frieberg, Cleveland, 41.07; 2. Tyler Chavez, Cleveland, 41.65; 3. Nick Lemley, Taos, 41.89; Greg Ahlers, 43.98; Tyler Mullen, 45.97; Nathan Scrimshaw, 47.60.

400 relay
1. Atrisco Heritage, 42.63; 2. Cleveland, 42.90; 3. Los Alamos, 43.00.

800 relay
1. Rio Rancho, 1:29.26; 2. Cleveland, 1:30.18; 3. Taos, 1:32.62; 6. Los Alamos, 1:34.69.

1600 relay
1. Cleveland, 3:25.81; 2. Rio Rancho, 3:27.50; 3. Taos, 3:31.20; 5. Los Alamos, 3:33.26.

High jump
1. Jacob Earnest, Cleveland, 6-2; 2. Matthew Jackson, Rio Rancho, 5-10; Skyler McCall, 5-10; Nathan Scrimshaw, 5-8; Greg Ahlers, 5-6.

Pole vault
1. Seth Drop, 12-6; 2. Hayden Walker, Manzano, 12-6; 3. Jason Atencio, Hope Christian, 12-6; 6. Liam Johnson, 10-6; Sean Reynolds, 10-0.

Long jump
1. Daryl Wiggins, Del Norte, 20-4; 2. Matthew Jackson, Rio Rancho, 20-1/2; 3. Alexander Armenta, Cibola, 19-6 1/2; Miroslav Betts, 18-6 1/2; Sidney Ellis, 17-9; Alexi Ortega, 17-1/2.

Triple jump
1. Kyle Petrey, Cleveland, 42-11; 2. Alexander Armenta, Cibola, 41-1; 3. Jacob Pacheco, Taos, 40-8; Isaac Timmerman, 36-1; Koby Cotter, 34-1 1/2; Nathan Scrimshaw, 33-2.

Shot put
1. Colby Stinson, Rio Rancho, 53-0; 2. Juan Pimentel, Cibola, 51-8; 3. Desmond Branch, Cleveland, 44-1; Colin Nickless, 39-0; Jonathan Schueler, 38-1; TJ Keane, 31-9.

Discus
1. Michael Roseborough, Cleveland, 146-9 1/2; 2. Juan Pimentel, Cibola, 139-7; 3. Darius Cox, Atrisco Heritage, 139-6 1/2; Colin Nickless, 122-2; Jonathan Schueler, 109-8; Zach Sturgeon, 92-4.

Javelin
1. Kian Homme, Cleveland, 182-0; 2. Brandon Leitch, Cleveland, 168-2; 3. Matt Smith, Cleveland, 157-11; 5. Xavier Dennison, 146-5; Seth Drop, 133-6; Macklin Cunico, 121-2.

Girls

6400 relay
1. Los Alamos, 16:53.23; 2. Taos, 17:30.11; 3. Cleveland, 17:43.07.

100 meters
1. Nia Powdrell, Cleveland, 12.05; 2. Hannah Thompson, Cibola, 12.32; 3. Tiffany Garcia, Santa Fe, 12.42; Sophie Wood, 13.20.

400 relay
1. Cleveland, 49.05; 2. Cibola, 49.58; 3. Santa Fe, 51.20; Los Alamos, 52.59.

800 relay
1. Cleveland, 1:46.38; 2. Highland, 1:49.19; 3. Taos, 1:49.72; 4. Los Alamos, 1:51.30.

1600 relay
1. Cleveland, 4:04.77; 2. Los Alamos, 4:12.11; 3. Sandia Prep, 4:20.08.

Long jump
1. Akeisha Ayanniyi, Santa Fe, 15-4 1/2; 2. Renee Brinson, Cibola, 15-1 1/2; (tie) Miranda Vigil, Taos, 15 1 1/2; Charlotte Leonard, 14-5 3/4; Sophie Wood, 14-2; Elena Abeyta, 14-1/2.

Triple jump
Liz Lockhart, 30-11; Roxanne Greiggs, 29-3; Sara Stubben, 28-10.

Shot put
1. Erin Carrica, Cleveland, 36-1; 2. Ava Fenner, Cleveland, 32-2; 3. Duc Willard, Hope Christian, 30-7; Zoe Challacombe, 26-8; Ashley Land, 25-5; Jodi Thomas, 21-9.

Javelin

Sam Fenner, 91-0; Shannon Irwin, 64-0; Zoe Challacombe, 47-5.

Pole vault

Liz Lockhart, 6-9.

3200 relay

1. Cibola, 10:24.60; 2. Santa Fe, 10:26.75; 3. Los Alamos, 10:34.72.