.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Results from 2014 Los Alamos Triathlon

-A A +A
By The Staff

Here are the results from the 2014 Los Alamos Triathlon. Athletes are from Los Alamos unless otherwise noted.

Elite men

1. Clay Moseley, 1:03:35; 2. Robert Browning, Albuquerque, 1:06:11; 3. Orion Staples, 1:11:04.

Elite women

1. Liz Miller, 1:11:27; 2. Mary Uhl, Santa Fe, 1:13:16; 3. Kim Katko, 1:14:45; 4. Amy Lee, 1:18:54; 5. Kori Mannon, Elephant Butte, 1:19:18; 6. Lynn Bjorklund, 1:21:20.

Men 15-19

1. Joseph Harris, 1:32:49; 2. Quinn Abfalterer, 1:33:31.

Men 20-24

1. Clark Smith, Santa Fe, 1:17:25; 2. Jesse Martinez, Española, 1:33:44.

Men 25-29

1. Logan Ott, 1:12:46; 2. Ryan Smeltzer, 1:13:31; 3. Adam Martinez, Hernandez, 1:13:49; 4. Russell Bainbridge, 1:13:52; 5. Ben Eftink, 1:33:49.

Men 30-34

1. Josh Coleman, 1:06:15; 2. Daniel Seitz, 1:19:07; 3. Colby Blauwkamp, Albuquerque, 1:21:01; 4. Britton Lambson, 1:24:15; 5. Michael Cayton, Rio Rancho, 1:27:31; 6. John Chicoine, 1:35:16.

Men 35-39

1. Shane Treadway, Albuquerque, 1:06:39; 2. Scott Baily, 1:15:05; 3. Ryan Hess, Sandia Park, 1:29:02; 4. Joseph Palmer, 1:36:54.

Men 40-44

1. Hugh Selby, 1:06:43; 2. Mike Englehardt, 1:08:29; 3. Mark Wald-Hopkins, 1:10:46; 4. Karl Smith, Albuquerque, 1:11:54; 5. Zachary Leonard, 1:22:17; 6. Matt Valdez, Alcalde, 1:37:10; 7. Matt Heavner, 1:42:18; 8. Matt Erskine, Denver, Colorado, 1:51:51.

Men 45-49

1. Pat Brug, 1:05:29; 2. Richard Cook, Santa Fe, 1:14:23; 3. David McCumber, 1:14:52; 4. Don Quintana, Santa Fe, 1:17:22; 5. David Gunter, Santa Fe, 1:18:46; 6. Rao Garimella, 1:27:16; 7. James Ahrens, 1:30:27; 8. Christopher Smith, 1:33:43; 9. Manuel Mendoza, Rio Rancho, 2:35:21.

Men 50-54

1. David Garrett, Albuquerque, 1:13:21; 2. Gustavo Goler, Taos, 1:16:05; 3. Glenn Clemons, 1:19:01; 4. Mark Katko, 1:21:11; 5. Walter Barkley, 1:30:06; 6. Tim Goering, Santa Fe, 1:42:21; 7. Jeff Kemp, Albuquerque, 1:47:24; 8. Jeff Campbell, Albuquerque, 1:49:47; 9. Davis Christensen, 1:55:02, 1:55:02; 10. Robert Westervelt, 2:11:55.

Men 55-59

1. Mike Slattery, Albuquerque, 1:10:25; 2. Cornel Heitzman, Albuquerque, 1:16:01; 3. Jan Bear, Santa Fe, 1:18:03; 4. Allen Matteson, 1:23:02; 5. Bill Wolfe, 1:25:59; 6. Terry Wallace, 1:31:41; 6. Bill Dunn, 1:32:43; 7. Jim Buch, Littleton, Colorado, 1:33:29.

Men 60-64

1. Travis Collier, Albuquerque, 1:31:13; 2. Don Taylor, 1:54:40.

Men 65-69

1. Laurence Goddard, 1:18:24; 2. Alan Overmier, Albuquerque, 1:31:18; 3. Bill Coleman, Placitas, 1:51:08.

Women 10-14

1. Leo Abfalterer, 1:53:21.

Women 15-19

1. Micaela Christensen, 1:36:40; 2. Kaelan Prime, 2:09:36.

Women 20-24

1. Maria Musgrave, 1:26:10.

Women 25-29

1. Samatha Bear, Santa Fe, 1:27:49; 2. Jan Heyes, 1:42:29; 3. Jessica Baumgaertel, 1:50:42; 4. Jenny Lambson, 2:02:01.

Women 30-34

1. Whitney Wilson, Albuquerque, 1:27:56; 2. Ann Parsons, 1:43:41; 3. Camille Romero, Santa Fe, 1:50:12.

Women 35-39

1. Jolynn Baily, 1:48:40.

Women 40-44

1. Diane Starkenburg, 1:17:32; 2. Linda Vance, 1:32:25; 3. Cyndi Wells, 1:33:59; 4. Norma Pawley, 1:43:20; 5. Michelle Harkey, 1:54:24; 6. Erin Manzanares, Abiquiu, 2:08:40.

Women 45-49

1. Cathy Christofferson, 1:14:04; 2. Elisabeth Desmond, Santa Fe, 1:22:39; 3. Marcie Long, 1:47:19; 4. Jenny McCumber, 1:49:56; 5. Wendy Staples, 1:50:12.

Women 50-54

1. Christine Sweeney-Ahrens, Los Alamos, 1:22:50; 2. Karen Williams, Los Alamos, 1:31:24; 3. Nicole Ferry, 1:47:24; 4. Angelina Gonzales, 1:50:18; 5. Frances Martin, 1:56:28.

Women 55-59

1. Diana Hardy, Santa Fe, 1:18:12; 2. Kim Bear, Santa Fe, 1:20:55.

Women 60-64

1. Deborah Gaynor, Santa Fe, 1:32:49; 2. Jody Benson, 1:34:28; 3. Micki Taylor, 2:41:58.

Women 65-59

1. Irene Powell, 1:54:34; 2. Barbara Addessio, 2:12:36.

Clydesdale

1. Dan Rushton, White Rock, 1:20:16; 2. Steve Harris, 1:23:59; 3. Tim Johnson, 1:34:00.

Athena

1. Tove Shere, Albuquerque, 1:22:37; 2. Shannon Johnson, 1:35:01; 3. Jennifer Harris, 1:50:01.

Men’s Team

1. PB & J, 59:49; 2. The Three Amigos, 1:07:05; 3. 2 Jets 1 Fish, 1:11:37; 4. Team Prime, 1:20:44; 5. Tem Strevell, 1:30:24; 6. Golden Snow, 1:32:19.

Coed team

1. Mountain Milers, 1:27:25; 2. Team Burnside, 1:27:58; 3. Green, 1:28;14; 4. Liam’s Parents, 1:32:16; 5. The Dynamic Criscuolo Duo, San Antonio, Texas, 1:32:32; 6. Miraniel, 1:33:32; 7. The Racing Raccoons, 1:4:36; 8. Feb 3rd, 1:35:14; 9. Right Behind You, 1:36:40; 10. 53ers and More!, 1:43:44; 11. No Expectations, 1:45:13; 12. The Team That Time Forgot, 1:57:52; 13. Oreo Cookie, 2:02:18.