.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Mountain biking: Results from the 2011 Pajarito Punishment

-A A +A

Here are the results from the 2011 Pajarito Punishment. Bikers are from Los Alamos unless otherwise noted.

Pro/Semi-Pro Men

1. Damian Calvert, Albuquerque, 1:41:52; 2. Cameron Brenneman, Albuquerque, 1:42:33; 3. Michael McCalla, Santa Fe, 1:43:49; 4. Colton Andersen, Durango, Colo., 1:49:51; 5. Jens Nielsen, Albuquerque, 1:50:20; 6. John Searles, Albuquerque, 1:50:21; 7. Eric Emsky, Durango, Colo., 1:50:57.

Pro Women

1. Nina Baum, Albuquerque, 2:10:33.

Expert Sr. Men, 19-29

1. David Vaughn, Carlsbad, 2:02:34; 2. Brent Gillespie, Albuquerque, 2:05:07; 3. Paul Pacillas Jr., El Paso, Texas, 2:19:58; 4. Jeremy Bradley, Albuquerque, 2:32:00.

Expert Sr. Men, 30-39

1. Hadji Corona, Santa Fe, 1:54:56; 2. David Heerschap, Durango, Colo., 2:05:06; 3. Kevin Ormerod, El Prado, 2:06:58; 4. Jay English, Albuquerque, 2:07:17; 5. Andrew Black, Albuquerque, 2:07:44; 6. Andy Stravers, Gallup, 2:08:01; 7. Brett Hawkins, 2:09:11; 8. Dylan Harp, 2:09:34; 9. Michael Wagener, Taos, 2:09:58; 10. Steve Koller, Durango, Colo., 2:16:00;

11. Hector Cruz, Durango, Colo., 2:21:23; 12. Charles Van Drunen, Gallup, 2:31:08; 13. Jacob Gonzales, Taos, 2:31:25.

Expert Master Men,
40-49

1. Glenn Walton, Nathrop, Colo., 1:57:25; 2. Keith Ashmore, Farmington, 2:05:02; 3. Clay Moseley, 2:06:13; 4. Robert Romero, Santa Fe, 2:14:47; 5. Todd Kurth, Santa Fe, 2:20:44; 6. Rick Honsinger, Overgaard, Ariz., 2:21:54; 7. Dustyn Ladewig, Albuquerque, 2:24:30; 8. Richard Murdock, Las Cruces, 2:24:30.

Expert Master Men,
50-plus

1. Philip Simpson, Las Cruces, 2:04:40; 2. Paul Raemer, Centennial, Colo., 2:20:08; 3. Robert Gore, 2:22:01; 4. Rod Bush, Bosque Farms, 2:30:41; 5. Jan Bear, Santa Fe, 2:35:30.

Sport Junior Men

1. Joshua Squires, Santa Fe, 1:30:30; 2. Kaden Murdock, Las Cruces, 1:45:18.

Sport Sr. Men, 19-29

1. Scott Archer, 1:21:08; 2. Donald Mercer, 1:26:28; 3. Chris Waidmann, 1:39:02; 4. Mark Ehrart, Albuquerque, 1:48:47; 5. Christopher Goen, 1:48:54.

Sport Sr. Men, 30-39

 1. Garrett Cunico, Albuquerque, 1:23:24; 2. Pedro Murga, Santa Fe, 1:31:32; 3. Richard Triplett, 1:35:12; 4. Randy John, Albuquerque, 1:35:26; 5. Luis Marquez, El Paso, Texas, 1:37:35; 6. Christopher Lutes, 1:39:20; 7. Richard Meredick, Albuquerque, 1:41:29; 8. William Martinez, Las Cruces, 1:42:43; 9. Matthew Arviso, Farmington, 1:45:17; 10. Jason Larue, 1:59:50;

11. Coleman Alleman, 2:00:21; 12. Curtis Gillen, Los Ranchos de Albuquerque, 2:10:34.

Sport Master Men,
40-49

1. Tim Gallegos, Albuquerque, 1:26:24; 2. Vernon Abeyta, Albuquerque, 1:27:10; 3. David Jordan, Albuquerque, 1:27:10; 4. Barry O’Melinn, Albuquerque, 1:31:59; 5. Michael Prime, 1:33:34; 6. Gregory Mehojah, 1:34:11; 7. Chris Coon, 1:41:50; 8. Jim Squires, Santa Fe, 1:46:06; 9. Greg Geubelle, Albuquerque, 1:48:51; 10. Dan Richard, Amarillo, Texas, 1:49:57;

11. Michael Henderson, 1:50:11; 12. James Love, Albuquerque, 1:52:38; 13. David Hadley, 1:59:06; 14. Justin Torgerson, 1:59:32; 15. Ramir General, Albuquerque, 2:07:36.

Sport Master Men,
50-plus

1. Alan Clark, Albuquerque, 1:31:27; 2. Carl Gable, Santa Fe, 1:31:41; 3. Richard Rose, Las Cruces, 1:35:34; 4. Brent Lesley, Rio Rancho, 1:40:00; 5. Chuck Peper, 1:47:34; 6. Randall Silva, Albuquerque, 1:48:19; 7. Alric Roybal, 1:48:27; 8. Robert Cipoletti, Albuquerque, 1:49:09; 9. Raymond Padilla, Las Cruces, 1:50:14; 10. Laurence Goddard, 1:51:44;

11. Mark Johnson, Dixon, 1:58:15; 12. David King, Amarillo, Texas, 2:02:14.

Beginner Sr. Junior Men

1. Jake Yackle, Cortez, Colo., 38:43; 2. Ryan Doeren, Albuquerque, 43:20; 3. Jason Skaggs, Albuquerque, 45:08; 4. Nye Yackle, Cortez, Colo., 46:42; 5. Carter McGee, Albuquerque, 57:53.

Beginner Sr. Men, 19-29

1. Kyle Hammond, Albuquerque, 53:31.

Beginner Senior Men,
30-39

1. Rick Montoya, Santa Cruz, 44:55; 2. Heath Weihe, Albuquerque, 46:28; 3. Matt Jackson, 47:34.

Beginner Master Men,
40-49

1. Larry Brooks, 1:03:23.

Beginner Master Men,
50-plus

1. Mike Sanchez, Phoenix, Ariz., 41:26; 2. Mark Katko, 50:13.

Expert Junior Women

1. Tiziana Dehorney, Albuquerque, 2:41:11.

Expert Senior Women
30-39

1. Jennifer Wilson, El Paso, Texas, 2:21:58; 2. Rachel Friedman, Nathrop, Colo., 2:26:30.

Expert Master Women,
40-49

1. Laurie Mauderly-Bush, Bosque Farms, 2:31:57; 2. Shelly Raemer, Centennial, Colo., 2:36:12.

Sport Senior  Women
30-39

1. Thayla Sullivan, 1:45:23; 2. Kim Katko, 2:04:16.

Sport Master Women,
40-49

1. Kristin Pederson, 2:05:27.

Sport Master Women,
50-plus

1. Patricia Peck, Santa Fe, 1:57:10.

Beginner Junior Women

1. Terra Visconti, Albuquerque, 58:55.

Beginner Senior Women,
30-39

1. Stacy Visconti, Albuquerque, 48:32; 2. Deana Mercer, Albuquerque, 57:50; 3. Sarah Fair, Albuquerque, 1:03:07.

Beginner Master
Women, 40-49

1. Natasha Powers, Santa Fe, 51:22; 2. Angela McTee, Albuquerque, 52:42; 3. Wendy Staples, 59:12; 4. Sarita General, Albuquerque, 1:09:58; 5. Kathy Brooks, 1:11:24.

Single Speed Men
1. Jason Katz, Albuquerque, 1:21:11; 2. Gregory Foster, Albuquerque, 1:24:52; 3. Ken Kisiel, 1:32:16; 4. Javier Garcia, 1:39:10; 5. Matt Petrie, Albuquerque, 1:43:38.

Single Speed Women
1. Jessica Kisiel, 1:39:20; 2. Cheryl Holloway, Santa Fe, 2:14:56.