.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Moseley picks up a win in last Splash N Dash of 2013

-A A +A

Clay Moseley was the top finisher on the long course during the final Splash N Dash of the year.
Moseley, a top local athlete and former member of the United States national cycling team, finished the long course, consisting of a 400-yard swim and 5K run, in 27 minutes, 3 seconds at the Aug. 7 event.
The Splash N Dash series, an annual event held during the summer months, is hosted by the Triatomics multi-sport club. Its main purpose is to help prepare athletes for the Los Alamos Triathlon. The triathlon is set for Saturday.
Moseley had both the second-fastest swim time and the second-fastest 5K time among the competitors at the fourth and final Splash N Dash.
Matt Gonzales won the previous three Splash N Dash events this summer but didn’t compete in the Aug. 7 race.
On the shorter course, the team of Nida Parra/Roxanna Candia had the best time, 19:27. Gabe Katko (20:26) had the top individual finish.
Marlee Katko/Kim Katko was the fastest finisher on the youth course while Hailey McDowell had the best individual time.

Here are the results from the fourth Splash N Dash event held Aug. 7:

400-yard swim, 5K run

1. Clay Moseley, 5:46, 21:17, 27:03; 2. Myles Fitzgerald, 5:32, 22:25, 27:57; 3. Scott Valdez, 7:47, 20:51, 28:38; 4. Whitney Dreier, 6:37, 23:58, 30:35; 5. Ted Romero, 8:42, 22:34, 31:16; 6. Zach Medin/Eric Anderson, 9:48, 21:51, 31:39; 7. Andy Thien, 8:04, 24:10, 32:14; 8. Russ Bainbridge, 5:58, 26:23, 32:21; 9. Nicole Castaño, 6:08, 27:09, 33:17; 10. Lynn Bjorklund, 7:09, 26:45, 33:54;

11. Mike Englehardt, 7:43, 26:14, 33:57; 12. Sarah Thien, 9:09, 25:00, 34:09; 13. Bill Rice, 8:46, 25:32, 34:18; 14. Dan Cerniele, 6:34, 27:52, 34:26; 15. Ben Davis, 6:44, 27:47, 34:31; 16. Paul Graham, 7:20, 27:45, 35:05; 17. Laura Taylor, 7:58, 28:01, 35:59; 18. Dan Rushton, 9:33, 26:54, 36:27; 19. Bill Dunn, 8:53, 27:35, 36:28; 20. Sanna Sevanto, 8:46, 27:56, 36:42;

21. Kim Ortega, 8:42, 27:56, 36:42; 22. Mark Ortega, 7:59, 28:49, 36:48; 23. Tom Courtney, 8:28, 28:26, 36:54; 24. Evan Ortega, 8:35, 29:23, 37:58; 25. Mike Lane, 9:59, 28:05, 38:04; 26. Quinn Abfalterer, 9:23, 29:17, 38:40; 27. Karla Sartor, 7:08, 32:20, 39:28; 28. Mike Crowell, 9:09, 30:31, 39:40; 29. Frank Cherne, 7:51, 32:17, 40:08; 30. Isaha Lane, 8:48, 31:22, 40:10;

31. Robert Medina, 7:23, 32:52, 40:15; 32. Karen Williams, 8:34, 32:23, 40:57; 33. John Ullman, 8:22, 33:26, 41:48; 34. Ted Lymon, 8:57, 32:53, 41:50; 35. Rao Gaimella, 11:53, 30:00, 41:53; 36. Walter Barkley, 9:52, 32:59, 42:51; 37. Jim Ahrens, 8:45, 34:24, 43:09; 38. Jane Hayes, 8:07, 36:52, 44:59; 39. Chris Smith, 7:21, 37:45, 45:06; 40. Hunter McDaniel, 7:13, 39:03, 46:16;

41. Jennifer Harris, 9:12, 38:31, 47:43; 42. Kaelan Prime, 9:47, 38:00, 47:47; 43. Frances Martinez, 9:23, 44:07, 53:30; 44. Ted Williams, 12:46, 46:02, 58:48.

200-yard swim, 4K run

1. Nida Parra/Roxanna Candia, 4:29, 14:58, 19:27; 2. Gabe Katko, 3:28, 16:58, 20:26; 3. Sam Katko, 3:52, 16:48, 20:40; 4. Sara Shiina, 3:05, 19:06, 22:11; 5. Rian Bahran, 6:01, 17:41, 23:42; 6. Elsa Gram, 4:46, 19:29, 24:15; 7. Orion Henderson, 3:06, 21:25, 24:31; 8. Micaela Christensen, 4:36, 20:18, 24:54; 9. Takma Shiina, 3:18, 21:52, 25:10; 10. Heidi Johnson, 5:04, 22:53, 27:57;

11. Ryan Rushton/Ethan Rushton, 6:10, 23:39, 29:49; 12. Becky Galleway, 3:51, 29:30, 33:21.

Youth course

1. Marlee Katko/Kim Katko, 2:54, 9:35, 12:29; 2. Karen Henderson/Duncan Henderson, 2:20, 15:52, 18:12; 3. Caleb Cook/Takeshee Shina, 3:05, 15:10, 18:15; 4. Hailey McDowell, 4:13, 14:52, 19:05; 5. Tara McDowell, 3:40, 17:05, 20:45; 6. Savannah Kimball, 2:53, 18:20, 21:13; 7. Nora Johnson, 3:25, 17:54, 21:19; 8. Sasho McDowell, 3:08, 18:22, 21:30; 9. Jack Harris, 3:35, 19:55, 23:30; 10. Mila Moselely, 5:03, 19:51, 24:54; 11. Axel Niklasson, 4:29, 35:31, 40:00.