.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Los Alamos' Class 4A seed marks

-A A +A

Here are Los Alamos’ seed marks for the Class 4A championship meet. No. 1 seeds are in parentheses:

Girls

400 relay

Los Alamos, 50.14 (Santa Fe, 47.60)

100 hurdles

Chelsea Challacombe, 16.24 (Sarah Root, Aztec, 15.08)

100 meters

(Tiffany Garcia, Santa Fe, 11.84)

800 relay

Los Alamos, 1:46.43 (Santa Fe, 1:43.04)

400 meters

Sienna Ahlers, 1:01.13; Elena Abeyta, 1:01.16; Claire Ticknor, 1:01.94; Hayley Schake, 58.85 (Tiffany Garcia, Santa Fe, 55.36)

300 hurdles

Claire Ticknor, 48.01; Emily Mercer, 48.89 (Zhianna Flores, Piedra Vista, 43.54)

1600 medley relay

Los Alamos 4:27.54 (Aztec, 4:22.57)

200 meters

Hayley Schake, 26.44, Claire Ticknor, 26.60 (Tiffany Garcia, Santa Fe, 24.04)

3200 meters

Sophia Galvez, 11:51.58; Mikayla Pulliam, 12:05.42; Amanda Mercer, 12:10.69; Nicola Vasquez, 12:13.82; Madison Foley, 12:17.47 (Noel Prandoni, Santa Fe, 11:15.23)

1600 relay

Los Alamos, 4:07.44 (Del Norte, 4:04.44)

1600 meters

Madison Foley, 5:21.22; Sophia Galvez, 5:24.37; Mikayla Pulliam, 5:28.44; Amanda Mercer, 5:32.04; Nicola Vasquez, 5:40.35 (Noel Prandoni, Santa Fe, 5:11.86)

800 meters

Kathryn Stockton, 2:24.79; Madison Foley, 2:25.69; Sienna Ahlers, 2:25.70; Haley Butler-Moore, 2:25.87 (Britani Gonzales, Santa Teresa, 2:18.58)

Long jump

Elena Abeyta, 16-11 1/2; Chelsea Challacombe, 17-5 (Akeisha Ayanniyi, Santa Fe, 18-2 1/2)

Shot put

Chelsea Challacombe, 34-7 (Kaleigh Graham, Piedra Vista, 39-9)

High jump

Chelsea Challacombe, 5-8 (Challacombe)

Javelin

Samantha Fenner, 96-5 (Alexis Aguirre, Artesia, 143-0)

Pole vault

(Morgan Smith, Aztec, 11-1)

Discus

Ashley Land, 96-3 (Rikki Newland, Aztec, 112-10)

Triple jump

Elizabeth Lockhart, 35-1 (Sarah Root, Aztec, 36-2)

Boys

400 relay

Los Alamos, 43.24 (Valencia, 42.59)

110 hurdles

Nathan Scrimshaw, 16.97; Greg Ahlers, 16.67 (Noah Weig-Pickering, Albuquerque Academy, 14.35)

100 meters

Xavier Dennison, 11.21 (Hunter Ferguson, Capital, 10.64)

1600 meters

Colin Hemez, 4:26.66; Mike Walker, 4:37.21 (Niles Thomas, Miyamura, 4:25.81)

800 relay

Los Alamos, 1:32.04 (Valencia, 1:29.04)

400 meters

Alexi Ortega, 51.34; Joe Roback, 50.94; Miroslav Betts, 51.54 (Devin Hull, Farmington, 49.37)

300 hurdles

Greg Ahlers, 42.70; Tyler Mullen, 42.86; Skyler Veenis, 41.52 (Avery Rasher, Farmington, 39.97)

1600 medley relay

Los Alamos 3:38.34 (Farmington, 3:37.37)

200 meters

Simon Bailey, 22.34 (Beau Clifton, Piedra Vista, 22.18)

1600 relay

Los Alamos 3:28.72 (Farmington, 3:23.18)

800 meters

Colin Hemez, 1:58.62 (Steven Duran, St. Pius X, 1:54.98)

3200 meters

Mike Walker, 9:50.23; Colin Hemez, 9:55.66; Jeremy Goettee, 10:39.60 (Kevin Wyss, Academy, 9:37.41)

High jump

Skyler Veenis, 6-0; Simon Bailey, 6-0; Greg Ahlers, 6-2; Skyler McCall, 6-2 (Avery Rasher, Farmington, 6-6)

Pole vault

Sean Reynolds, 11-0; Liam Johnson, 12-0; Seth Drop, 12-6 (Jonathan Myrick, Moriarty, 14-0)

Discus
Jonathan Schueler, 132-11; Colin Nickless, 138-4 (Christian Mackey, Kirtland Central, 164-0)

Triple jump
Greg Ahlers, 39-5 1/2 (Daryl Wiggins, Del Norte, 44-4)

Long jump
(Matt Blumenschein, Academy, 22-4 1/4)

Shot put
(Christian Mackey, Kirtland Central, 56-6)

Javelin
Xavier Dennison, 156-6 (Beau Clifton, Piedra Vista, 205-5)