.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LA's results from Buddy Robertson Invitational meet

-A A +A

Here are the results from Saturday’s Buddy Robertson Invitational track and field meet. Athletes are from Los Alamos unless otherwise indicated.

Girls

Team scores
1. Cleveland, 132; 2. La Cueva, 117; 3. Los Alamos, 91; 4. Sandia, 46; 5. Highland, 32; 6. Sandia Prep, 13; 7. Santa Fe, 12; 8. West Mesa, 9.

100 meters
1. Sarah Ihiefeld, La Cueva, 13.00; 2. Caitlin Bernard, Cleveland, 13.01; 3. Destinee Thayer, Highland, 13.27; 5. Sophie Wood, 13.61; Charlotte Leonard, 14.00.

200 meters
1. Nia Powdrell, Cleveland, 26.03; 2. Larimar Rodriguez, Cleveland, 26.17; 3. Jamie Fenton, La Cueva, 26.70; Sarah Stubben, 31.44.

400 meters
1. Elicia Gallegos, Cleveland, 59.97; 2. Hayley Schake, 1:01.70; 3. Cheienne Armstrong, Cleveland, 1:03.64; 6. Julia O’Brien, 1:04.95.

800 meters
1. Natasha Bernal, La Cueva, 2:26.88; 2. Sophia Galvez, 2:30.30; 3. Madison Foley, 2:31.76; Venessa Martinez, 2:49.52.

1600 meters
1. MacKenzie Everett, La Cueva, 5:31.24; 2. Nicolette Pacheco, Cleveland, 5:38.32; 3. Haley Butler-Moore, 5:41.59; 5. Talia Dreicer, 5:59.35.

3200 meters
1. Amanda Mercer, 12:10.69; 2. Kellie Stroupe, La Cueva, 12:19.75; 3. Brittney Lovato, Cleveland, 12:33.31.

100 hurdles
1. Chelsea Challacombe, 17.03; 2. Katie Ripley, La Cueva, 17.52; 3. Cassie McClintock, Cleveland, 17.54.

300 hurdles
1. Destinee Thayer, Highland, 47.65; 2. MacKenzie Blacburn, Sandia Prep, 48.06; 3. Kiersten Huitt, Sandia Prep, 49.55; Emily Mercer, 53.79; Talia Dreicer, 53.93.

400 relay
1. La Cueva, 52.05; 2. Los Alamos, 52.77; 3. Sandia, 53.22.

800 relay
1. Cleveland, 1:45.09; 2. La Cueva, 1:46.51; 3. Highland, 1:51.44; 5. Los Alamos, 1:52.91.

1600 relay
1. Cleveland, 4:03.83; 2. La Cueva, 4:07.43; 3. Los Alamos, 4:17.69.

1600 medley relay
1. Cleveland, 4:29.48; 2. Los Alamos, 4:33.89; 3. La Cueva, 4:39.63.

High jump
1. Chelsea Challacombe, 5-5; 2. Kimber Morales, Cleveland, 4-8; 3. Ryann Tanuz, Santa Fe, 4-8; Venessa Martinez, 4-4.

Pole vault
1. Valerie Wesselink, West Mesa, 8-3; 2. Abigayle Christiansen, Sandia, 7-6; 3. Alyssa Sirignano, Cleveland, 7-6; Sopahn Kellogg, 6-0.

Long jump
1. Chelsea Challacombe, 16-5; 2. Elicia Gallegos, Cleveland, 15-3 1/2; 3. Charlotte Leonard, 15-1 1/2; 4. Sophie Wood, 14-6 1/2.

Triple jump
1. Alina Armstead, Cleveland, 34-9; 2. Shaye Romero, La Cueva, 34-3; 3. Elizabeth Lockhart, 32-5; Sarah Stubben, 30-10.

Shot put
1. Alison Maddy, La Cueva, 41-8; 2. Erin Carrica, Cleveland, 35-6; 3. Jaden Ortiz, Sandia, 33-0; 4. Chelsea Challacombe, 32-10 1/2; Ashley Land, 28-3; Zoe Challacombe, 26-7.

Discus
1. Jaden Ortiz, Sandia, 124-6; 2. Alison Maddy, La Cueva, 109-1; 3. Destinee Thayer, Highland, 106-8; 6. Ashley Land, 90-11.

Javelin
1. Hannah Hawash, La Cueva, 114-7; 2. Alayna Latimore, Sandia, 98-11; 3. Taylor Lucero, Sandia, 86-1; 6. Sam Fenner, 80-10.

Boys

Team scores
1. Cleveland, 206.5; 2. Los Alamos, 79; 3. La Cueva, 63; 4. Sandia, 59.5; 5. Highland, 27; 6. West Mesa, 6; 7. Sandia Prep, 5; 8. Santa Fe, 4.

100 meters
1. Tyler Chavez, Cleveland, 11.30; 2. Gage Oakes, Cleveland, 11.60; 3. Xavier Dennison, 11.62; Nicholas Dowdy, 12.34.

200 meters
1. Camden Davis, Cleveland, 23.01; 2. Corey Smith, Sandia, 23.75; 3. Joe Roback, 25.05; Nicholas Dowdy, 26.05.

400 meters
1. Nathan Muñoz, Cleveland, 51.50; 2. Edgar Bustillos, Highland, 52.35; 3. Camden Davis, 52.51; Skyler McCall, 53.56; Miroslav Betts, 54.44.

800 meters
1. Marcus Judkins, La Cueva, 2:03.93; 2. Garvey McKee, La Cueva, 2:04.65; 3. Quadry Escalada, Cleveland, 2:05.44; 4. Hayden Walker, 2:06.64; Victor Kim, 2:12.32; Connor Bailey, 2:26.82.

1600 meters
1. Colin Hemez, 4:33.21; 2. Jared Mayoral, Cleveland, 4:33.89; 3. Aaron Flores, 4:35.73; 5. Mike Walker, 4:45.14; Connor Bailey, 4:54.43.

3200 meters
1. Jared Mayoral, Cleveland, 10:05.58; 2. Preston Panana, Cleveland, 10:30.21; 3. John Rees, 10:37.50; Nate Phillips, 10:53.01.

110 hurdles
1. Nathan Muñoz, Cleveland, 15.12; 2. Keaton Frieberg, 16.30; 3. Caleb Kofchur, 16.79; 4. Nathan Scrimshaw, 17.50; 5. Greg Ahlers, 18.33.

300 hurdles
1. Keaton Frieberg, Cleveland, 41.09; 2. Caleb Kofchur, Cleveland, 41.64; 3. Ethan Gifford, Sandia, 42.75; 4. Greg Ahlers, 44.67; Nathan Scrimshaw, 46.28.

400 relay
1. Cleveland, 43.51; 2. Los Alamos, 44.90; 3. Sandia, 45.41.

800 relay
1. La Cueva, 1:32.92; 2. Los Alamos, 1:33.56; 3. Cleveland, 1:33.61.

1600 relay
1. Los Alamos, 3:28.72; 2. Cleveland, 3:28.90; 3. La Cueva, 3:31.13.

1600 medley relay
1. Cleveland, 3:43.82; 2. La Cueva, 3:47.67; 3. Los Alamos, 3:53.44.

High jump
1. Jacob Earnest, Cleveland, 6-0; 2. Skyler Veenis, 6-0; 3. Turner Sedberry, La Cueva, 5-10; 4. Skyler McCall, 5-8; Greg Ahlers, 5-4.

Pole vault
1. Seth Drop, 12-6; 2. Tristan Bern, Cleveland, 12-0; 3. Gabriel Brown, Sandia, 11-6; 6. Shaun Reynolds, 9-6; Liam Johnson, 9-6.

Long jump
1. Camden Davis, Cleveland, 21-7 1/2; 2. Stephen Criel, La Cueva, 20-5 1/2; 3. Corey Smith, Sandia, 19-8; Miroslav Betts, 18-6 1/2; Sidney Ellis, 17-5 1/2; Alexi Ortega, 17-3.

Triple jump
1. Kyle Petrey, Cleveland, 41-4 1/2; 2. Donald Roberts, Sandia Prep, 38-6; 3. Jose Luis Ortega, Highland, 38-5; Nathan Scrimshaw, 33-4.

Shot put
1. Joey Bertram, Sandia, 47-5; 2. Steven DiGregorio, Sandia, 43-6; 3. Desmond Branch, Cleveland, 43- 4 1/2; Jonathan Schueler, 40-1 1/2; Colin Nickless, 39-10 1/2.

Discus
1. Michael Roseborough, Cleveland, 147-11; 2. Jacob Anderson, Cleveland, 136-4; Colin Nickless, 119-2; Jonathan Schueler, 106-5.

Javelin
1. Brandon Leitch, Cleveland, 158-2; 2. Kian Homme, Cleveland, 157-9; 3. Matt Smith, Cleveland, 146-4; 5. Xavier Dennison, 128-3; Seth Drop, 127-6.