.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LAMS teams win 4 races at Española

-A A +A

The Los Alamos Middle School Hawk cross country teams earned a four-team sweep of Wednesday’s Española Invitational.
The Hawks earned three overall first-place finishes and placed at least three runners in the top 10 in each race Wednesday to win. The Hawk seventh grade girls finished with 21 points and the Hawk seventh grade boys were nearly as good, earning just 22 points.
Wednesday’s race was the second in five days for LAMS, which also participated in the Academy for Technology and the Classics’ Everybody Invitational Saturday. Los Alamos’ boys and girls also won the team competition at that meet — the teams weren’t separated by grades Saturday.
Individually, Zoe Hemez was the winner of the eighth grade girls race at Española, while Paulina Burnside won the seventh grade girls race. In the eighth grade boys race, Jevon Montoya was the individual winner.
The top LAMS finisher in the eighth grade boys race was Ben Rees, who finished second overall.
Here are LAMS’ individual results from ATC and Española:

ATC Everybody Invite

Girls

4. Zoe Hemez, 11:13; 7. Paulina Burnside, 11:29; 8. Marin Kelly, 11:29; 9. Kathryn McClenahan, 11:32; 13. Serenity Maestas, 12:04; 17. Michaelle Sutton, 12:23; 20. Stephanie Nielsen, 12:30; 22. Amy Littleton, 12:36; 24. Katrina Vinyard, 12:40; 25. Soniya Williams, 12:43; 27. Anya Palmer, 12:47; 29. Rachel Bowman, 12:58; 33. Carmen Bouquin, 13:13; 37. Sophia Sivils, 13:30; 42. Kassidy Shedd, 13:39; 43. Elisa Cirigliano, 13:42; 44. Heather Wilbanks, 13:43; 51. Ruby Selvage, 14:07; 52. Annie Conlin, 14:08; 53. Morgan Parker, 14:11; 66. Ashlynn Glover, 15:46; 68. Gabriela Baca, 16:02.

Boys

3. Ben Rees, 9:36; 5. Jevon Montoya, 9:50; 6. Duncan Fuehne, 9:56; 7. Leander Murphy, 9:58; 11. Richard Thompson, 10:20; 17. Joshua Strevell, 10:36; 18. Phillip Martin, 10:40; 19. Jacob Thompson, 10:45; 20. Kevin Parkinson, 11:36; 21. Elijah Velasquez, 11:03; 26. Shawn Williams, 11:06; 30. Thomas Chadwick, 10:47; 32. Ian Evans, 11:15; 35. Calvin Wells, 11:25; 39. Max Goettee, 11:28; 41. Kyler Parkinson, 10:50; 44. Caleb Hatler, 11:37; 45. Luke Davis, 11:40; 47. Xavier McTeague, 11:02; 49. Andrei Popa-Simil, 11:47; 52. Francisco Valdez, 11:51; 53. Evan Ortega, 12:20; 54. Jamie Cull-Host, 11:53; 60. Nic Storey, 12:15; 66. Uriah Sanchez, 12:21; 67. Aaron Hime, 12:22; 68. Michael Narum, 12:37; 69. Adam Allen, 12:38; 72. Jack Benner, 12:54; 75. Isaac Maestas, 12:56; 76. Amabilis Baca, 13:03; 80. Lewis Harvey, 13:26; 91. Tazler Smith, 14:10; 96. Deandre Lawrence, 14:36; 98. Cameron Pearl, 14:50; 100. Kurt Benner, 14:52; 103. Josh Stein, 15:46; 106. Nicholas Berndt, 16:28; 108. Sebastian Chavarria, 16:28; 112. James Flesner, 17:42; 113. Conner Rittner, 19:01.

Española Invite

Seventh grade girls

1. Paulina Burnside, 11:23; 3. Marin Kelly, 12:17; 4. Amy Littleton, 12:38; 5. Haley Capon, 12:46; 8. Sonyia Williams, 13:28; 10. Lexy Caster, 13:34; 11. Rachel Bowman, 13:43; 13. Annie Conlin, 13:51; 15. Kassidy Shedd, 14:16; 16. Elizabeth Shirey, 14:17; 28. Heather Wilbanks, 15:40; 29. Ashlynn Glover, 15:42.

Seventh grade boys

1. Jevon Montoya, 10:22; 3. Duncan Fuehne, 10:36; 5. Thomas Chadwick, 11:10; 6. Elijah Velasquez, 11:12; 7. Wyatt Watson, 11:15; 9. Shawn Williams, 11:44; 10. Gabriel Holesinger, 11:48; 14. Evan Ortega, 12:25; 16. Jamie Cull-Host, 13:00; 17. Adam Allen, 13:01; 18. Isaac Martinez, 13:03; 19. Uriah Sanchez, 13:04; 22. Lewis Harvey, 13:56; 24. Nicholas Berndt, 14:01; 25. Deandre Lawrence, 14:56; 31. Josh Stein, 17:56; 32. Conner Rittner, 19:04; 33. James Flesner, 20:04.

Eighth grade girls

1. Zoe Hemez, 11:13; 3. Kathryn McClenahan, 11:57; 7. Serenity Maestas, 12:19; 4. Stephanie Nielsen, 12:55; 12. Katrina Vinyard, 13:00; 14. Carmen Bouquin, 13:40; 15. Sophia Sivils, 13:46; 18. Jessica Cooke, 14:08; 21. Ruby Selvage, 14:14; 22. Eilsa Cirigliano, 14:15; 23. Michaelle Sutton, 14:16; 24. Morgan Parker, 14:21; 29. Gabriela Baca, 16:17.

Eighth grade boys

2. Ben Rees, 9:44; 5. Leander Murphy, 10:11; 6. Joshua Strevell, 10:25; 11. Richard Thompson, 10:39; 12. Phillip Martin, 10:47; 16. Aaron Hime, 10:59; 18. Jacob Thompson, 11:29; 19. Caleb Hatler, 11:30; 20. Ian Evans, 11:33; 22. Kevin Parkinson, 11:36; 23. Andrei Popa-Simil, 11:40; 24. Max Goettee, 11:43; 27. Kyler Parkinson, 11:51; 28. Calvin Wells, 11:54; 32. Michael Narum, 12:21; 16. Franciso Valdez, 12:27; 42. Amabilis Baca, 13:05; 46. Jack Benner, 13:18; 50. Cameron Pearl, 14:26; 57. Kurt Benner, 15:56.