.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LA track has strong opener at Rio Rancho

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Hilltopper girls track and field team picked up a big win and the Los Alamos boys track and field team earned a third-place finish at Saturday’s Chili Quad meet in Rio Rancho.
Los Alamos’ girls finished with 102 points to win its season opener, while Los Alamos’ boys finished with 54 points in the four-team meet. Host Rio Rancho picked up 101 points to earn the victory.
The Hilltopper girls grabbed seven event wins. Los Alamos’ boys earned wins in the javelin, 200 meters and 1600 meters.
Laura Wendelberger, who looked very good in the preseason for Los Alamos, won three events the 100-meter hurdles, the high jump and the long jump. Also, Chase Ealey, the reigning shot put 4A champ, qualified for state in that event, throwing 40 feet, 3 inches despite missing part of the preseason with an injury.
For Los Alamos’ boys, Sean Reardon took top honors in the 1600 meters, David Stroud won the 200 meters and Brady Stokes was the winner in the javelin.

Girls

Team scores
1. Los Alamos, 102; 2. St. PIus X, 69; 3. Rio Rancho, 44; 4. Albuquerque Academy, 32.

3200 meters
3. Amanda Mercer, 12:28.81; 4. Mikayla Pulliam, 12:35.86.

400 relay
2. Los Alamos A (Laura Wendelberger, Mariah Zerr, Morgan Schake, Hayley Schake), 56.20; 5. Los Alamos B (Izzy Coons, Jessica Allen, Megan Kuzmak, Hallie Thayer), 59.09.

100 hurdles
1. Laura Wendelberger, 17.72; 3. Chelsea Challacombe, 19.11.

100 meters
3. Hayley Schake, 13.62; 4. Jackie Cooke, 14.03; 5. Christina Moore, 14.22; Keiko Tansku, 16.91.

800 meters
4. Jordan Parker, 2:48.56.

800 relay
2. Los Alamos A (Kayla Martinez, Sarah Stubben, Mariah Zerr, Morgan Schake), 1:57.81; 5. Los Alamos B (Jackie Cooke, Becky Mehlin, Jessica Allen, Samatha Courtney), 1:27.44.

300 hurdles
3. Jordan Parker, 58.12.

1600 meters
1. Teresa Sandoval, 5:44.45; 4. Miranda Barraza, 6:01.34; Anna Wermer, 6:24.09; Ruth Taylor, 7:00.20; Chloe Keilers, 7:24.00.

1600 medley relay
5. Los Alamos A (Kayla Martinez, Morgan Schake, Mikayla Pulliam, Amanda Mercer), 5:06.80; Los Alamos B (Meryl Delano, Keiko Tanski, Megan Kuzmak, Izzy Coons), 5:49.40.

200 meters
1. Hayley Schake, 27.71; 3. Hallie Thayer, 29.37; Beth Wilson, 31.87; Katey Thomas, 34.58.

1600 relay
1. Los Alamos A (Mariah Zerr, Jordan Ahlers, Kayla Martinez, Sarah Stubben), 4:40.98; 3. Los Alamos B (Chelsea Challacombe, Jackie Cooke, Miranda Honnell, Christina Moore), 5:01.87.

Long jump
1. Laura Wendelberger, 15-5 1/4; 2. Christina Moore, 13-3; 5. Jackie Cooke, 12-4.

High jump
1. Laura Wendelberger, 4-8; 2. Destiny Fellers, 4-2.

Pole vault
2. Mariah Zerr, 7-6.

Shot put
1. Chase Ealey, 40-3; Chelsea Challacombe, 27-6 1/2.

Javelin
4. Morgan Schake, 79-0.

Boys

Team scores
1. Rio Rancho, 101; 2. Albuquerque Academy, 90; 3. Los Alamos, 54; 4. St. Pius X, 37.

400 relay
4. Los Alamos (Chris Ryan, David Stroud, Alexi Ortega, David Knapp), 45.55.

110 hurdles
3. Daniel Dunning, 17.46; 5. Jacob Brown, 18.06; Ben Nelson, 21.09; Sam Biggs, 22.12.

100 meters
4. David Knapp, 11.31; Alyx Jones, 12.41; Sydney Ellis, 12.97; Bryce Van Etten, 13.96.

1600 meters
1. Sean Reardon, 4:46.62; Mike Walker, 5:23.25.

800 relay
4. Los Alamos (Alex Delamarter, Bryce Van Etten, Alyx Jones, Sydney Ellis), 1:48.59.

400 meters
4. Alexi Ortega, 55.46; 5. Nathan Agiurre, 1:01.83.

300 hurdles
5. Daniel Dunning, 45.68; 6. Jacob Brown, 47.12; Brady Stokes, 49.15; Sam Biggs, 50.50.

1600 medley relay
4. Los Alamos (Alex Delamarter, Bryce Van Etten, Carson Wiens, Skyler McCall), 4:22.60.

200 meters
1. David Stroud, 23.90; 5. Chris Ryan, 24.52; Alyx Jones, 25.28; Nathan Aguirre, 26.40.

3200 meters
5. Nick Hill, 10:20.81; 6. Zak Kennison, 10:31.75; Colin Hemez, 10:54.97.

1600 relay
4. Los Alamos (Nick Hill, Zak Kennison, Alexi Ortega, Carson Wiens), 4:03.24.

Shot put
3. Grant Washburn, 38-9; Nate Robbins, 34-7; Diego Madrid, 33-8.

Discus
2. David Knapp, 126-8; 5. Nate Robbins, 106-5; Diego Madrid, 104-7; Jonathan Schueler, 94-11.

Javelin
1. Brady Stokes, 150-10; 5. Ben Nelson, 126-9; Logan Cunico, 116-2; Grant Washburn, 106-11.

Triple jump
2. Jacob Brown, 39-8 1/2; 4. Daniel Dunning, 36-10 3/4.

Long jump
2. David Stroud, 20-5 1/2; 6. Chris Ryan, 19-6; Patrick Doyle, 17-7.

High jump
Skyler McCall, 5-2.