.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LA holds off St. Mike's to grab District 1 team crown

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Hilltopper boys swimming team went down to the wire with the St. Michael’s Horsemen for the District 1 championship this weekend.
Los Alamos and St. Michael’s were neck-and-neck, but with its win in the 400-yard freestyle relay, the Hilltoppers secured the district team championship.
Both the Los Alamos boys and girls took part in the district meet, hosted by Santa Fe. Los Alamos’ boys nipped the Horsemen by just two points, 371-369. Los Alamos’ girls, meanwhile, won a big victory, earning 502 points, well ahead of runner-up St. Michael’s.
Both Hilltopper teams pulled a six-race sweep of the relay events en route to the team championship, while grabbing seven individual girls title and four individual boys titles.
Among the big winners for Los Alamos were Izzy Runde and Justine Yang, both of whom grabbed a pair of first-place finishes.
Runde won both the 100 butterfly and the 100 freestyle, while Yang won the 200 and 500 freestyle events.
Also for Los Alamos’ girls, Sarah Lott broke the District 1 record in the 100 freestyle, finishing in a time of 53.72 to win that title.
Sydney Schoonover won the 200 individual medley (2:30.35) and Maria Venneri was the winner in the 50 freestyle (26.05).
Los Alamos has a strong contingent qualified for the state championship meet, which will be Friday and Saturday at Albuquerque Academy. Last weekend, Los Alamos earned seven new places, either by time or by finishing in the top two in individual events.
For the Hilltopper boys, Max Reidys, Nick Greenfield, Connor Schultz and Chris Rohlev were individual district champs, while Reidys, Greenfield and Schultz were also on the 400 freestyle relay team that helped clinch the team title.
Reidys won the 200 freestyle, Rohlev won the 100 butterfly, Greenfield took top honors in the 100 freestyle and Schultz was the winner in the 100 backstroke.

Here are the results from the District 1 championship meet. Athletes are from Los Alamos unless otherwise indicated.

Girls

Team scores

1. Los Alamos, 502; 2. St. Michael’s, 330; 3. Piedra Vista, 257; 4. Farmington, 232; 5. Taos, 197; 6. Santa Fe, 178; 7. Desert Academy, 127; 8. ATC, 64; 9. Miyamura, 60; 10. Santa Fe Prep, 44; 11. Gallup, 40; 12. Capital, 28.

200 medley relay

1. Los Alamos (Maria Venneri, Jessica Moore, Sydney Schoonover, Sarah Lott), 1:57.27; 2. Farmington, 2:05.76; 3. Piedra Vista, 2:10.83.

200 freestyle

1. Justine Yang, 2:11.53; 2. Dominique Tso, Piedra Vista, 2:13.27; 3. Jesse Liechty, 2:13.72; 11. Kimberly McKinley, 2:42.34.

200 individual medley

1. Sydney Schoonover, 2:30.35; 2. Raimi Clark, Farmington, 2:37.43; 3. Brigid Baker, 2:38.42; 10. Caemlyn Tripp, 2:56.17; 12. Lexi Tepley, 3:04.59.

50 freestyle

1. Maria Venneri, 26.05; 2. Maria Madera, Farmington, 26.90; 3. Niamh Short, 27.09; 15. Elena Plaga, 31.21.

1 meter diving

1. Crista Palmero, St. Michael’s, 341.00; 2. Liz Lockhart, 327.35; 3. Raimi Clark, Farmington, 322.25; 5. Annika Bronkhurst, 317.45.

100 butterfly

1. Izzy Runde, 1:06.41; 2. Bridgid Baker, Desert Academy, 1:09.21; 3. Dominique Tso, Piedra Vista, 1:13.88; 6. Ali Berl, 1:26.45; 8. Lexi Tepley, 1:29.71.

100 freestyle

1. Sarah Lott, 53.72; 2. Jessica Moore, 57.57; 3. Ansley DeDomenico, Santa Fe, 58.73; 17. Tracee Abeita, 1:12.62.

500 freestyle

1. Justine Yang, 5:49.35; 2. Tina Krkljus, 6:12.72; 3. Eliana Bell, Santa Fe, 6:15.99; 5. Caemlyn Tripp, 6:29.66; 7. Onnolee Englert-Erickson, 6:49.79.

200 freestyle relay

1. Los Alamos (Niamh Short, Kerry Song, Kaitlin Bennett, Jessica Moore), 1:47.35; 2. Farmington, 1:54.03; 3. Santa Fe, 1:56.91.

100 backstroke

1. Izzy Runde, 1:03.92; 2. Maria Madera, Farmington, 1:06.96; 3. Kayla Farnsworth, Farmington, 1:12.45; 11. Onnolee Englert-Erickson, 1:20.39; 12. Kimberly McKinley, 1:22.55; 14. Safiya Bahar, 1:23.70.

100 breaststroke

1. Sheala Moffitt, Piedra Vista, 1:15.47; 2. Tin Krkljus, 1:16.54; 3. Jesse Liechty, 1:17.24; 9. Elena Plaga, 1:22.52; 13. Ali Berl, 1:27.34.

400 freestyle relay

1. Los Alamos (Kerry Song, Niamh Short, Kaitlin Bennett, Sarah Lott), 3:59.92; 2. Farmington, 4:12.42; 3. Piedra Vista, 4:29.14.

Boys

Team scores

1. Los Alamos, 371; 2. St. Michael’s, 369; 3. Taos, 217; 4. Farmington, 201; 5. Piedra Vista, 199; 6. Santa Fe, 178; 7. Miyamura, 133; 8. Desert Academy, 107; 9. ATC, 64; 10. Santa Fe Prep, 51; 11. Gallup, 24.

200 medley relay

1. Los Alamos (Sam Harris, Connor Schultz, Chris Rohlev, Alex Jaegers), 1:48.45; 2. St. Michael’s, 1:50.34; 3. Farmington, 1:53.42.

200 freestyle

1. Max Reidys, 1:58.99; 2. William Lakatos, St. Michael’s, 2:03.49; 3. Issa Wilson, Taos, 2:06.34.

200 individual medley

1. Luke Shankin, Desert Academy, 2:21.75; 2. Brad Moffett, St. Michael’s, 2:24.07; 3. Jake Hollis, 2:28.64.

50 freestyle

1. Riley Kinlaw, Santa Fe Prep, 23.55; 2. Matt Smallwood, St. Michael’s, 24.09; 3. Dillon Walsh, St. Michael’s, 24.34; 4. Nick Greenfield, 24.76; 14. Mark Torres, 27.80; 30. Aneesh Pawar, 35.60.

1 meter diving

1. Ammon Seavey, Piedra Vista, 432.30; 2. Hewitt Farr, Santa Fe, 403.95; 3. Tristan Gross, St. Michael’s, 380.05.

100 butterfly

1. Chris Rohlev, 1:00.56; 2. Justin Milner, St. Michael’s, 1:00.85; 3. Tyler Kitseallyboy, Farmington, 1:03.49; 4. Nick Torres, 1:03.80; 5. Justin Lemke, 1:07.44.

100 freestyle

1. Nick Greenfield, 54.72; 2. Issa Wilson, Taos, 55.34; 3. Alex Kellam, Desert Academy, 55.56; 8. Justin Lemke, 1:00.71; 25. Sven Jandura, 1:13.48; 30. Zephram Tripp, 1:15.78.

500 freestyle

1. Hance Clark, Farmington, 5:29.85; 2. William Lakatos, St. Michael’s, 5:35.24; 3. Luke Shankin, Desert Academy, 5:36.38; 4. Chris Rohlev, 5:42.95; 6. Neil Wilkerson, 6:20.09; 8. Mark Torres, 6:47.09.

200 freestyle relay

1. Los Alamos (Nick Greenfield, Max Reidys, Nick Torres, Alex Jaegers), 1:38.20; 2. Farmington, 1:39.95; 3. Taos, 1:43.61.

100 backstroke

1. Connor Schultz, 58.40; 2. Justin Milner, St. Michael’s, 59.74; 3. Dillon Walsh, St. Michael’s, 1:00.55; 4. Sam Harris, 1:03.98; 12. Aneesh Pawar, 1:30.41; 13. Zephram Tripp, 1:38.51.

100 breaststroke

1. Matt Smallwood, St. Michael’s, 1:04.05; 2. Riley Kinlaw, Santa Fe Prep, 1:06.25; 3. Cameron Mathis, Desert Academy, 1:08.65; 5. Jake Hollis, 1:10.72; 6. Alex Jaegers, 1:12.37; 13. Neil Wilkerson, 1:20.82; 14. Sven Jandura, 1:25.10.

400 freestyle relay

1. Los Alamos (Nick Greenfield, Alex Jaegers, Max Reidys, Connor Schultz), 3:35.21; 2. Farmington, 3:47.18; 3. Santa Fe, 4:12.43.