.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LA girls, boys finish as runners-up at Academy

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Hilltopper boys and girls swimming and diving teams won a meet-high 8 events at the Albuquerque Academy Invitational this weekend.
Both Los Alamos teams finished as the runners-up at the meet, which is considered one of the best regular season predictors of success at the state championship meet, which is slated for next month.
Los Alamos’ girls ended up with 759 points, while Los Alamos’ boys collected 679 points. Host school Academy won both ends of the meet comfortably, while Las Cruces finished third in both team competitions.
Hilltopper head coach Stu Corliss said it was a huge showing by his group, who not only earned 12 new state qualification marks, but improved on seven other individual marks and four relay events.
The top swim of the day belonged to sophomore Sarah Lott, who broke the Los Alamos program record in the 100-yard butterfly with her event-winning time of 59.27. The old record of 59.96, which was held by former Hilltopper Amy Henninger, had stood since 1986.
Among the other Hilltoppers’ event wins were the 200 medley relay, 50 freestyle, 100 breaststroke and 200 freestyle relay on the girls side and the 200 individual medley, 500 freestyle and 100 backstroke on the boys side.
Michael Moore was a dual winner for the Hiltoppers, taking both the 200 IM and the 500 freestyle. Moore’s performance in the 500 freestyle was dominant, defeating Case Schaap of Clovis by 26 seconds.
Connor Schultz was the winner in the 100 backstroke for Los Alamos boys. Kaitlin Bennett had a big win in the 50 freestyle for the Hilltopper girls and Jessica Moore took top honors in the 100 breaststroke.
On the season so far, Los Alamos has qualified at least one swimmer in all but one individual event, the boys 50 freestyle, one relay event, the boys 200 freestyle, and qualified two or more in all but three others.

Here are the results from the Albuquerque Academy Invitational meet. Swimmers are from Los Alamos unless otherwise indicated.

Girls

Team scores

1. Albuquerque Academy, 873; 2. Los Alamos, 759; 3. Las Cruces, 634; 4. Rio Rancho, 442; 5. Cleveland, 393; 6. Clovis, 392; 7. Hope Christian, 237; 8. Alamogordo, 220; 9. St. Pius X, 211; 10. Sandia Prep, 174; (tie) Cottonwood, 174; 12. Santa Fe, 164; 13. St. Michael’s, 156; 14. Piedra Vista, 120; 15. Los Lunas, 114; 16. Farmington, 80; 17. Desert Academy, 80; 18. El Paso (Texas) Bowie, 6; 19. Valencia, 5.

Individual results

200 medley relay

1. Los Alamos A (Izzy Runde, Jessica Moore, Maria Venneri, Sarah Lott), 1:55.09; 2. Las Cruces, 1:56.40; 3. Clovis, 1:57.39; 12. Los Alamos B (Ashlynn Bennett, Elena Plaga, Niamh Short, Jesse Liechty), 2:09.37.

200 freestyle

1. Lauren Atkins, St. Pius, 1:57.25; 2. Victoria Ehly, Las Cruces, 2:03.67; 3. Julia Emmerson, Academy, 2:07.03; 7. Justine Yang, 2:11.45; 13. Jesse Liechty, 2:15.78; 21. Caemlyn Tripp, 2:26.02; 28. Kimberly McKinley, 2:38.23.

200 IM

1. Madison Gorley, Hope, 2:13.74; 2. Maria Venneri, 2:20.38; 3. Madison Lash, St. Pius, 2:20.50; 5. Izzy Runde, 2:21.44; 19. Tina Krkljus, 2:41.84.

50 freestyle

1. Kaitlin Bennett, 25.99; 2. Caitlin Dial, Clovis, 26.00; 3. Jessica Moore, 26.31; 13. Niamh Short, 28.12; 38. Kimberly McKinley, 31.94.

100 butterfly

1. Sarah Lott, 59.27; 2. Victoria Ehly, 1:01.47; 3. Colleen Chlastawa, Rio Rancho, 1:02.34; 5. Ashlynn Bennett, 1:04.94; 28. Ali Berl, 1:24.07.

100 freestyle

1. Madi Burns, Alamogordo, 53.48; 2. Sara Vianco, Academy, 55.26; 3. Madison Gordley, Hope, 55.34; 5. Izzy Runde, 57.78; 12. Kerry Song, 1:00.54; 16. Ashlynn Bennett, 1:01.09; 20. Jesse Liechty, 1:01.80.

500 freestyle

1. Madison Silveira, Clovis, 5:36.56; 2. Erin Farley, Rio Rancho, 5:43.98; 3. Sara Algarate-Carter, Las Cruces, 5:53.39; 4. Justine Yang, 5:57.97.

200 freestyle relay

1. Los Alamos A (Izzy Runde, Jessica Moore, Kaitlin Bennett, Maria Venneri), 1:44.95; 2. Academy, 1:47.84; 3. Las Cruces, 1:47.95; 13. Los Alamos B (Kerry Song, Elena Plaga, Justine Yang, Niamh Short), 1:57.87.

100 backstroke

1. Alyssa Madero, Las Cruces, 1:01.56; 2. Maria Venneri, 1:02.50; 3. Madison Silveira, Clovis, 1:03.80; 4. Sarah Lott, 1:04.55; 14. Kaitlin Bennett, 1:08.30; 40. Caemlyn Tripp, 1:23.99.

100 breaststroke

1. Jessica Moore, 1:11.42; 2. Claire Meyer-Hagen, Hope, 1:12.29; 3. Madi Burns, Alamogordo, 1:12.50; 6. Kerry Song, 1:15.76; 13. Tina Krkljus, 1:19.80; 20. Ali Berl, 1:23.92.

400 freestyle relay

1. Academy, 3:51.99; 2. Las Cruces, 3:58.71; 3. Los Alamos A (Jesse Liechty, Kerry Song, Kaitlin Bennett, Sarah Lott), 3:58.73; 12. Los Alamos B (Niahm Short, Kimberly McKinley, Justine Yang, Ashlynn Bennett), 4:18.43.

1 meter diving

1. Natasha Dark, St. Pius, 464.30; 2. Juliet Velhagen, Academy, 361.45; 3. Miranda Martinez, Academy, 356.75; 4. Madeline Le Scourenac, 336.75; 7. Liz Lockhart, 283.75; 17. Claire Spach, 172.25; 20. Michelle Penderson, 87.55.

Boys

Team scores

1. Albuquerque Academy, 861; 2. Los Alamos, 679; 3. Las Cruces, 582; 4. St. Pius X, 407; 5. St. Michael’s, 380; 6. Sandia Prep, 364; 7. Clovis, 340; 8. Farmington, 225; 9. Los Lunas, 200; 10. Piedra Vista, 194; 11. Cottonwood, 149; 12. Hope Christian, 127; 13. Santa Fe, 121; 14. Desert Academy, 114; 15. Alamogordo, 94; 16. El Paso (Texas) Bowie, 60.

Individual results

200 medley relay

1. Academy, 1:42.33; 2. Las Cruces, 1:44.36; 3. Los Alamos A (Sam Harris, Connor Schultz, Michael Moore, Nick Greenfield), 1:45.23; 7. Los Alamos B (Alex Jaegers, Max Reidys, Chris Rohlev, Nick Torres), 1:52.22.

200 freestyle

1. Everett Ward, Clovis, 1:50.38; 2. Connor Schultz, 1:51.76; 3. Noah Lambert, Las Cruces, 1:51.93; 4. Trey Pereyra, 1:55.75; 7. Chris Rohlev, 2:03.75; 32. Alex Tarantello, 2:41.56.

200 IM

1. Michael Moore, 2:01.73; 2. Connor Lambert, Las Cruces, 2:04.85; 3. Jordan Lee, Academy, 2:11.17; 4. Max Reidys, 2:11.87; 6. Trey Pereyra, 2:13.67; 20. Jake Hollis, 2:34.08.

50 freestyle

1. Raine Min, Academy, 23.51; 2. Paden Simms, Clovis, 23.58; 3. Michael DePrest, St. Pius, 24.13; 5. Alex Jaegers, 24.43; 27. Mark Torres, 27.20; 28. Justin Lemke, 27.48.

100 butterfly

1. Nick Christman, St. Pius, 55.18; 2. Sam Harris, 56.08; 3. Connor Lambert, Las Cruces, 56.45; 7. Chris Rohlev, 1:00.18; 16. Nick Torres, 1:05.44; 24. Justin Lemke, 1:10.69.

100 freestyle

1. Anthony Kim, Academy, 48.51; 2. Kevin Benavidez, Sandia Prep, 50.07; 3. Christian Cho, Academy, 51.03; 5. Alex Jaegers, 53.19; 8. Nick Greenfield, 54.07; 13. Ben Reidys, 57.31; 29. Neil Wilkerson, 1:04.59.

500 freestyle

1. Michael Moore, 4:47.91; 2. Case Schaap, Clovis, 5:13.91; 3. Sean Jahner, Academy, 5:24.83.

200 freestyle relay
1. Academy, 1:30.32; 2. Clovis, 1:35.21; 3. St. Pius, 1:36.05; 8. Los Alamos A (Sam Harris, Nick Torres, Trey Pereyra, Alex Jaegers), 1:40.38; 18. Los Alamos B (Ben Reidys, Jake Hollis, Justin Lemke, Mark Torres), 1:51.97.

100 backstroke

1. Connor Schultz, 56.34; 2. Noah Lambert, Las Cruces, 57.60; 3. Christian Cho, Academy, 58.37; 11. Nick Greenfield, 1:04.15; 19. Ben Reidys, 1:10.02; 33. Aneesh Pawar, 1:36.64.

100 breaststroke

1. Kevin Benavidez, Sandia Prep, 1:03.92; 2. Jordan Lee, Academy, 1:07.25; 3. Mason Marks, Las Cruces, 1:07.93; 8. Max Reidys, 1:09.18; 13. Jake Hollis, 1:14.13; 21. Neil Wilkerson, 1:21.81; 24. Mark Torres, 1:24.17.

400 freestyle relay

1. Academy, 3:19.69; 2. Los Alamos A (Michael Moore, Connor Schultz, Sam Harris, Max Reidys), 3:25.25; 3. St. Pius, 3:34.82; 4. Los Alamos B (Nick Greenfield, Nick Torres, Trey Pereyra, Chris Rohlev), 3:47.84.

1 meter diving

1. Taylor Winer, Piedra Vista, 362.75; 2. Hewitt Farr, Santa Fe, 352.75; 3. Ammon Seavey, Piedra Vista, 352.20.