.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

LA boys win Blue Griffin swim meet

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Hilltopper boys swimming team won for the second time in as many weeks Saturday, holding off the St. Michael’s Horsemen at the Blue Griffin Invitational.
Trey Pereyra picked up two individual wins for the Hilltoppers, leading them to a total of 407 team points. St. Michael’s gave Los Alamos a run for its money, scoring 384 points, but the Hilltoppers’ second- and fourth-place finishes in the final race of the day, the 400-yard freestyle relay, were enough to secure the win.
Saturday’s meet was hosted by Santa Fe Prep at the Genoveva Chavez Center.
In girls competition, the Hilltoppers finished with 220 team points, which gave them third place overall. Alamogordo won the team title with 319 points and Sandia Prep was the runner-up.
Isabelle Runde led the effort for the Los Alamos girls, taking second in the 100 backstroke and third in the 100 butterfly, while Ashlynn Bennett had a third place finish 100 breaststroke and a fourth place finish the 50 freestyle.
For the Hilltopper boys, along with Pereyra’s wins, Max Reidys (200 freestyle) and Jenz Hampel (100 backstroke) had runner-up finishes on the day.
Here are Los Alamos’ results from Saturday’s Blue Griffin Invite:

Girls

Team scores

1. Alamogordo, 319; 2. Sandia Prep, 265.5; 3. Los Alamos, 220; 4. St. Pius X, 212; 5. Santa Fe, 189; 6. Los Lunas, 182; 7. St. Michael’s, 154; 8. Socorro, 149; 9. Hope Christian, 146; 10. Desert Academy, 144; 11. Taos, 83; 12. NMMI, 69.5; 13. ATC, 61; 14. Valencia, 18.

200 medley relay

2. Los Alamos (Simona Martin, Ashlynn Bennett, Isabelle Runde, Kaitlin Bennett), 2:10.29.

200 freestyle

3. Sydney Schoonover, 2:11.02; 19. Tracee Abeita, 2:41.33.

200 IM

11. Caemlyn Tripp, 3:02.92.

50 freestyle

4. Ashlynn Bennett, 26.83; 8. Kaitlin Bennett, 27.31; 35. Emma McKinley, 32.55; 41. Simona Martin, 33.88.

1 meter diving

3. Laura Wendelberger, 284.10.

100 butterfly

3. Isabelle Runde, 1:06.34.

100 freestyle

24. Tracee Abeita, 1:12.80; 25. Caemlyn Tripp, 1:13.13; 30. Emma McKinley, 1:16.93.

100 backstroke

2. Isabelle Runde, 1:05.17; 3. Sydney Schoonover, 1:05.21; 8. Kaitlin Bennett, 1:12.29.

100 breaststroke

3. Ashlynn Bennett, 1:15.12; 7. Simona Martin, 1:23.90.

400 freestyle relay

2. Los Alamos (Sydney Schoonover, Kaitlin Bennett, Ashlynn Bennett, Emma McKinley), 4:15.20.

Boys

Teams scores

1. Los Alamos, 407; 2. St. Michael’s, 384.5; 3. St. Pius X, 331; 4. NMMI, 172; 5. Sandia Prep, 170; 6. Alamogordo, 151.5; 7. Los Lunas, 130; 8. Santa Fe, 105.5; 9. Socorro, 104; 10. Taos, 82.5; 11. Hope Christian, 46; 12. Santa Fe Prep, 43; 13. ATC, 8; 14. Desert Academy, 5.

200 medley relay

4. Los Alamos A (Chris Rohlev, Karim Ismail, Justin Lemke, Nick Greenfield), 1:58.58; 8. Los Alamos B (Jenz Hampel, Rohun Iyer, Ben Reidys, Nick Torres), 2:01.80.

200 freestyle

2. Max Reidys, 1:58.88; 5. Alex Jaegers, 2:05.48; 7. Ben Liu, 2:12.84.

200 IM

1. Trey Pereyra, 2:12.00; 8. Jenz Hampel, 2:44.34.

50 freestyle

4. Nick Greenfield, 24.22; 17. Nick Torres, 26.35; 26. Ben Reidys, 27.79; Justin Lemke, 28.10; 35. Rohun Iyer, 28.69; 44. Karim Ismail, 29.80; 62. Alan Jiang, 34.94.

100 butterfly

6. Chris Rohlev, 1:06.44; 7. Justin Lemke, 1:09.51.

100 freestyle

3. Nick Greenfield, 54.58; 6. Max Reidys, 55.14; 10. Nick Torres, 59.90.

500 freestyle

1. Trey Pereyra, 5:05.06; 3. Alex Jaegers, 5:39.38; 7. Ben Liu, 6:16.61.

200 freestyle relay

9. Los Alamos A (Max Reidys, Chris Rohlev, Karim Ismail, Rohun Iyer), 1:48.00; 12. Los Alamos B (Alan Jiang, Justin Lemke, Nick Torres, Alex Jaegers), 1:57.24.

100 backstroke

2. Jenz Hampel, 1:05.52; 11. Ben Reidys, 1:17.35.

100 breaststroke

3. Karim Ismail, 1:14.66; 5. Rohun Iyer, 1:15.20; 8. Chris Rohlev, 1:18.73.

400 freestyle relay

2. Los Alamos A (Ben Liu, Trey Pereyra, Jenz Hampel, Max Reidys), 3:46.24; 4. Los Alamos B (Alex Jaegers, Nick Torres, Nick Greenfield, Ben Reidys), 3:53.01.