.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Hawks pick up 3 wins at XC meet in Española Wednesday

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Middle School Hawk boys and girls cross country teams won three of four races at Wednesday’s meet in Española.
The LAMS seventh grade girls, seventh grade boys and eighth grade girls picked up wins at the meet, while the eighth grade boys were second behind Española’s Cardinals.
The Hawk seventh grade girls nipped Pojoaque by four points to win that competition, but the other two Hawk winning teams picked up solid victories.
Individually, three Hawk runners took top honors. Kathryn McClenahan took top honors in the seventh grade girls race, Zoe Chalacombe won the eighth grade girls race and Ben Rees won his second race of the season in the seventh grade boys race. Rees was also the top overall finisher at the ATC meet Sept. 11.

Here are the Hawks’ results from the Española Invitational:

Seventh grade girls

Team scores

1. LAMS, 50; 2. Pojoaque, 54; 3. Santa Fe Indian School, 59; 4. Memorial, 89.

Individual results

1. Kathryn McClenahan, 16:17; 7. Serenity Maestas, 17:42; 13. Jordan Bailey, 18:20; 14. Anya Palmer, 18:24; 15. Zoe Hemez, 18:55; 16. Ruby Selvage, 18:56; 20. Beatrice Nisoli, 19:13; 22. Katrina Vinyard, 19:36; 23. Miriam Wallstrom, 19:53; 24. Madeline Beck, 20:32; 25. Amaya Martin, 20:37; 32. Michaelle Sutton, 22:01; 35. Madison Peterson, 23:06; 36. Sophia Sivils, 23:09; 48. Elisa Cirigliano, 32:17; 49. Morgan Parker, 32:47.

Seventh grade boys

Team scores

1. LAMS, 40; 2. Pecos, 64; 3. St. Michael’s 96; 4. Santa Fe Indian School, 131; 5. Española, 132.

Individual results

1. Ben Rees, 13:36; 6. Kye Jones, 14:52; 10. Andres Runde, 15:46; 11. Phillip Martin, 15:54; 12. Aaron Hime, 15:59; 15. Leander Murphy, 16:14; 20. Max Goettee, 16:46; 28. Caleb Hunter, 17:23; 31. Joshua Strevell, 17:48; 34. Francisco Valdez, 18:05; 40. Richard Thompson, 18:36; 43. Kyler Parkinson, 18:48; 44. Alex Ionkov, 18:50; 46. Michael Narum, 18:56; 47. Kevin Parkinson, 19:00; 52. Amabilis Baca, 20:41; 61. Jacob Thompson, 22:51; 67. Cameron Pearl, 24:18.

Eight grade girls

Team scores

1. LAMS, 48; 2. Santa Fe Indian School, 75; 3. St. Michael’s, 76; 4. Memorial, 96; 5. McCurdy, 105.

Individual results

1. Zoe Chalacombe, 16:29; 5. Emily Mercer, 17:36; 11. Hannah Willbanks, 19:10; 15. Naomi Joyce, 16. Ann Sherrill, 21:02; 29. Alexandra Yarrington, 23:17; 42. Opale Schappert, 26:05.

Eighth grade boys

Team scores

1. Española, 29; 2. LAMS, 43.

Individual results

5. Nathaniel Ortega, 14:14; 6. Christopher Buntain, 14:16; 7. Brandon Bao, 14:48; 11. Kai Coblentz, 14:51; 14. Evan Oro, 15:20; 15. Will Jean, 15:26; 19. McRae Palmer, 15:48; 21. Nicolas Dowdy, 16:13; 31. Jordan Bowmen, 17:39; 32. Justin Holmes, 17:41; 36. Ben Roback, 18:21; 37. Joshua Barraza, 18:35; 39. Joseph Harris, 18:41; 40. Logan Lathrop, 18:42; 50. Nic Gonzales, 57. Sam Harvey, 22:48; 58. Tanner Wollsten, 26:16; 59. Thomas Kwei, 28:04.