.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Girls take fifth at Cleveland Invite

-A A +A
By The Staff

Chelsea Challacombe had a big showing this weekend to lead the Los Alamos Hilltopper girls track and field team to a solid finish.
Challacombe won the 100 meter hurdles for Los Alamos’ girls at the Cleveland Invitational Saturday, finishing in a time of 16.77 seconds. Along with her win in that event, Challacombe was fourth in the long jump and shot put events.
Los Alamos’ girls finished with 40 team points, which placed them fifth in team competition. Los Alamos’ boys finished eighth out of 14 competing teams this weekend.
The host Cleveland Storm won both ends of the meet. Cleveland’s boys earned 102 points, easily outdistancing Volcano Vista, while the Storm girls nipped La Cueva by 3 points to win that title.
The Hilltopper boys earned three runner-up finishes in individual events Saturday. Xavier Dennison had a strong showing in the 100 meters, finishing in a time of 11.35, while Seth Drop was the runner-up in pole vault and Skyler McCall tied for second in the high jump.
On the girls side, Mikayla Pulliam took third in the 3200 meters and Elizabeth Lockhart was the runner-up in the triple jump, among Los Alamos’ top individual finishes.

Boys

Team scores 
1. Cleveland, 102; 2. Volcano Vista, 80.5; 3. Eldorado, 51.5; 4. Albuquerque Academy, 49.5; 5. Manzano, 32; 6. Cibola, 27; 7. La Cueva, 25.5; 8. Los Alamos, 24.5; 9. Sandia, 12.5; 10. Sandia Prep, 12; 11. Rio Grande, 11; 12. Albuquerque, 10; 13. Del Norte, 8; (tie) Highland, 8.

100 meters
1. Christopher Streetz, Volcano Vista, 11.03; 2. Xavier Dennison, 11.35; 3. Jordan Brooks, Rio Grande, 11.36; Sidney Ellis, 12.24; Nicholas Dowdy, 12.75.

200 meters
1. Tyler Chavez, Cleveland, 22.30; 2. Amando Vigil, Sandia Prep, 23.00; 3. Hayden Thomas, Volcano Vista, 23.10; Xavier Dennison, 24.20; Nicholas Dowdy, 26.40.

400 meters
1. Amando Vigil, Sandia Prep, 53.17; 2. Matt Andrew, Volcano Vista, 53.89; 3. Edgar Bustillos, Highland, 53.95; Greg Ahlers, 54.87 Skyler Veenis, 55.78; Miroslav Betts, 56.78.

800 meters
1. Taylor Potter, Eldorado, 2:06.45; 2. Anton Kuzmin, Manzano, 2:07.31; 3. Dakota Cleveland, Volcano Vista, 2:08.97; Victor Kim, 2:19.90; John Rees, 2:33.88.

1600 meters
1. Frankie Scorfina, Cibola, 4:35.95; 2. Jared Mayoral, Cleveland, 4:43.40; 3. Taylor Potter, Eldorado, 4:44.19; 6. Colin Hemez, 4:47.79; John Rees, 5:12.68.

3200 meters
1. Aric Kedge, Academy, 10:17.06; 2. Aaron Flores, Cleveland, 10:19.35; 3. Chris Harlow, Cibola, 10:21.16; Connor Bailey, 11:02.79; 13. Jeremy Goettee, 11:10.98.

110 hurdles
1. Noah Weig-Pickering, Academy, 14.96; 2. Nick Slade, Academy, 15.38; 3. Nathan Muñoz, Cleveland, 15.43; Nathan Scrimshaw, 17.45; Jonmichael Weaver, 18.33.

300 hurdles
1. Nick Slade, Academy, 42.35; 2. Ethan Gifford, Sandia, 43.06; 3. Keaton Frieberg, Cleveland, 43.53; Nathan Scrimshaw, 47.74; Jonmichael Weaver, 48.00.

400 relay
1. Cleveland, 44.16; 2. Volcano Vista, 44.69; 3. Manzano, 45.33.

800 relay
1. Cleveland, 1:34.97; 2. Volcano Vista, 1:36.48; 3. Eldorado, 1:38.18; 6. Los Alamos, 1:39.21.

1600 relay
1. Cleveland, 3:36.85; 2. Eldorado, 3:40.42; 3. Manzano, 3:43.81; 5. Los Alamos , 3:44.94.

1600 medley relay
1. Cleveland, 3:43.90; 2. Eldorado, 3:48.40; 3. La Cueva, 3:55.30; 4. Los Alamos, 4:01.10.

High jump
1. Turner Sedberry, La Cueva, 5-10; 2. Skyler McCall, 5-8; (tie) Tim Cutlip, Eldorado, 5-8; (tie) Stephen Criel, La Cueva, 5-8; 5. Greg Ahlers, 5-8; 7. (tie) Nathan Scrimshaw, 5-8.

Pole vault
1. Hayden Walker, Manzano, 13-6; 2. Seth Drop, 11-6; 3. Jacob Nowell, Academy, 11-0; Sean Reynolds, 9-6; Liam Johnson, 9-0.

Long jump
1. Nick Slade, Academy, 20-9 1/2; 2. Daryl Wiggins, Del Norte, 20-9 1/2; 3. Stephen Criel La Cueva, 19-11 1/2; Alexi Ortega, 18-0; Sidney Ellis, 17-10; Miroslav Betts, 16-7 1/2.

Triple jump
 1. Rafael De La Rosa, Rio Grande, 40-9; 2. Kyle Petrey, Cleveland, 40-8 1/2; 3. Taran Robinson, Volcano Vista, 40-7 1/2; Nathan Scrimshaw, 32-8.

Shot put
1. Mike Budick, Volcano Vista, 56-3; 2. Juan Pimentel, Cibola, 49-5; 3. Joey Bertram, 44-2; Jonathan Schueler, 40-0; Colin Nickless, 39-9 1/2.

Discus
1. Mike Budick, Volcano Vista, 177-2; 2. Michael Roseborough, Cleveland, 138-4; 3. Juan Pimentel, 131-0; Colin Nickless, 113-5 1/2.

Javelin
1. Brandon Leitch, Cleveland, 166-5; 2. Mike Budick, Volcano Vista, 163-5; 3. Ian Welsh, Eldorado, 160-7; Seth Drop, 137-10; Xavier Dennison, 126-4.

Girls

Team scores
1. Cleveland, 84; 2. La Cueva, 81; 3. Eldorado, 77.5; 4. Volcano Vista, 69.5; 5. Los Alamos, 40; 6. Cibola, 22; 7. Sandia, 10; 8. Albuquerque, 15.5; 9. Sandia Prep, 15; 10. Albuquerque Academy, 14; 11. Manzano, 7; 12. Valley, 6; 13. Highland 2.5; 14. Del Norte, 1.

100 meters
1. Nia Powdrell, Clevelan, 12.32; 2. Erynn Caldwell, Volcano Vista, 12.49; 3. Sarah Ihlefeld, La Cueva, 12.61; Charlotte Leonard, 13.65; Sierra Foley, 14.03; Sarah Stubben, 14.53.

200 meters
1. Elicia Gallegos, Cleveland, 26.30; 2. Quinlyn Borneo, Cibola, 26.80; 3. Caitlin Bernard, Cleveland, 27.50; (tie) Erynn Caldwell, Volcano Vista, 27.50; Venessa Martinez, 29.91; Charlotte Leonard, 30.42; Sierra Foley, 31.10.

400 meters
1. Larimar Rodriguez, Cleveland, 1:01.83; 2. Kaylee Amershek, Volcano Vista, 1:02.97; 3. Sierra Quinones, Volcano Vista, 1:04.01; Venessa Martinez, 1:12.87; Shannon Doyle, 1:11.39.

800 meters
1. Crissey Amberg, Eldorado, 2:30.58; 2. Natash Bernal, La Cueva, 2:31.99; 3. Rebecca Castillo, Volcano Vista, 2:35.53; Hayley Schake, 2:41.66; Talia Dreicer, 2:41.73; Maria Sandoval, 2:58.18.

1600 meters
1. Crissy Amberg, Eldorado, 5:42.23; 2. Rebecca Castillo, Volcano Vista, 5:43.25; 3. Melia Macias, Eldorado, 5:44.86; 5. Amanda Mercer, 5:50.79; Haley Butler-Moore, 5:54.93.

3200 meters
1. Cassey Amberg, Eldorado, 11:58.49; 2. MacKenzie Everett, La Cueva, 11:59.18; 3. Mikayla Pulliam, 12:16.86; Madison Foley, 12:25.06; Nica Vasquez, 12:41.32.

100 hurdles
1. Chelsea Challacombe, 16.77; 2. Lindsey Larson, Volcano Vista, 17.24; 3. Rebecca Restrepo, Academy, 17.72.

300 hurdles
1. MacKenzie Blackburn, Sandia Prep, 49.83; 2. Kiersten Hultt, Sandia Prep, 51.67; 3. Alexis Aguirre, Cleveland, 53.58; 6. Claire Ticknor, 54.10; Talia Dreicer, 56.25; Elizabeth Lockhart, 1:01.58.

400 relay
1. La Cueva, 51.97; 2. Sandia, 52.35; 3. Eldorado, 52.38; 5. Los Alamos, 52.60.

800 relay
1. Cleveland, 1:53.62; 2. Cibola, 1:54.24; 3. Los Alamos, 1:57.15.

1600 relay
1. Cleveland, 4:20.46; 2 . Volcano Vista, 4:27.77; 3. Eldorado, 4:32.47; 5. Los Alamos, 4:49.01.

1600 medley relay
1. Eldorado, 4:35.74; 2. La Cueva, 4:36.68; 3. Volcano Vista, 4:48.77; 4. Los Alamos, 4:49.18.

High jump
1. Lindsey Larson, Volcano Vista, 5-4; 2. Mason Swanson, La Cueva, 4-10; 3. Iahlayah Wolfe, Cleveland, 4-8; Venessa Martinez, 4-4.

Pole vault

1. Lauren Martinez, Eldorado, 12-0; 2. Meaghan Martinez, Eldorado, 9-6; 3. Abigayle Christiansen, Sandia, 8-0; Elizabeth Lockhart, 6-6.

Long jump

1. Elicia Gallegos, Cleveland, 14-8 1/4; 2. Kyrah Mohns, Eldorado, 14-7; 3. Savannah Meadors, Albuquerque, 14-2; 4. Chelesea Challacombe, 14-1 1/2; 5. Charlotte Leonard, 13-4 3/4; Sarah Stubben, 11-5 1/4.

Triple jump

1. Shaye Romero, La Cueva, 31-3 1/4; 2. Elizabeth Lockhart, 31-1; (tie) Lizzie Herring, Albuquerque, 31-1; Roxanne Greiggs, 27-10 1/4.

Shot put

1. Alison Mady, La Cueva, 38-0; 2. Erin Carrica, Cleveland, 33-7 1/4; 3. Alanna Young, Volcano Vista, 33-6 1/2; 4. Chelsea Challacombe, 33-3; Ashley Land, 27-6; Zoe Challacombe, 26-4 1/4.

Discus

1. Alison Mady, La Cueva, 98-9; 2. Erin Carrica, Cleveland, 94-8; 3. Alanna Young, Volcano Vista, 94-7; Ashley Land, 75-7.

Javelin

1. Hannah Hawash, La Cueva, 106-9; 2. Nanette Conzuelo, Valley, 89-4; 3. Alayna Latimore, Sandia, 84-3; Sam Fenner, 79-7.