.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Cycling: Calvert, Baum win Punishment

-A A +A
By Mike Cote

A big rock made more than a few riders take a tumble. Breaux Burns lost his chain four different times. Many competitors had to jump off their bikes and walk them up steep portions.

Previous
Play
Next

Welcome to the Pajarito Punishment.

Pajarito Mountain played host once again to the Pajarito Punishment, one of the toughest courses on the New Mexico Off Road Series. Nearly 170 riders took part in the event from professional riders to beginners.

“The mountain won (Saturday),” first-time rider Mark Katko said. “It was a lot of fun, but it was tough.”

The course, which for the top riders wound more than 17 miles up and down the mountain, going all the way down to Cañada Bonita to start the race, took its toll on the competitors Saturday, 26 of whom did not finish.

The top competitor at the event, Damian Calvert, took home his third-straight Punishment title. Calvert, who is going for his eighth-straight state off-road title, finished in an impressive time of 1 hour, 45 minutes, 16 seconds, nearly two minutes better than runner-up Cameron Brenneman in the men’s pro division.

Calvert and Brenneman set a breakneck pace early in the race. The two were within a second of each other after the traverse to Cañada Bonita and more than a minute ahead of Scott Michael McCalla.

“I thought if he keeps pushing me, it’s going to be a dogfight to the end,” Calvert said of Brenneman, the only rider who has beat him in a NMORS race in the last season-plus.

But Calvert showed that he wasn’t the two-time defending champion at the Punishment for nothing, opening up a nearly 40-second lead in about the next 1-1/2 miles on a lengthy uphill climb.

Brennemen said he thoroughly enjoyed the race and thought his time 1:47:09 was a solid one.

“It went well,” he said. “I was with Damian about half the race, but he went a lot harder than I wanted to go.”

In the women’s pro competition, Nina Baum led virtually from wire-to-wire, dominating the small contingent of racers Saturday. Her time of 2:13:48 was more than 15 minutes ahead of second-place finisher Teal Stetson-Lee.

It was a good bounce-back from a week earlier at Angel Fire, Baum said, when everything from food that stuck with her longer than she wanted it to, to a subpar warm-up to mechanical trouble made for a long race.

“It went kind of steady,” Baum said. “I didn’t have too much competition in the women’s field, so I was trying to catch as many of the men as I could.”

Baum finished second in the 2008 race behind Jennifer Tribe-Wilson, who won her second-straight race last year. Tribe-Wilson didn’t compete at this year’s Punishment.

She said she hoped Saturday’s win would get her 2009 season going full-tilt.

“It’s really just getting started,” she said. “I did the Trail at Gila, but last week was my first big mountain bike race.”

On the men’s side, McCalla, a former Los Alamos resident who now rides out of Santa Fe for the Scott/Magura team, finished in third place overall, an impressive showing considering he underwent surgery earlier this month.

Despite the toughness of the course — this year’s course included approximately 1,100 feet of climbing — most of the riders, including Calvert, said they loved the challenge.

“It’s a super-fun course,” he said. “The alpine trees, the rocks and the roots, but it’s the dark earth that’s really fun to ride on. The traction’s good...it’s just a great course.”

Top local finishers in the race included Dylan Harp, who won his age group in the sport senior men’s division (1:24:24), and Melissa Gonzales and Anna Kiep, the top finishers in their women’s age divisions.

Expert Junior Men

1. Lewis Gaffney, Angel Fire, 2:16:12; 2. Jesse Dirnberger, Edgewood, 2:29:41.

Expert Senior 19-29 Men

1. Dan Lucero, Albuquerque, 2:14:34; 2. Nick Martinez, Albuquerque, 2:18:45; 3. Alexander Leonard, Los Alamos, 2:21.16; 4. Jeremy Bradley, Albuquerque, 2:38:51.

Expert Senior 30-39 Men

1. Chris Smithwick, Albuquerque, 2:01:14; 2. Jay English, Albuquerque, 2:10:46; 3. Jason Katz, Albuquerque, 2:11:11; 4. Daniel Swinton, Albuquerque, 2:17:28; 5. Hugh Selby, Los Alamos, 2:17:42.

Expert Master 40-49 Men

1. Joe Prinzivalli, Albuquerque, 1:52:29; 2. Dean Howard, Dolores, Colo., 2:05:57; 3. Chris Casey, Placitas, 2:10:32; 4. Glenn Walton, Santa Fe, 2:14:50; 5. Warren Oldham, Los Alamos, 2:15:19; 6. Albert Senft, Albuquerque, 2:18:44; 7. Michael Archibeck, Albuquerque, 2:19:40; 8. Mike Rosson, El Paso, Texas, 2:25:08; 9. Michael Mangan, Albuquerque, 2:26:04; 10. Todd Kurth, Santa Fe, 2:28:34; 11. Robert Hettinga, Los Alamos, 2:31:05; 12. Greg Krause, Albuquerque, 2:44:55.

Expert Master 50-plus Men

1. Mike Szabo, Albuquerque, 2:17:00; 2. Tony Gonzales, Los Alamos, 2:39:29; 3. Ken Gauthier, Albuquerque, 2:42:15.

Sport Junior Men

1. Ian Oliver, Albuquerque, 1:33:37; 2. Orion Staples, Los Alamos, 1:39:22; 3. Brian O’Donoghue, Santa Fe, 1:49:17.

Sport Senior 19-29 Men

1. Elliott Leonard, Aurora, Colo., 1:30:41; 2. Tyson Brown, El Paso, Texas, 1:37:10; 3. Paul Pacillas, El Paso, Texas, 1:40:19; 4. Brent Gillespie, Albuquerque, 1:43:49; 5. Pedro Murga, Santa Fe, 1:55:33; 6. Adam Maez, Los Alamos, 2:02:11; 7. Ben Katko, Los Alamos, 2:15:47.

Sport Senior 30-39 Men

1. Dylan Harp, Los Alamos, 1:24:24; 2. Ediberto Cobos, El Paso, Texas, 1:29:15; 3. Matt Patton, Albuquerque, 1:29:57; 4. Kevin Ledwith, Albuquerque, 1:30:15; 5. Scott Spangler, Albuquerque, 1:31:00; 6. Jacob Gonzales, Questa, 1:31:05; 7. Breaux Burns, Las Cruces, 1:35:15; 8. Garrett Cunico, Albuquerque, 1:36:56; 9. Aviad Cahana, Albuquerque, 1:37:02; 10. Jason Gedmin, Santa Fe, 1:37:14;

11. Matthew Pacheco, Flagstaff, Ariz., 1:37:31; 12. Michael Carey, Albuquerque, 1:38:22; 13. Tim Gallegos, Albuquerque, 1:38:42; 14. Guillermo Cortes, Flagstaff, Ariz., 1:39:11; 15. Richard Triplett, Los Alamos, 1:40:04; 16. Brian Glover, Sturgis, S.D., 1:41:22; 17. Christoperh Lutes, Los Alamos, 1:41:27; 18. Brian Barnes, Albuquerque, 1:43:57; 19. Brendan Curran, Taos, 1:51:36; 20. Matt Trujillo, Albuquerque, 2:00:23;

21. Calvin Bailey, Destin, Fla., 2:01:33; 22. Marc Ducharme, Albuquerque, 2:03:14; 23. Tommy Roe, Albuquerque, 2:14:05; 24. Iain Andrews, Albuquerque, 2:15:38; 25. Neil Paz, Mesilla Park, 2:47:57.

Sport Master 40-49 Men

1. Douglas Schneebeck, Albuquerque, 1:24:04; 2. Todd Resch, Albuquerque, 1:24:42; 3. Carlos McGarity, El Prado, 1:27:28; 4. John Zarling, Los Alamos, 1:29:45; 5. Pete Stilwell, Los Alamos, 1:31:48; 6. David Nicholson, Albuquerque, 1:33:40; 7. Rich Siemer, Santa Fe, 1:36:30; 8. Chris Kunstadt, Santa Fe, 1:36:40; 9. Richard Rose, Las Cruces, 1:36:13; 10. Kenny Feller, Los Alamos, 1:38:01;

11. David Newell, Albuquerque, 1:40:15; 12. Tim Keller, Albuquerque, 1:43:36; 13. Jerry Little, Las Cruces, 1:46:30; 14. Michael Di Rosa, Los Alamos, 1:48:15; 15. Dave Johnson, Albuquerque, 1:49:20; 16. Michael Henderson, Los Alamos, 2:00:15; 17. John Wilcox, Los Alamos, 2:00:43; 18. Lance Weinbrenner, Ruidoso, 2:11:20; 19. John Longworth, Santa Fe, 2:31:53.

Sport Master 50-plus Men

1. Henry R. Lanman, Santa Fe, 1:40:20; 2. Brent Lesley, Rio Rancho, 1:41:57; 3. Erik Graab, Taos, 1:44:03; 4. Pat Caldwell, Albuquerque, 1:44:41; 5. Robert Ciopletti, Albuquerque, 1:49:36.

Beginner Senior Junior Men

1. Tim Rubio, Albuquerque, 45:36; 2. Bailey Corry, Arroyo Hondo, 48:54; 3. Cameron Staples, Los Alamos, 49:15; 4. Callum Read, Albuquerque, 1:00:52; 5. Peter Keller, Albuquerque, 1:13:54.

Beginner Senior 19-29 Men

1. William Martinez, Las Cruces, 51:25; 2. Brian Griffith, Albuquerque, 1:00:14; 3. Joachim Mesia, Chamberino, 1:14:50.

Beginner Senior 30-39 Men

1. Veronon Abeyta, Albuquerque, 47:20; 2. Griff Rogers, Albuquerque, 48:07; 3. Gregory Dale, Los Alamos, 48:23; 4. Jack Stinson, 59:18; 5. Rick Letscher, Albuquerque, 1:05:27.

Beginner Master 40-49 Men

1. Arturo Hines, Albuquerque, 51:17; 2. Matthew Black, 53:42; 3. Shane Quintana, Albuquerque, 56:35; 4. Fred Shelley, Los Alamos, 1:00:31; 5. Mark Katko, Los Alamos, 1:19:48.

Beginner Master 50-plus Men

1. Crockett Howard, Albuquerque, 46:22; 2. Frank Pabian, Los Alamos, 51:54; 3. Richard Dirnberger, Edgewood, 56:05; 4. Tim Gaffney, Angel Fire, 59:37.

Expert Senior 30-39 Women

1. Rachel Friedman, Santa Fe, 2:31:09; 2. Karen Ortiz, Santa Fe, 2:54:50.

Expert Master 40-49 Women

1. Kristin Edwards, Santa Fe, 2:31:22; 2. Caroline Colonna, Taos, 2:33:56.

Sport Senior Junior Women

1. Melissa Gonzales, Los Alamos, 1:52:42; 2. Carolina McGarity, El Prado, 2:26:17.

Sport Senior 19-29 Women

1. Anna Kiep, Los Alamos, 1:52:54; 2. Sarah Keller, Albuquerque, 2:30:32.

Sport Senior 30-39 Women

1. Kele McDaniel, Santa Fe, 1:51:14; 2. Thaya Sullivan, Los Alamos, 1:58:16; 3. Lori Diaz, Las Cruces, 2:02:18.

Sport Master 40-49 Women

1. Shelia Senft, Albuquerque, 2:27:56.

Sport Master 50-plus Women

1. Patrica Peck, Santa Fe, 2:09:04.

Beginner Junior Women

1. Tiziana Dehorney, Albuquerque, 50:30; 2. Sparrow Skywalker, Taos, 1:33:24.

Beginner Master 40-49 Women

1. Tracy Szabo, Albuquerque, 1:02:46; 2. Kathy Brooks, Los Alamos, 1:16:28.

Pro/Semi-Pro Men

1. Damian Calvert, Albuquerque, 1:45:16; 2. Cameron Brenneman, Santa Fe, 1:47:10; 3. Scott Michael McCalla, Santa Fe, 1:49:12; 4. Cale Redpath, Durango, Colo., 1:53:33; 5. Tim Bolton, Tucson, Ariz., 1:54:57; 6. Jason Quenzler, Albuquerque, 1:58:47; 7. Parmenides Orpinel, Los Lunas, 2:10:18; 8. Dax Kastrin, Albuquerque, 2:10:34.

Pro Women

1. Nina Baum, Albuquerque, 2:13:48; 2. Teal Stetson-Lee, Durango, Colo., 2:29:04.

Single Speed Men

1. Travis Coleman, Albuquerque, 2:15:23; 2. Paul Trotman, Albuquerque, 2:22:52; 3. Tarik Saleh, Los Alamos, 2:38:04; 4. Nicholas Lemke, Albuquerque, 2:38:13; 5. Evan Kias, Albuquerque, 2:42:36; 6. Jeremy Smith, Albuquerque, 2:43:47; 7. Raymond Padilla, Las Cruces, 3:05:47; 8. Adam Delu, Albuquerque, 3:11:05.

Single Speed Women

1. Diane Rau, Albuquerque, 3:31:52.