.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Cycling: Calvert, Baum repeat as top riders in Pajarito Punishment

-A A +A
By The Staff

It was a repeat win for both the top competitors at this 2010 Pajarito Punishment.

The Pajarito Punishment, a New Mexico Off-Road Series race, was held Saturday at Pajarito Mountain. The Punishment is considered one of the toughest races in the NMORS. In all, 151 riders finished Saturday’s race.

Albuquerque’s Damian Calvert won the Punishment Saturday with a time of 1 hour, 43 minutes, 18 seconds, topping former Los Alamos resident Michael McCalla in the men’s pro/semipro division by 59 seconds. Calvert, one of the top off-road bikers in the history of the state, took home his fourth straight title at the race.

Meanwhile, Albuquerque’s Nina Baum easily rode to her second straight title Saturday. Baum’s time of 2:02:36 was more than three minutes better than the only other professional competitor in the race, Krista Park of South Dakota.

Baum became the second consecutive woman to win two straight Pajarito Punishments. Jennifer Tribe-Wilson, whom Baum finished as the runner-up to in 2008, won both the 2007 and 2008 runnings.

Top local finishers included Orion Staples, who won the Sport Junior Men’s division and Wendy Staples who won the Beginner Master Women age 40-49 division.

Here are the results from Saturday’s Pajarito Punishment.

Pro/Semipro Men

1. Damian Calvert, Albuquerque, 1:43:18; 2. Michael McCalla, Santa Fe, 1:44:17; 3. Cameron Brenneman, Santa Fe, 1:49:26.

Pro Women

1. Nina Baum, Albuquerque, 2:02:36; 2. Krista Park, Madison, S.D., 2:05:48.

Expert Junior Men

1. Lewis Gaffney, Angel Fire, 1:57:57.

Expert Senior Men, 19-29

1. Colton Andersen, Durango, Colo., 1:55.09; 2. Cole Oberman, Albuquerque, 2:00:01; 3. Kyle Shour, Albuquerque, 2:01:13; 4. Alexander Leonard, Albuquerque, 2:02:02; 5. Jesse Dirnberger, Edgewood, 2:25:21; 6. Jeremy Bradley, 2:35:58.

Expert Senior Men, 30-39

1. John Searles, Albuquerque, 1:48:21; 2. Donnie Cole, Albuquerque, 2:01:34; 3. Mike Chapman, Santa Fe, 2:07:58; 4. Brett Hawkins, Los Alamos, 2:09:10; 5. Mark Wald-Hopkins, Los Alamos, 2:11:19; 6. Chris Smithwick, Albuquerque, 2:11:42; 7. Ryan Cody, El Paso, Texas, 2:19:21; 8. Richard Murdock, Las Cruces, 2:21:20; 9. Jacob Gonzales, Questa, 2:22:38; 10. Michael Wagener, Taos, 2:22:56; 11. Marty Moriarty, Rio Rancho, 2:26:17.

Expert Master Men, 40-49

1. Bret Bernard, Pecos, 2:02:50; 2. Chris Casey, Placitas, 2:03:03; 3. Warren Oldham, Los Alamos, 2:03:36; 4. Todd Resch, Albuquerque, 2:09:45; 5. Rich Walters, 2:10:06; 6. Marcus Leibrecht, Los Alamos, 2:10:33; 7. Clay Moseley, Los Aalmos, 2:12:31; 8. Robert Romero, Santa Fe, 2:15:49; 9. Hawke Morgan, Albuquerque, 2:20:45; 10. Michael Morgan, Albuquerque, 2:24:50; 11. Todd Kurth, Santa Fe, 2:28:29.

Expert Master Men, 50-plus

1. Joe Burtoni, Durango, Colo., 2:06:09; 2. Douglas Schneebeck, Albuquerque, 2:14:45; 3. Alan Rishel, Las Cruces, 2:18:53; 4. Jan Bear, Santa Fe, 2:25:47; 5. David Hughes, Albuquerque, 2:27:13.

Sport Junior Men

1. Orion Staples, Los Alamos, 1:24:25; 2. Duke Jackson, Taos, 1:55:12; 3. Benjamin Corona, Albuquerque, 1:55:56; 4. Kaden Murdock, Las Cruces, 1:56:34; 5. Caleb Maher, Arroyo Seco, 2:17:46.

Sport Senior Men, 19-29

1. Brent Gillespie, Albuquerque, 1:24:58; 2. Bradley Pulliam, Santa Fe, 1:27:20; 3. Donald Mercer, Las Cruces, 1:35:35; 4. Isaias Chairez, Las Cruces, 2:00:07.

Sport Senior Men, 30-39

1. Matt Patton, Albuquerque, 1:27:10; 2. Scott Spangler, Albuquerque, 1:27:54; 3. Gregory Cavanaugh, Gallup, 1:30:42; 4. James Love, Albuquerque, 1:30:44; 5. Richard Triplett, Los Alamos, 1:32:22; 6. Scott N. Valdez, Dixon, 1:33:16; 7. Toti Larson, Los Alamos, 1:34:46; 8. Vincent Griego, Sacramento, Calif., 1:36:24; 9. Bryan Struve, Albuquerque, 1:38:23; 10. Jeremy Milligan, Albuquerque, 1:40:09;

11. Hugh Selby, Los Alamos, 1:41:10; 12. Chris Coon, Las Cruces, 1:43:19; 13. Christopher Lutes, Los Alamos, 1:45:00; 14. Michael Barrow, 1:46:19; 15. William Martinez, Las Cruces, 1:49:14; 16. Andy Drescher, Albuquerque, 1:52:40; 17. Derek Rich, Thatcher, Ariz., 1:56:58; 18. David Hadley, Los Alamos, 2:04:20; 19. Isaac Sisneros, Albuquerque, 2:18:09; 20. Gilbert Martinez, Albuquerque, 2:27:42.

Sport Master Men, 40-49

1. Richard Capener, Albuquerque, 1:20:21; 2. Gavin MacGregor, Sandia Park, 1:26:58; 3. Carlos McGarity, El Prado, 1:27:04; 4. Dustyn Ladewig, Albuquerque, 1:27:11; 5. Tim Gallegos, Albuquerque, 1:27:43; 6. Dennis Newell, Los Alamos, 1:32:12; 7. Vernon Abeyta, Albuquerque, 1:35:21; 8. Jeff Johnson, Los Alamos, 1:35:21; 9. David Hargis, Rio Rancho, 1:35:48; 10. Stefan, Grande, Alamogordo, 1:41:46;

11. Steve Poe, Albuquerque, 1:45:58; 12. Chris Bettis, Albuquerque, 1:48:50; 13. Edmundo Corona, Albuquerque, 2:11:05; 14. Ramir General, Albuquerque, 2:13:28; 15. Curtis Boyd, Rio Rancho, 2:15:10; 16. Forrest Kenny, Albuquerque, 2:20:59; 17. Michael Henderson, Los Alamos, 2:38:15.

Sport Master Men, 50-plus

1. Jerry Little, Las Cruces, 1:40:27; 2. Javier Soliz, Las Cruces, 1:42:10; 3. Robbie Thomas, Placitas, 1:42:20; 4. Brent Lesley, Rio Rancho, 1:42:31; 5. Richard Rose, Las Cruces, 1:46:58; 6. John Lumley, Glorieta, 1:47:31; 7. Paul Graham, Los Alamos, 1:52:51; 8. Robert Cipoletti, Albuquerque, 1:54:19; 9. Laurence Goddard, Los Alamos, 1:47:01.

Beginner Junior Men

1. Joshua Squires, Santa Fe, 46:35; 2. Cameron Staples, Los Alamos, 48:24; 3. Bo Franklin, Taos, 48:26; 4. Mason Calvert, 1:08:53; 5. Alexi Ortega, Los Alamos, 1:08:56.

Beginner Senior Men, 19-29

1. Brian Griffith, Albuquerque, 45:03; 2. Nicholas Peterson, Los Alamos, 47:09; 3. Leonard Torrez, Alcalde, 49:51; 4. Jesse Resnick, Los Alamos, 51:36; 5. Able Raymond, Las Cruces, 1:02:03.

Beginner Senior Men, 30-39

1. Matthew Zamora, Albuquerque, 45:42; 2. Jorge Silva, Santa Fe, 47:06; 3. Mark Ortega, Los Alamos, 1:08:59.

Beginner Master Men,      40-49

1. Anthony Lopez, Albuquerque, 43:14; 2. Thomas Herbert, El Paso, Texas, 43:40; 3. Ismael Mewa, Santa Fe, 1:37:34.

Beginner Master Men,      50-plus

1. Joseph Gutierrez, Santa Fe, 49:42; 2. Richard Dirnberger, Edgewood, 52:07; 3. Bob Franklin, Taos, 52:07; 4. Tim Gaffney, Angel Fire, 52:49; 5. Mark Katko, Los Alamos, 53:56; 6. Fred Shelley, Los Alamos, 56:08; 7. Brian Short, Santa Fe, 57:20.

Single Speed Men

1. David Wilson, El Paso, Texas, 1:14:29; 2. Casey Cook, Edgewood, 1:19:21; 3. Lee Souders, Albuquerque, 1:22:42; 4. Jonathan, Williams, Taos, 1:28:38; 5. Paul Trotman, Albuquerque, 1:29:22; 6. Aaron Johnson, Dixon, 1:29:34; 7. Tarik Saleh, Los Alamos, 1:36:49; 8. Rico Smith, Las Cruces, 2:00:46; 9. JJ Torres, Belen, 2:08:53.

Expert Master Women, 40-49

1. Caroline Colonna, Taos, 2:34:01; 2. Karen Rishel, Las Cruces, 2:43:15.

Expert Master Women,    50-plus

1. Kim Bear, Santa Fe, 2:54:25.

Sport Junior Women

1. Carolina McGarity, El Prado, 1:59:09.

Sport Senior Women, 19-29

1. Holly Borowski, Albuquerque, 1:51:08; 2. Lisa Sadler, Las Cruces, 2:04:23.

Sport Senior Women, 30-39

1. Annamarie Chavez, El Paso, Texas, 1:38:45; 2. Trish Parker, Santa Fe, 1:41:01; 3. Thayla Sullivan, Los Alamos, 1:53:12; 4. Rachel Weaver, Santa Fe, 1:55:34.

Sport Master Women, 40-49

1. Tanya Bettis, Albuquerque, 1:37:38; 2. Caroline Spaeth, Los Alamos, 1:54:54; 3. Tiffany Kenny, Albuquerque, 2:05:09.

Sport Master Women,      50-plus

1. Patricia Peck, Santa Fe, 2:03:48; 2. Sheila Senft, Albuquerque, 2:29:59.

Beginner Junior Women

1. Sparrow Skywalker, Taos, 1:07:05; 2. Ashley Torres, Belen, 1:35:20; 3. Maya Cordova, Arroyo Seco, 1:36:56.

Beginner Senior Women, 19-29

1. Liz Barrow, Las Cruces, 50:12; 2. Cindy Silva, Albuquerque, 56:05; 3. Sarah Fair, Albuquerque, 1:01:37.

Beginner Master Women, 40-49

1. Wendy Staples, Los Alamos, 59:17; 2. Kathy Brooks, Los Alamos, 1:12:23.

Single Speed Women

1. Evelin Eichler, El Paso, Texas, 2:01:30; 2. Cheryl Holloway, Santa Fe, 2:12:19.