.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Atomic Tumblers come up big at home invite

-A A +A

Kaeley Bustos, Anna Clark, Suyana Ferreria, and Emilee Maestas of Los Alamos School of Gymnastics were the top finishers in the all-around competition in their divisions at a home meet last month.
LASG picked up 83 medals at the Nov. 9 meet. In all, 133 gymnasts took part in the meet, including 25 local athletes.
Of those Atomic Tumblers who competed, 10 gymnasts were in the USA Gymnastics Junior Olympic program, 7 in the USA Gymnastics Xcel Program and 8 gymnasts competed in both.
The Xcel Program is an alternative to the JO program, allowing gymnasts the opportunity to perform creative routines, choreographed to fit each individual.
Bustos won the JO Level 3 Child Division, earning gold on uneven parallel bars (9.0), balance beam (9.1), and all-around (35.6). She was also the highest all-around scorer in the Level 3 competition.
Clark won the JO Level 5 Junior Division, earning gold on vault (9.2), beam (9.0), floor exercises (8.9) and all-around (35.2), and bronze on bars (8.1). Clark also earned the highest all-around score for Level 5.
Ferreria scored her fourth consecutive win in both the JO and Xcel competitions.
In the JO Level 4 Senior Division, Ferreria earned gold on vault (9.05), bars (9.3), floor (8.85) and all-around (35.55). She also took gold on bars (9.35), beam (9.1), floor (9.25), and all-around (36.6) in the Xcel Gold Junior Division.
Ferreira was the highest all-around scorer across all levels and divisions for the entire meet.
Maestas won the Xcel Bronze Child Division, taking gold on vault (8.7), bars (9.1), beam (8.6), and all-around (35.0), as well as a bronze on floor (8.6).
The next meet for the Atomic Tumblers is set for Jan. 11 in Albuquerque. For more information on LASG, call 662-9523.

Xcel Program

Bronze Child Division

Andrea Chapman earned gold on floor (8.65). Sarah Gardener earned silver on bars (8.7) and beam (8.4), and bronze on vault (7.4) and all-around (32.5).

Bronze Sr. Division

Charolette Gonzales earned gold on beam (9.15), bronze on vault (8.4) and bars (8.8), and silver all-around (34.55). Hannah Mullen took silver on bars (9.05) and bronze on beam (8.7), floor (8.4), and all-around (33.95).

Silver Senior Division

Faith Koh earned silver on bars (9.0) and floor (8.75), and bronze on vault (7.4) and all-around (32.75).

Gold Child Division

Brianna Fryer earned gold on bars (8.7), silver on vault (8.6), and bronze all-around (33.0). Addison Richie earned silver on bars (8.8), beam (8.2), and all-around (33.8). Allison Warner took bronze on bars (8.3) and floor (8.6).

Gold Senior Division

Cherie McCreary earned bronze on bars (7.6).

Platinum Jr. Division

Anna Clark earned silver on vault (9.1) and beam (8.3).

Platinum Sr. Division

Elyse Phillips earned silver on beam (8.75).

Junior Olympic Program

Level 3 Child A Division

Kayli Lincoln earned gold on vault (9.25) and floor (8.85), and silver in the all-around (35.15). Milan Vigil took bronze on bars (8.7) and floor (8.65).

Level 3 Junior Division

Emilee Maestas earned gold on vault (8.8) and floor (8.8), and silver on bars (7.1) and all-around (32.15).

Level 3 Senior Division

Colleen Gurule earned bronze on vault (9.0), beam (8.45), and all-around (34.5), and silver on bars (8.85). Hannah Gram placed first on beam (8.7), and took bronze on bars (8.65). Teammate Elizabeth Chapman took silver on vault (9.05) and bronze on floor (8.6).

Level 4 Child A Division

Paetyn Miller earned gold on bars (8.5), silver on vault (8.6) and all-around (33.25), and bronze on floor (8.15).

Level 4 Child B Division

Brianna Fryer earned bronze on vault (8.5) and beam (8.75).

Level 4 Jr. B Division

Allison Warner earned bronze on vault (8.35).

Level 5 Division

Ashley Bustos earned silver on bars (8.15), beam (8.85), floor (8.65), and all-around (34.55), and a tie for third on vault (8.9). Ramya Stevens earned silver on vault (9.1). Katie Wingo earned bronze on floor (8.55) and a tie for bronze on vault (8.9).