.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Aquatomics’ results from the Nick Nogar Invitational

-A A +A
By The Staff

The Los Alamos Aquatomics swim team picked up six age division high-point awards at the Nick Nogar Memorial Invitational.
The youth swim meet was last month at the Larry R. Walkup Aquatic Center. Nearly 200 swimmers from 11 club teams took part.
In all, the Aquatomics, who hosted the meet, had nine swimmers finish in the top three places in total points in their age divisions. Aquatomics’ swimmers Ian Jaegers (boys 9-10), Alana Goodwin (girls 11-12), Dylan Ma (boys 11-12), Kaitlin Bennett (girls 13-14), Alexander Jaegers (boys 13-14) and Ashlynn Bennett (girls 15 and over) were the high-point leaders at the meet.
Also receiving high-point recognition were Jillian Bennett (second in girls 11-12), Andy Corliss (third in boys 8 and under) and Nicholas Berndt (third in boys 11-12).
Nogar, a former Los Alamos resident, was a master swimmer and was a supporter of competitive swimming. In honor of Nogar, 15 percent of concession sales from the meet was donated to the American Cancer Society.

Previous
Play
Next

Here are the results for the Los Alamos Aquatomics at the Nick Nogar Memorial Invitational (athlete, division, event, place, time):

Ryan Aldaz,
boys 10 and under

50 freestyle, 27, 1:01.59; 50 backstroke, 22, 1:03.64.

Ethan Aulwes,
boys 11-12

100 backstroke, 8, 1:42.61; 50 freestyle, 7, 38.53; 50 breaststroke, 3, 51.09; 200 freestyle, 6, 3:20.99; 100 freestyle, 4, 1:26.28; 50 backstroke, 3, 43.84; 100 breaststroke, 3, 1:54.55.

Ashlynn Bennett,
girls 15 and over

100 butterfly, 1, 1:12.69; 50 breaststroke, 1, 39.85; 200 individual medley, 1, 2:48.34; 200 breaststroke, 2, 3:13.72; 200 freestyle, 1, 2:34.48; 100 freestyle, 1, 1:07.97; 50 butterfly, 1, 32.72; 200 butterfly, 1, 2:55.88; 100 breaststroke, 1, 1:31.37; 400 individual medley, 1, 6:01.98.

Jillian Bennett,
girls 11-12

100 backstroke, 3, 1:34.76; 50 freestyle, 5, 36.30; 200 individual medley, 6, 3:36.20; 200 breaststroke, 1, 3:30.05; 200 freestyle, 8, 3:12.10; 100 freestyle, 5, 1:23.79; 50 backstroke, 8, 45.07; 50 butterfly, 8, 49.55; 100 breaststroke, 1, 1:38.11.

Kaitlin Bennett,
girls 13-14

50 freestyle, 3, 32.75; 400 freestyle, 2, 5:28.93; 200 individual medley, 1, 3:01.29; 200 breaststroke, 4, 3:26.29; 200 freestyle, 2, 2:39.12; 100 freestyle, 1, 1:08.40; 50 backstroke, 1, 39.50; 50 butterfly, 2, 36.83; 100 breaststroke, 2, 1:33.02; 800 freeestyle, 1, 11:12.10.

Maximilian Berndt, boys 10 and under

100 backstroke, 7, 1:52.26; 50 freestyle, 7, 44.42; 50 breaststroke, 6, 59.17; 200 freestyle, 6, 3:42.88; 100 freestyle, 7, 1:39.64; 50 butterfly, 6, 1:02.29; 100 breaststroke, 6, 2:04.55.

Nicholas Berndt,
boys 11-12

100 backstroke, 9, 1:44.98; 50 freestyle, 8. 39.08; 200 individual medley, 2, 3:39.11; 200 breaststroke, 2, 3:59.00; 200 freestyle, 7, 3:30.09; 100 freestyle, 6, 1:33.93; 50 backstroke, 6, 46.44; 50 butterfly, 5, 50.57; 100 breaststroke, 2, 1:54.08.

Daniel Chertkov,
boys 10 and under

50 freestyle, 31, 1:12.02; 50 backstroke, 21, 1:03.34.

Andrew Corliss,
boys 10 and under

100 backstroke, 11, 1:54.91; 50 freestyle, 10, 44.89; 50 breaststroke, 4, 55.09; 100 freestyle, 8, 1:40.12; 50 backstroke, 11, 57.14; 100 breaststroke, 4, 1:59.81.

Maximilian Corliss, boys 10 and under

100 backstroke, 10, 1:52.79; 50 freestyle, 4, 41.24; 50 breaststroke, 1, 46.97; 200 freestyle, 4, 3:27.85; 100 freestyle, 4, 1:36.54; 50 backstroke, 12, 58.01; 50 butterfly, 7, 1:04.62; 100 breaststroke, 2, 1:52.39.

Olivia DeCroix,
girls 10 and under

100 backstroke, 9, 1:51.69; 50 freestyle, 13, 48.07; 50 breaststroke, 14, 1:04.11; 100 freestyle, 11, 1:45.14; 50 backstroke, 12, 52.39; 50 butterfly, 16, 1:13.71; 100 breaststroke, 11, 2:09.18.

Michael Englert-Erickson, boys 15 and over

50 freestyle, 3, 29.24; 50 breaststroke, 5, 41.05; 400 freestyle, 5, 5:44.69; 200 freestyle, 4, 2:32.50.

Onnolee Englert-Erickson, girls 11-12

100 backstroke, 6, 1:39.06; 50 freestyle, 10, 39.28; 50 breaststroke, 10, 52.62; 400 freestyle, 3, 6:32.30.

Maksym Gerashchenko, boys 10 and under

50 freestyle, 26, 59.50; 50 backstroke, 16, 59.37.

Alana Goodwin,
girls 11-12
100 butterfly, 3, 1:35.90; 50 breaststroke, 8, 50.87; 200 individual medley, 3, 3:14.44; 200 breaststroke, 5, 3:47.43; 200 freestyle, 4, 2:56.73; 100 freestyle, 4, 1:18.19; 50 backstroke, 4, 41.53; 200 backstroke, 1, 3:04.22; 50 butterfly, 4, 42.83; 100 breaststroke, 5, 1:46.00.

Claire Hall,
girls 10 and under
100 backstroke, 14, 2:02.33; 50 freestyle, 17, 50.78; 50 breaststroke, 18, 1:07.15; 100 freestyle, 19, 1:52.83; 50 backstroke, 15, 54.11.

Matilde Jacobson,
girls 11-12

100 backstroke, 9, 1:44.87; 50 freestyle, 13, 41.06; 50 breaststroke, 12, 53.49; 200 individual medley, 8, 3:41.97; 200 breaststroke, 6, 3:52.39.

Alexander Jaegers, boys 13-14

100 backstroke, 2, 1:15.91; 50 freestyle, 3, 30.29; 50 breaststroke, 4, 42.77; 400 freestyle, 1, 5:17.27; 200 freestyle, 1, 2:25.10; 100 freestyle, 1, 1:06.34; 50 backstroke, 3, 35.78; 200 backstroke, 1, 2:42.73; 50 butterfly, 1, 37.76; 800 freestyle, 1, 10:50.07.

Ian Jaegers,
boys 10 and under

100 backstroke, 2, 1:33.64; 50 freestyle, 2, 38.72; 50 breaststroke, 2, 51.51; 200 freestyle, 2, 2:57.55; 100 freestyle, 1, 1:24.97; 50 backstroke, 1, 42.70; 50 butterfly, 1, 45.50; 100 breaststroke, 1, 1:48.04.

Betty Kang,
girls 10 and under

50 freestyle, 26, 1:15.58.

Ming-Yuan Lo,
boys 10 and under

100 backstroke, 15, 2:03.59; 50 freestyle, 9, 44.75; 100 freestyle, 11, 1:43.62; 50 backstroke, 9, 55.31; 100 breaststroke, 7, 2:16.51.

Dylan Ma, boys 11-12

100 backstroke, 4, 1:31.49; 50 freestyle, 3, 35.97; 100 butterfly, 1, 1:27.65; 50 breaststroke, 6, 53.87; 200 freestyle, 3, 3:07.45; 100 freestyle, 3, 1:25.99; 50 backstroke, 2, 41.91; 100 breaststroke, 4, 1:56.16.

Kalen Melton,
girls 10 and under

100 backstroke, 5, 1:48.06; 50 freestyle, 10, 44.85; 50 breaststroke, 4, 54.44; 200 individual medley, 3, 4:03.91; 100 freestyle, 8, 1:39.02; 50 backstroke, 7, 50.06; 50 butterfly, 12, 1:07.63; 100 breaststroke, 7, 1:59.63.

Konstantin Nelson, boys 10 and under

100 backstroke, 13, 2:00.71; 50 freestyle, 14, 48.06; 50 breaststroke, 11, 1:15.03; 100 freestyle, 9, 1:41.62; 50 backstroke, 10, 55.44; 100 breaststroke, 15, 2:36.48.

Nikolai Nelson,
boys 10 and under

50 freestyle, 28, 1:02.35; 50 backstroke, 26, 1:12.01.

Paige Patterson, girls 10 and under

100 backstroke, 11, 1:56.37; 50 freestyle, 9, 44.01; 50 breaststroke, 9, 58.07; 100 freestyle, 17, 1:49.46; 50 backstroke, 11, 52.21; 50 butterfly, 7, 56.39.

Ava Pietryga,
girls 10 and under

50 freestyle, 29, 1:20.52; 50 backstroke, 28, 1:12.97.

Kyla Roberts,
girls 11-12

100 backstroke, 11, 1:52.78; 50 freestyle, 16, 45.53; 50 breaststroke, 16, 1:14.05; 200 individual medley, 10, 4:26.28; 200 freestyle, 11, 3:45.44; 100 freestyle, 12, 1:36.92; 50 backstroke, 14, 50.83; 50 butterfly, 11, 56.02; 100 breaststroke, 11, 2:32.74.

Matias Rougier,
boys 10 and under

100 backstroke, 8, 1:52.34; 50 freestyle, 11, 45.34; 100 freestyle, 12, 1:44.50; 50 backstroke, 7, 53.47.

Dalton Smith,
boys 15 and over

50 freestyle, 4, 30.31; 100 butterfly, 4, 1:14.89.

Nathaniel Stephens, boys 11-12

100 backstroke, 7, 1:41.32; 50 freestyle, 4, 36.54; 50 breaststroke, 7, 55.45; 200 freestyle, 4, 3:12.23; 100 freestyle, 2, 1:25.57; 50 backstroke, 5, 44.41; 50 butterfly, 4, 47.72; 100 breaststroke, 6, 2:03.63.

Alexandra Tepley,
girls 13-14

50 freestyle, 13, 39.15; 50 breaststroke, 13, 1:00.23; 200 freestyle, 8, 3:16.54; 100 freestyle, 9, 1:34.42; 50 backstroke, 6, 48.94; 50 butterfly, 7, 48.49.

Connor Tepley,
boys 10 and under

50 freestyle, 33, 1:22.83; 50 backstroke, 25, 1:11.66.

Gabriella Tepley,
girls 11-12

100 backstroke, 5, 1:38.39; 50 freestyle, 11, 39.33; 50 breaststroke, 15, 57.44; 200 individual medley, 7, 3:37.89; 200 freestyle, 9, 3:13.47; 100 freestyle, 6, 1:24.49; 50 backstroke, 11, 46.10; 50 butterfly, 5, 43.95.

Olivia Tepley,
girls 10 and under

100 backstroke, 10, 1:53.31; 50 freestyle, 4, 41.19; 50 breaststroke, 5, 56.51; 200 freestyle, 5, 3:38.58; 100 freestyle, 6, 1:34.83; 50 backstroke, 14, 53.65; 50 butterfly, 3, 49.18; 100 breaststroke, 10, 2:06.34.

Neil Wilkerson,
boys 11-12

100 backstroke, 11, 1:55.09; 50 freestyle, 13, 42.28; 50 breaststroke, 8, 57.61.

Sonyia Williams,
girls 11-12

50 freestyle, 14, 41.14; 50 breaststroke, 11, 53.31; 200 individual medley, 9, 3:55.19; 20 breaststroke, 7, 4:02.52; 100 freestyle, 11, 1:36.09; 50 backstroke, 15, 53.91; 100 breaststroke, 8, 1:58.01.

Wayne Williams,
boys 10 and under

50 freestyle, 29, 1:05.37; 50 backtroke, 19, 1:01.30.

Xiaojin Zhou,
girls 10 and under

100 backstroke, 18, 2:10.86; 50 freestyle, 16, 50.76; 50 breaststroke, 16, 1:05.67; 200 freestyle, 8, 4:24.03.