.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

2013 Los Alamos County Science Fair results

-A A +A

Editor’s note: Below are a portion of this year’s science fair results. Because there was such a large volume of results, they will be published over a few days.

Animal science
Junior Division,
grand award
First place
Megan Dahl, Chamisa Elementary, LANL Participation Award $10
Second place
Hannah Coy, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10
Third place
Philo Shelton, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10
Honorable mention
Xavier McTeigue, Aspen Elementary, Pajarito Environmental Education Center $30, Sierra Club, Pajarito Chapter student membership

Tazler Smith, Aspen Elementary, Mountain PTA $10

Devin Simpson, Barranca Elementary, Barranca PTO $5

Behavioral and Social Science
Junior Division
First place, Junior Life Sciences Grand Award
Sam Menefee, Mountain Elementary, LANL Participation Award $10
Second place
Janessa Gonzales, Piñon Elementary, Mountain PTA $10
Third place
Josh Stein, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10
Third place
Hannah Carrara, Los Alamos Middle School, Superintendent’s Choice Award, Haagen Dazs certificate, Mountain PTA $10

Honorable mention
Amy Littleton, Chamisa Elementary, LANL Participation Award $10

Tianna Perkins, Mountain Elementary, Mountain PTA $10

Justin Gilbert, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10

Ben Williams, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10

Behavioral and
Social Science
Senior Division
First place, Senior Life Sciences Grand Award
Maria-Jaleh McTeigue, Los Alamos High School, Superintendent’s Choice Award, Haagen Dazs certificates, Glencoe/McGraw $25 gift card

Second place
Leia Roach, Los Alamos High School, Superintendent’s Choice Award, Haagen Dazs certificate, Mountain PTA $10
Third place
Faith Glasco, Los Alamos High School, Superintendent’s Choice Award, Haagen Dazs Certificate, Los Alamos Symphony Orchestra $50 and concert tickets

Biochemistry
Junior Division
First place
Kadin Swensen, Mountain Elementary, LANL Participation Award
Chemistry
Junior Division
First place
Maria Sandoval, Los Alamos Middle School, Los Alamos Schools Credit Union $10
Second place
Kristin Fassbender, Barranca Elementary, Barranca PTO $5
Second place
Andrea Simons, Mountain Elementary, Kiwanis Club of Los Alamos $25, Los Alamos Schools Credit Union $10
Third place
Elyse Phillips, Mountain Elementary, LANL Participation Award $10
Honorable Mention
Annie Conlin, Chamisa Elementary, LANL Participation Award $10

Jon Doorn, Chamisa Elementary, LANL Participation Award $10

Priscila Marquez, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10

Vanessa Marquez, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10

Becky Miko, Aspen Elementary, Superintendent’s Choice Award, Haagen Dazs certificate

Uriah Sanchez, Aspen Elementary, LANL Participation Award $10

Wyatt Watson, Barranca Elementary, Barranca PTO $5

Sonyia Williams, Chamisa Elementary, LANL Participation Award $10

Philippa Chadwick, Los Alamos Middle School, Kiwanis Club of Los Alamos $25

Carlos Dartevelle, Mountain Elementary, LANL Participation Award $10

CJ Lopez-Valdez, Mountain Elementary, LANL Participation Award $10

Torrie Padilla, Mountain Elementary, LANL Participation Award $10

Computer science
Junior Division
First place
Steven Chen, Los Alamos Middle School, Glencoe/McGraw $25 gift card, Kiwanis of Los Alamos $50

First place
Alex Ionkov, Los Alamos Middle School, Los Alamos National Bank $25, Kiwanis Club of Los Alamos $25
Computer Science
Senior Division
Connor Bailey, Los Alamos High School, Superintendent’s Choice Award, CB Fox certificate $10, Los Alamos Schools Credit Union $10

Electrical/Mechanical
Senior Division
First place
Cade Mallett, Los Alamos High School

Earth and
Planetary Science
Junior Division
First place
Monica Alexander, Valerie Li, Barranca Elementary, Barranca PTO $5 each team member, Los Alamos Geological Society $10
Second place
Jonathon Chavez, Mountain Elementary, Pajarito Astronomers $10 and space photos
Third place
Helen Caparone, Chamisa Elementary, Los Alamos Geological Society $10, Kiwanis Club of Los Alamos $25, J. Robert Oppenheimer Memorial Committee, book

Junseo Kim, Los Alamos Middle School, Pajarito Astronomers $10 and space photos

Earth and
Planetary Science
Senior Division
First place
David Murphy, Los Alamos High School, Los Alamos Geological Society $50, Mountain PTA $10

Max Corliss, Aspen Elementary, Elks Participation Award $10
Second place
Tessa New, Aspen Elementary, Los Alamos Gardeners $10
Elementary Class
Grand Award
Mrs. White, class, Aspen Elementary

Third place
Cinlong Huang, Barranca Elementary, Barranca PTO $5, Chamisa PTO $5

Malea Joyce, Barranca Elementary, Barranca PTO $5

Moira Kuropatwinski, Barranca Elementary, Barranca PTO $5, Mountain PTO $5

Nicholas Mozynsky and Joshua Posada, Barranca Elementary, Barranca PTO $5 each team members, Los Alamos Geological Society $10, Chamisa PTO $5, Los Alamos Schools Credit Union $10

Elementary
Earth Science
Grand Award
Nathan Taylor, Barranca Elementary, Barranca PTO $5, Los Alamos Geological Society $50, Los Alamos Master Gardeners $15, LA Elks Lodge #2083 $25, Piñon PTO $20, Target gift card, Kiwanis Club of Los Alamos $50, Sierra Club, Pajarito Chapter student membership

Fourth place
Zoe Butler, Chamisa Elementary, Pajarito Environmental Education Center $20, Aspen PTO $25

Eleanor Henderson, Mountain Elementary, Chamisa PTO $5

Kristen Carrara, Piñon Elementary, American Association of University Women $5, Piñon PTO $30, Target gift card